مطالب و مقالات

پیش از گذاشتن براکت ارتودنسی چه کارهایی باید انجام دهم؟

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 0 | شهریور 26ام, 1399

قبل و پیش از گذاشتن براکت ارتودنسی چه کارهایی باید انجام دهم؟

پیش از گذاشتن براکت ارتودنسی چه کارهایی باید انجام دهم؟

 

از زمانی که تصمیم می‌گیرید براکت ارتودنسی بگذارید احتمالا نوعی هیجان و اشتیاق توأم با استرس را تجربه می کنید. چون نمی دانید این درمان چگونه است و در نهایت با موفقیت به پایان می رسد یا نه.

اگر توصیه های دکتر را رعایت کنید و مراقب سلامت دهان باشید حتما این دوره را با موفقیت به پایان می رسانید. یکی از شروط موفقیت درمان ارتودنسی اقداماتی است که پیش از گذاشتن براکت ارتودنسی در دهان باید انجام بدهید.

کارهایی که پیش از گذاشتن براکت ارتودنسی باید انجام بدهید

شروع درمان ارتودنسی قدم بزرگی در جهت دستیابی به لبخندی زیبا و سالم است اما پیش از شروع درمان ارتودنسی باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

  • دندان های خود را کامل تمیز و پاکسازی کنید
  • عکس از دندانهای خود بگیرید
  • برنامه غذایی جدیدی طراحی کنید که در آن غذاهای مناسب براکت ارتودنسی باشد

جرم گیری پیش از گذاشتن براکت ارتودنسی

پیش از این که درمان را شروع کنید به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت همه دندان ها و لثه معاینه شده و در صورت نیاز جرم گیری انجام شود. چرا که دوره درمان ارتودنسی که یک سال یا بیشتر طول می کشد، دوران سختی برای دندان هاست و اگر از قبل جرم یا رسوب داشته باشند احتمال پوسیدگی دندان ها و عفونت لثه در این دوران زیاد میشود.

از طرفی برای خوب چسبیدن براکت به دندان ها باید دندانها خوب تمیز شده باشند.

توجه داشته باشید هر چه دندانها لثه و بافت های اطراف دندان از جمله استخوان ها سلامت بیشتری داشته باشند، واکنش بهتری به درمان ارتودنسی نشان داده و احتمال عوارض ناخواسته کمتر می‌شود.

پرکردن دندان پیش از درمان ارتودنسی با براکت

بهتر است قبل از این که درمان ارتودنسی را شروع کنید هر گونه پوسیدگی دندان را درمان کنید تا هم از پیشروی پوسیدگی دندان جلوگیری شود و هم احتمال تجربه درد، ناراحتی، ورم یا عوارض دیگر ناشی از پوسیدگی دندان در طول درمان ارتودنسی کاهش یابد.

پیش از چسباندن براکت به دندان ها چه چیزی می توانم بخورم؟ 

حتماً می‌دانید پس از چسباندن براکت به دندان ها بعضی از غذاها را دیگر نباید مصرف کنید چون باعث خراب شدن براکت می شوند و مجبور می شوید برای تعمیر براکت به ارتودنتیست مراجعه کنید.

بنابراین در روزهای پیش از گذاشتن براکت می توانید خوراکی هایی را که در طول درمان ارتودنسی نباید مصرف کنید، بخورید. این خوراکی ها عبارتند از:

  • آجیل و مغزهای درختی سفت
  • آبنبات، آدامس، تافی، پاستیل و خوراکی های کشی دیگر
  • ذرت بو داده
  • پیتزای ترد، نان های سوخاری و تهدیگ
  • میوه ها و سبزیجات ترد و سفت مانند هویج و سیب خام درسته (می توانید این میوه ها را به قطعات کوچک تقسیم کنید و یا آنها را پیش از خوردن بخارپز یا آب پز کنید)

در روز گذاشتن براکت در دهان چه کارهایی باید انجام بدهم

  • دندان‌های خود را با مسواک خوب تمیز کنید و نخ دندان بکشید

بهتر است پیش از هر درمان دندانپزشکی دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. این امر در مورد گذاشتن براکت مهم تر است چون باید سیستم براکت به دندانها چسبانده شوند و دندان ها برای این منظور باید کاملاً تمیز و عاری از پلاک باشند.

  • از دندانهای خود عکس بگیرید

یکی از انگیزه‌های مهم در پشت سر گذاشتن فرآیند طولانی درمان ارتودنسی، مشاهده پیشرفت هایی است که تاکنون داشته اید. از این رو نگاه کردن به عکس های قبلی دندان ها می تواند انگیزه لازم را به شما ببخشد. برای عکس گرفتن از دندان ها هم از دندانها در حالی که بسته اند و هم در حالی‌که باز هستند عکس بگیرید. یادتان باشد عکس ها هم از روبرو و هم از نیمرخ باشند. پس از پایان درمان با دیدن تغییراتی که در وضعیت دندانهایتان ایجاد شده است شگفت زده خواهید شد.

آیا همان روزی که به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنم براکت به دندانها چسبانده می شود؟ 

نه چنین نیست. متخصص ارتودنسی باید ابتدا کارهایی انجام بدهد تا نوبت به گذاشتن براکت در دهان شما برسد.

عکس پرتوی ایکس از دندان ها گرفته میشود و متخصص ارتودنسی دندان هایتان را با دقت معاینه می‌کند. باید بررسی کند دندان ها دقیقاً چه جور حرکتی باید داشته باشند تا در آخر همگی صاف و هم‌راستا شوند و فک ها با هم متناسب باشند. در اولین جلسه ای که مراجعه میکنید معاینات اولیه و مشاوره انجام می‌شود و برنامه درمانی برای تان طرح ریزی می شود.

آیا بهتر است پیش از درمان ارتودنسی دندان هایم را سفید کنم یا پس از آن؟ 

معمولاً توصیه می شود پس از پایان درمان ارتودنسی با براکت دندان های خود را سفید کنید نه قبل از آن. چون بعضی از بیماران ارتودنسی پس از دراوردن براکت متوجه می‌شوند در دور و بر جاهایی که نگین براکت به دندان‌ها چسبیده بوده رنگ دندان تغییر کرده و یا ممکن است لکه هایی در دندانها ایجاد شده باشد که به دلیل معدنی زدایی دندان‌ها است. بنابراین در بسیاری از موارد پس از درآوردن براکت متوجه می شوید که رنگ دندانها یکدست نیست و نیاز به درمان سفید کردن دندانها با بلیچینگ دارد.

 

https://orthodonticsaustralia.org.au/

ارسال پاسخ