وسیع کننده کام در ارتودنسی

کی از مهم­ترین ابزاری که درخصوص ارتودنسی کودکان مورد استفاده قرار می­گیرد وسیع کننده کام یا اکسپندر است. از این ابزار در سقف دهان استفاده می­شود و بیمار باید براساس زمان­بندی مشخص شده پیچی که در وسط وسیع کننده کام وجود دارد با استفاده از کلید مخصوص آن بپیچاند. از وسیع کننده کام در ارتودنسی برای ایجاد فضای بیشتر در دهان استفاده می­شود تا دندان­ها بتوانند در موقعیت مناسبی قرار گرفته و مرتب و ردیف باشند.

اغلب افراد به دلیل کمبود فضا در دهان خود با مشکل شلوغی و نابسامانی دندان­ها مواجه هستند که این موضوع موجب می­شود قوس دندانی ایجاد شده و تعدادی از دندان­ها حالت بیرون­زدگی پیدا کنند. گاهی نیز ممکن است کمبود فضای دهان باعث شود تا برخی از دندان­ها در هنگام بیرون­زدگی تعدادی از دندان­های دیگر را از محل خود خارج کنند و یا موجب کج شدن آن­ها شوند. گاهی اوقات نیز کمبود فضا باعث می­شود دندان در زیر لثه باقی بماند و یا نیمی از آن خارج شود. از وسیع­کننده کام در سنین رشد کودک استفاده می­شود و می­تواند ساخت استخوان میانی کام را تحریک کرده و سقف دهان را پهن­تر کند.

برای اینکه استفاده از وسیع کننده کام در ارتودنسی رضایت­بخش باشد بیمار باید در سنین رشد بوده و درز میانی کام او باز باشد. تا پیش از سنین 14 تا 16 سالگی نیمه کام و بخش­های چپ و راست باز بوده و این زمان برای استفاده از وسیع کننده کام در ارتودنسی بهترین موقعیت شناخته می­شود. برای استفاده از وسیع کننده کام از یک حلقه فلزی استفاده می­شود که موجب اتصال وسیع کننده به دندان­های آسیاب فک بالا خواهد شد.

زمانی که وسیع کننده به فک بالا متصل شود نیروی زیادی به نیمه راست و چپ وقوس دندانی وارد خواهد شد که به بازتر شدن کام کمک می­کند و فک فضای بیشتری به دست می­آورد. وسیع کننده کام دارای انواع مختلفی است که برخی از آن­ها به صورت غیر ثابت بوده و به دندان نمی­چسبند. البته درخصوص کودکان بهتر است از وسیع کننده کام ثابت استفاده شود چرا که کودک قادر به خارج کردن وسیع کننده از دهان نبوده و یا قرار دادن مجدد آن را فراموش می­کند.

هنگام استفاده از وسیع کننده کام در ارتودنسی باید درنظر داشت که کمی درد و ناراحتی به همراه دارد و علت آن نیز اتصال یک شی به دندان­ها است که موجب ایجاد حسی عجیب خواهد شد. البته درحال حاضر اغلب از وسیع­کننده­های کامی استفاده می­شود که هیچ­گونه دردی ندارند و بیمار تنها باید کمی فشار را در سقف دهان خود تحمل کند. فشار وارد شده به سقف دهان با پیچاندن پیچ آغاز می­شود و بیماران ممکن است احساس فشار را در دندان­ها و سقف دهان و یا حتی پشت بینی و میان دو چشم خود داشته باشند که پس از چند روز از بین خواهد رفت.

زمانی که از وسیع کننده کام درارتودنسی استفاده می­شود و بیمار یک کودک است صحبت کردن او در روزهای ابتدایی کمی با مشکل همراه خواهد بود و گاهی اوقات قورت دادن آب دهان نیز با صدای ملچ و ملوچ همراه است. یکی از مهم­ترین علائمی که نشان دهنده باز شدن کام است ایجاد فاصله بین دندان­های جلوی فک بالا است. درواقع زمانی که دو نیمه کام باز شده و از یکدیگر فاصله بگیرند فاصله لازم بین دندان­ها نیز ایجاد خواهد شد. البته زمانی که دیگر وسیع­کننده کام را فعال نکنید فاصله­ای که بین دندان­ها ایجاد شده به ناخوداگاه بسته خواهد شد. علت این امر وجود فیبرهای الاستیکی است که در بافت­های لثه وجود دارد و موجب بازگشت دندان­ها به موقعیت اولیه خود می­­شود. البته استخوانی که در اطراف دندان وجود دارد و حالت باز و پهنی پیدا کرده در موقعیت جدید خود باقی خواهد ماند.

باید این نکته را درنظر داشت که پس از اتمام دوران استفاده از وسیع کننده کام دندان­های جلویی کمی درد داشته و یا لق خواهند شد که این مساله طبیعی است چراکه دندان­ها به موقعیت اولیه خود بازمی­گردند که این امری دردناک است. برای اینکه کودک بتواند روزهای نخست استفاده از وسیع کننده کام در ارتودنسی احساس درد نداشته و راحت باشد بهتر است از غذاهای خوشمره و در عین حال نرم استفاده شود تا مجبور به جویدن نباشد. به خاطر داشته باشید که دو یا سه روز پس از آغاز درمان کودک از لحاظ صحبت کردن و غذا خوردن به حالت پیشین خود بازگشته و می­تواند مراحل درمانی را به سادگی طی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *