مطالب و مقالات

تمیز کردن انواع مختلف ریتینر (تثبیت کننده ارتودنسی)

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | دی 4ام, 1398

سیم گرفتن دندانها مرحله اصلی درمان ارتودنسی است اما پس از چند ماه یا چند سالی که این درمان را پشت سر گذاشتید و زمان در آوردن سیم رسیده است، وارد مرحله جدید اما ساده و پایانی درمان ارتودنسی میشوید که گذاشتن ریتینر است که آن را به عنوان تثبیت کننده یا نگهدارنده ارتودنسی هم میشناسیم. ریتینر انواع مختلف دارد و هر کدام، روش استفاده خاص خود را دارند و دستورالعمل مراقبت از آنها نیز اندکی متفاوت است. ریتینر به بافتها و عضلات دهان کمک میکند دندانها را در موقعیت فعلی نگه دارند و نگذارند دندانها به موقعیت قبلی حرکت کنند. معمولا پس از مدتی لازم نیست دیگر ریتینر استفاده کنید.

تمیز کردن ریتینر های مختلف

ریتینر هالی: این نوع ریتینر از بدنه پلاستیکی با بخشهای سیمی تشکیل شده است که سیم آن جلوی دندانها قرار میگیرد. این ریتینر به دندانها ثابت نمیشود بنابراین برای تمیز کردن آن به راحتی میتوانید دهان و ریتینر را جداگانه تمیز کنید.

ریتینر شفاف: ریتینر شفاف که یک پلاک پلاستیکی بی رنگ است همانند هالی، ثابت نیست. این پلاک دندانها را در بر میگیرد و آنها را در جای خود ثابت نگه میدارد.

ریتینر ثابت: این ریتینر در واقع یک سیم است که به صورت ثابت به پشت دندانها چسبانده میشود. برای تمیز کردن آن باید دقت کنید هم سطح پشتی دندان و هم اطراف سیم ریتینر کامل تمیز شود به خصوص در محل چسبیدن آن به دندان.

روش تمیز کردن ریتینر هالی و پلاک شفاف

  • همین که وسیله دهانی خود را از دهان در می آورید باید آن را بلافاصله تمیز کنید چرا که هنوز مرطوب است و تمیز کردن ذرات چسبیده به آن بسیار راحت تر است.
  • با آب ولرم ریتینر را با مسواک تمیز کنید. بهتر است پس از آن دندانهای خود را نیز تمیز کنید.
  • برای تمیز کردن عمیق تر و کامل تر، میتوانید آب ولرم را با کمی مایع ظرفشویی ملایم مخلوط کنید. خمیر دندان بهتر است استفاده نکنید چرا که خاصیت سایندگی داشته و ریتینر را میخراشد. از مسواک نرم استفاده کنید.
  • میتوانید از گوش پاک کن یا پنبه برای تمیز کردن شیارهای ریتینر بهره ببرید.
  • از دندانپزشک بپرسید چگونه میتوانید ریتینر را در محلول شوینده دندان مصنوعی غوطه ور کنید و چقدر در آن نگه دارید. اگر او این کار را توصیه میکند، معمولا یک لیوان آب ولرم و یک قرص شوینده و رعایت دستورالعمل شرکت سازنده محصول، کفایت میکند. هرگز بیشتر از زمان گفته شده، نگذارید ریتینر داخل محلول بماند.

اگر متوجه شدید ذراتی به ریتینر تان چسبیده است و پاک نمیشود آن را به ارتودنتیست نشان دهید تا از محلول مخصوصی برای پاک کردن آن استفاده کند.

روش تمیز کردن ریتینر ثابت

این ریتینرها به دندان وصل میشوند بنابراین هر روز باید اطراف آن را نخ دندان بکشید.

  • 50 سانتیمتر نخ دندان ببرید و یک سر آن را دور انگشت اشاره یک دست بپیچید و سر دیگر آن را بین انگشت شست و اشاره دست دیگر بگیرید. اگر از نخ گیر (تردر) استفاده کنید کار با نخ برایتان آسانتر است. معمولا ریتینر ثابت تنها به چهار یا شش دندان جلویی چسبانده میشود بنابراین بقیه دندانها را راحت مثل همیشه میتوانید تمیز کنید.
  • ابتدا زیر سیم را نخ بکشید و حواستان باشد لثه و قاعده دندانها را هم خوب تمیز کنید. حرکت سیم از یک طرف به طرف دیگر باید باشد و نباید حرکت رفت و برگشتی داشته باشد.
  • نخ را بیرون بیاورید و بالای سیم را تمیز کنید. سپس به سراغ دندانهای دیگر بروید.

اگر روش درست نخ دندان کشیدن را بلد نیستید، حتما از ارتودنتیست بپرسید تا راهنمایی تان کند.

ارسال پاسخ