مطالب و مقالات

تفاوت درمان های زیبایی و ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | آذر 27ام, 1398

به گفته بسیاری از متخصصان درمان های زیبایی و ارتودنسی کاملا از یکدیگر جدا هستند. اما با مراجعه به کتاب های منتخب و مرجع دندان پزشکی می توان این موضوع را بهتر درک کرد که در صورتی که فرد دندان های صاف و نامرتبی داشته باشد درمان ارتودنسی برای او در نظر گرفته می شود و در صورتی که دندان های پوسیده و زرد رنگ داشته باشد، درمان های ترمیمی- زیبایی برای او مناسب تر است.

اما در برخی موارد و برای تعداد معدودی از افراد انجام درمان های ارتودنسی غیر ممکن است. به عنوان مثال دندان هایی که فک جوش هستند با ارتودنسی حرک نمی کنند. یا در افرادی که نوعی بیماری صعب العلاج دارند، انجام درمان ارتودنسی امکان پذیر نیست.

انجام درمان های زیبایی نیز برای برخی از افراد امکان پذیر نیست.  به عنوان مثال در افرادی که عقب ماندگی ذهنی شدیدی دارند و یا عادت های غیر قابل ترکی دارند که این عادت ها در نهایت منجر به وارد شدن صدمه به دندان ها می شود، درمان های زیبایی کارساز نیست و هر چقدر هم که فرد برای انجام این درمان ها هزینه پرداخت کند، کار بی فایده ای است و باز هم همان مشکلات قبلی ادامه خواهد داشت.

تفاوت عوارض درمان های ارتودنسی با درمان های زیبایی

در تمامی موارد، چه در درمان های ارتودنسی و چه در درمان های زیبایی اگر فرد اصول مراقبت از دندان های خود را به درستی انجام دهد، انجام این درمان ها هیچگونه عوارض جانبی نخواهد داشت.

مرسوم ترین اتفاقی که در درمان ارتودنسی رخ می دهد این است که نوک ریشه بیمار گرد شده و یا نوک ریشه در حد 2 میلی متر کوتاه می شود. گرچه این عارضه کاملا بی خطر است و در کارایی و عمر دندان تاثیر نمی گذارد.

در تمامی موارد درمان های زیبایی، دندانپزشک ناچار خواهد بود تا در سطح دندان شما دستکاری کند تا بتواند مواد مصنوعی را روی دندان بچسباند. در برخی موارد برای درمان های زیبایی دندانپزشک مجبور می شود مینای روی دندان را بردارد که بعد از انجام این کار سطح خارجی مینا از روی دندان حذف می شود. در این صورت دندان دیگر قابل بازسازی نیست و نیاز به روکش خواهد داشت. در این باره دور تا دور دندان فرد تراش می خورد و دندان دیگر هیچ گاه به حالت قبل خود باز نمی گردد.

در رابطه با هر دو درمان، عصب دندان به ندرت از بین می رود اما اگر پوسیدگی دندان ها از یک حدی بیشتر شوند، احتمال از بین رفتن عصب دندان افزایش پیدا می کند.

تفاوت طول دوره درمانی درمان های ارتودنسی و زیبایی

درمان های زیبایی با کامپوزیت ها در  یک جلسه انجام می شوند اما معمولا فرد باید هر چند وقت یک بار برای پالیش سطح ماده دندان ها به دندانپزشک مراجعه کند زیرا کامپوزیت ها غالبا رنگ می گیرند.

در مان های زیبایی با لمینت در برخی موارد با استفاده از دستگاه های خاص در همان جلسه ساخته می شوند ولی در اغلب موارد ساخت لمینت های سرامیکی در لابراتور انجام می شود. در این صورت بیمار باید صبر کند تا لمینت آماده شده و سپس توسط دندانپزشک چسبانده می شود.

اما در برابر درمان های زیبایی، درمان ارتودنسی دندان ها به صورت کامل ممکن است از 18 ماه تا سه سال طول بکشد.

بسیاری از افراد به دلیل اینکه از طولانی بودن و دردناک بودن درمان ارتودنسی هراس دارند، به درمان های زیبایی پناه می برند و از روش های این درمان به منظور ترمیم، نگهداری و زیبایی دندان هایشان استفاده می کنند. این تصمیم گیری صحیح نیست و در اغلب موارد افراد ناچار می شوند که از همان درمان های ارتودنسی استفاده کنند. در این صورت هم وقت خود را تلف کرده اند هم هزینه های اضافی پیداخته اند.

در این مورد، ذکر این نکته نیز ضروری است که در بسیاری از کلینیک های تخصصی دندانپزشکی، درمان های ارتودنسی با دقت بسیار بالا انجام می شوند که حتی در عرض 3 تا 6 ماه بی نظمی ها و فاصله های موجود در دندان های افراد درمان شده اند. در این صورت بیمار نیز از هر گونه درمان دیگری بی نیاز می شود. در نتیجه، بهتر است که درمان مخصوص و متناسب با دندان ها انتخاب شوند تا در هزینه های جانبی و اتلاف زمان صرفه جویی شود.

تفاوت هزینه های درمان در درمان های ارتودنسی و زیبایی

هزینه های درمان ارتودنسی با توجه به اینکه چقدر کار پیچیده باشد و یا چقدر درمان طول بکشد، متفاوت است. در بسیاری از افراد مشکلاتی که با درمان های ارتودنسی رفع می شوند تنها در ناحیه جلوی دندان های فرد قرار دارند که در این موارد، درمان دندان های جلو به هزینه ی کمی انجام می شود. و به اصطلاح به این درمان ارتودنسی درمان تک فک گفته می شود.

البته هزینه ی دستگاه های ارتودنسی و نوع دستگاه ها نیز در تعیین قیمت نهایی موثر است.

هزینه های درمان زیبایی نیز بسته به موادی که استفاده می شوند و تکنیک های مختلفی که برای زیبایی دندان ها به کار برده می شوند، متفاوت است. به طور مثال ترمیم دندان ها با استفاده از کامپوزیت در برابر زیبایی دندان ها با استفاده از لمینت سرامیکی هزینه کمتری دارد.

در برخی موارد فرد برای بستن فضاهای خالی بین دندان های بالا با استفاده از ارتودنسی باید هزینه هایی پرداخت کند که در نتیجه ی آن، فرد دندان های دست نخورده خودش را حفظ می کند و هیچ ماده ترمیمی به روی دندان هایش اضافه نمی شود.اما در روش های زیبایی همین هزینه ها را پرداخت می کند و نه تنها دندان ها دست خورده می شوند بلکه ماده های ترمیمی به دندان ها اضافه می شوند حتی ممکن است عصب دندان نیز دچار مشکل شده و نیاز به عصب کشی باشد.

در این باره، ذکر این مورد نیز قابل توجه است که هزینه های ارتودنسی در اکثر موارد به صورت قسطی قابل پرداخت هستند ولی هزینه های زیبایی در اغلب موارد به صورت نقد از فرد دریافت می شوند.

تفاوت دوام و ماندگاری درمان های زیبایی و ارتودنسی

در درمان های ارتودنسی اگر از دستگاه های مناسب استفاده شده و این دستگاه ها به شکل درست قرار بگیرند، امکان برگشت دندان ها به مکان اولیه شان بسیار کم است. به عبارتی، در بسیاری از موارد حتی تا گذشت 20 سال هیچ برگشتی در دندان ها رخ نمی دهد.

اما درمان های ترمیمی دوام و طول عمر کمتری دارند. به عنوان مثال کامپوزیت های رایجی که استفاده می شوند و ارزان تر هستند بین 5 تا 9 سال عمر می کنند. در برخی موارد دیده شده که برخی کامپوزیت ها حتی در طول 4 سال دوام داشته اند. البته کامپوزیت های جدید بیشتر دوام دارند اما در هر صورت ترمیم های کامپیوزیتی در خطر مواجهه با تغییر رنگ، ساییدگی و یا لب پر شدن هستند.

 

در نتیجه ی تمام این مقایسات می توان گفت که درمان های ارتودنسی و درمان های ترمیمی در بسیاری از موارد با یکدیگر متفاوت هستند و غالبا درمان های ارتودنسی از درمان های زیبایی بهتر جواب می دهند. اما در مواردی نیز درمان های ارتودنسی مناسب دندان های بیمار نیستند و برای این دسته از افراد درمان های زیبایی تجویز می شود که اگر دندانپزشک از وسایل و مواد مرغوب استفاده کند درمان های زیبایی تا چندین سال ماندگاری خواهند داشت.

ارسال پاسخ