مطالب و مقالات

بهترین سن ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | تیر 12ام, 1398

ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی است و به این صورت است که اگر دندان ها و فک ها در جای نامناسب قرار داشته باشد، آن ها را به محل مناسب حرکت می دهد و این گونه ناهنجاری ها و مشکلات را حل می کند. توجه داشته باشید که مشکلات این چنینی، نه تنها می توانند روی زیبایی فرد تاثیر بگذارد بلکه می تواند باعث ایجاد مشکلات بهداشتی برای دهان و دندان شود، این مسئله به این دلیل است که افرادی که دندان های نامرتبی دارند به راحتی نمی توانند مسواک بزنند و به همین دلیل به مشکلاتی همچون پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال گرفتار می شوند.

اما برای انجام ارتودنسی باید به مسائل زیادی توجه داشت تا ارتودنسی بهترین نتیجه ی ممکن را بر جای بگذارد یکی از این مسائل سن مناسب برای ارتودنسی است. برای مثال ارتودنسی روی کودکان که هنوز ساختار استخوانی آن ها در حال رشد است نسبت به بزرگسالانی که رشد ساختار استخوانی آن ها کامل شده است، می تواند بهتر جواب دهد.

 

بهترین سن برای ارتودنسی

زمانی که از ارتودنسی همه ی ما به یاد ارتودنسی با سیم ها و براکت های ارتودنسی میافتیم که جلوی دندان ها بسته شده اند که غالبا این دستگاه ارتودنسی را در کارتون های خارجی در دهان کودکان دیده ایم. جالب است بدانید که قرار گرفتن دستگاه ارتودنسی در دهان کودکان در کارتون خارجی با هدف خاصی انجام می شود و این هدف این است که مخاطبان این کارتون ها که کودکان هستند را بدون ترس به انجام ارتودنسی تشویق کند تا در سنین بالاتر به مشکلات و ناهنجاری های دندانی و فکی برخورد نکنند.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که برخی معتقدند که در سنی می توان برای انجام ارتودنسی و زیباتر شدن ساختار دندان ها و همچنین اصلاح مشکلات دندانی و فکی اقدام کرد اما برای این که افراد بتوانند بهترین و بیشترین نتیجه ارتودنسی را بگیرند باید در سن مناسب برای انجام ارتودنسی اقدام کنند و این سن همان زمان آغاز دیده شدن ناهنجاری در ساختار دهان و دندان است که این زمان همان زمان افتادن دندان های شیری و اتمام رشد دندان های دائمی است.

 

سن مناسب برای انجام ارتودنسی کودکان

همان طور که متوجه شدید ارتودنسی تنها برای بزرگسالان انجام نمی شود و برای کودکانی که در سن مناسب باشند و مشکلات و ناهنجاری های دندانی داشته باشند نیز می توان ارتودنسی را انجام دهد. اما طبق نظر سازمان دندانپزشکان آمریکا، مناسب ترین سن برای کودکانی که مشکلات دندانی دارند سن 7 سالگی است تا معاینات ارتودنسی را انجام دهند.

پس از این که معاینات ارتودنسی در سن 7 سالگی انجام شد بهترین زمان برای آغاز ارتودنسی سن 8-9 سالگی است، این فاصله میان زمان معاینه تا زمان آغاز ارتودنسی به این دلیل است که در این بازه ی زمانی دندان ها مجددا رشد می کنند و تغییر می کنند و پس از آن اگر مشکلی در دهان و دندان وجود داشته باشد در بهترین زمان تشخیص داده می شود.

توجه داشته باشید که این سنین از این لحاظ مناسب ترین سن برای انجام ارتودنسی کودکان تلقی می شود که دندان های آسیاب بزرگ در این سن شروع به رشد می کنند و به همین دلیل دندانپزشک می تواند حالات و فرم های دندان را ارزیابی کند و می تواند تشخیص دهد که فک بالا و پایین در جای مناسب قرار دارد یا خیر.

نکته ای که در این جا باید به آن توجه داشته باشید این است که به طور کلی نظر دندانپزشکان ایرانی، اروپایی و همچنین آمریکایی این است که حداکثر سن برای انجام ارتودنسی 10 سالگی و حتی در برخی از موارد تا 12 سالگی است، زیرا پس از این سن رشد دندان ها و فک ها تا حد بالایی تکمیل شده اند و به همین دلیل نمی توان به راحتی به نتیجه ی دلخواه دست پیدا کرد.

 

ارتودنسی در سنین بالا

بسیاری از افراد ممکن است در سنین پایین نتوانند به هر دلیلی ارتودنسی انجام دهند و پس از پایان زمان مناسب برای ارتودنسی بخواهند در سنین بالا برای انجام ارتودنسی اقدام کنند. برای برخی این سوال مطرح می شود که با توجه به این که زمان مناسب برای انجام ارتودنسی سپری شده است آیا باز هم می توانند با انجام ارتودنسی به نتیجه ی مطلوب خود دست پیدا کنند.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر ارتودنسی در سنین بالا با هدف ردیف کردن دندان ها و همچنین با وجود لثه های سالمی باشد، انجام ارتودنسی امکان پذیر خواهد بود. اما توجه داشته باشید به دلیل این که رشد ساختار دندان ها و فک ها در سنین بالا تکمیل شده است انجام ارتودنسی حتی با وجود لثه های سالم با پیچیدگی هایی همراه خواهد بود و ممکن است نیاز باشد که از چندین تخصص برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب در ارتودنسی استفاده شود. برای مثال ممکن است نیاز باشد که جراحی های مربوط به فک انجام شود.

 

 

ارسال پاسخ