مطالب و مقالات

استفاده از مهار کننده زبان (خار ارتودنسی)

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | تیر 11ام, 1399

مهار کننده یا خار زبان در واقع یک ابزار تمرینی برای تربیت زبان است تا عادت کند در موقعیت بهتری در دهان قرار بگیرد.

در حالت طبیعی زبان به دندان‌های جلو فشار وارد نمی‌کند بلکه در حالت استراحت در کف دهان قرار میگیرد. اما در برخی افراد، زبان به خصوص در هنگام صحبت کردن یا بلعیدن به دندان های جلویی فشار وارد می‌کند که به این حالت فشار زبان tongue thrust گفته می شود.

فشار دادن زبان به دندانهای جلویی (عادت فشار زبان) مسبب مشکل اوپن بایت است.

فشار زبان در طول روز بارها و بارها اتفاق می‌افتد. بنابراین دائماً به دندانهای جلویی فشار وارد می‌شود و این باعث می‌شود دندانها جلو رانده شوند. در نتیجه در هنگام بستن دهان دیگر دندان های جلویی بالایی و پایینی به هم نمی رسند. این مشکل که اُپن بایت نام دارد مشکلات زیادی از جمله مشکل در جویدن غذا و نازیبایی لبخند را به دنبال دارد. برای برطرف شدن این مشکلات باید درمان ارتودنسی انجام شود.

متاسفانه حتی پس از درمان ارتودنسی، اگر عادت فشار زبان ترک نشود باز هم اپن بایت بر می گردد. بنابراین نیاز به ابزاری وجود دارد که زبان را به قرار گرفتن در کف دهان وادار کرده و از فشار دادن زبان به دندان های جلویی جلوگیری کند. یکی از این وسیله ها، خار یا مهار کننده زبان است. در اینجا با این وسیله ارتودنسی بیشتر آشنا می شوید.

مهار کننده یا خار زبان در واقع ابزاری همانند چوبدستی چوپان است که به زبان یاد می‌دهد در جای خود بماند و به دندان‌های جلویی فشار وارد نکند. مهارکننده زبان، خاری است که در واقع آسیبی به زبان وارد نمی‌کند بلکه تنها در صورتی که زبان بخواهد به دندان های جلویی فشار وارد کند باعث ایجاد ناراحتی در زبان و عقب کشیدن آن میشود.

یک پژوهش ارتودنسی نشان داد پس از ۱۰ روز استفاده از مهار کننده زبان، بسیاری از بیماران دیگر با استفاده از این وسیله مشکلی نداشتند و احساس ناراحتی نمی کردند.

طی مدت زمان کوتاهی، مهار کننده زبان باعث تربیت زبان و جلوگیری از فشار دادن آن به دندان های جلویی می‌شود و امکان درمان ارتودنسی در دندانها را فراهم می کند.

خار زبان‌ را می توان تنها به یک دندان و یا مجموعه ‌ای از دندان ها متصل کرد.

به طور کلی خار زبان به سطح پشتی دندان های جلویی وصل می شود. گاهی اوقات هم ممکن است خار به یک سیم متصل شده و از دندان آسیاب بزرگ اول در عقب دهان تا پشت دندان‌های جلویی کشیده شود (شکل زیر) درست همانند نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) ثابت.

در هر دو حالت پس از این که زبان خوب تربیت شد و در جایگاه درست قرار گرفت، می توان خار زبان را برداشت. این کار ممکن است شش تا هفت هفته زمان ببرد.

با برطرف شدن مشکل فشار زبان، اصلاح مشکلات ارتودنسی دیگر از طریق درمان ارتودنسی آسان می شود.

https://www.newswire.com/news/what-are-tongue-spurs-a-question-answered-by-the-sacramento-dentistry-20501923

ارسال پاسخ