مطالب و مقالات

آشنایی با انواع دستگاههای ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | شهریور 7ام, 1398

براکت

رایجترین دستگاه ارتودنسی که برای همراستایی دندانها استفاده میشود، سیستم براکت (brace) است. سیستم براکت از نگینهای مربعی شکل کوچکی که یک عدد به هر دندان چسبانده میشود، سیم ارتودنسی، حلقه کشی الاستیک، لیگاچور، بند ارتودنسی و قطعات دیگر تشکیل شده است.

فورسس یا فورسوز

فورسس (Forsus) که به آن فورسوز نیز میگویند، دستگاهی است که به جای هدگیر استفاده میشود تا رشد استخوانهای فک در نوجوانان را هدایت کرده و مشکل اوربایت شددی را اصلاح کند و موقعیت دندانهای بالا و پایین را نسبت به هم اصلاح کند تا نیازی به عمل جراحی فک در آینده نباشد.

هدگیر

هدگیر headgear یک دستگاه ارتودنسی است که خارج از دهان (روی سر) قرار میگیرد و از جلو به دندانهای آسیاب بزرگ وصل میشود تا رشد یکی از فکها را کنترل و محدود کرده و رشد فک دیگر را تحریک کند. هدگیر دو نوع معمولی و معکوس دارد که هر یک برای مشکل خاصی استفاده میشوند. از هدگیر برای جلوزدگی یا عقب ماندگی فک استفاده میشود.

هربست herbst

این وسیله دهانی با تقویت رشد فک پایین به جلو و عقب کشیدن دندانهای آسیاب بزرگ فک بالا به اصلاح اوربایت کمک میکند. این وسیله ثابت است و بیشتر در کودکان که در سن رشد قرار دارند استفاده میشود.

پهن کننده کام

دستگاه پهن کننده کام palatal expander برای پهن تر کردن فک بالا استفاده میشود تا طول قوس دندانی افزایش یابد. این دستگاه دو نیمه راست و چپ فک بالا را از هم دور میکند تا فک مجبور به استخوان سازی در وسط کام شود و به این ترتیب بزرگتر شود. این دستگاه در سن رشد اسکلتی، استفاده میشود.

پوزیشنر یا موقعیت دهنده

پوزیشنر positioner حرکت دندان در درمان ارتودنسی را تکمیل میکند. در صورت همکاری کامل بیمار نیاز به استفاده از این وسیله تنها چهار تا هشت هفته بیشتر طول نمیکشد.

تثبیت کننده ارتودنسی یا ریتینر retainer

این وسیله برای تثبیت موقعیت جدید دندانها بعد از پایان درمان ارتودنسی و در آوردن براکت، استفاده میشود. در صورت عدم استفاده از آن، دندانها به موقعیت قبل باز میگردند.

فاصله ساز یا جدا کننده

فاصله ساز separator حلقه های کشی کوچکی هستند (گاهی از انواع فلزی استفاده میشود) که برای جدا کردن دو دندانی که خیلی تنگاتنگ هم قرار گرفته اند استفاده میشوند. با کمک فاصله ساز، به اندازه کافی بین دو دندان فاصله ایجاد میشود تا بتوان حلقه فلزی را دور دندان آسیاب انداخت. حلقه فلزی یا بند ارتودنسی، در سیستم براکت کاربردهای زیادی دارد و دور دندانهای آسیاب بزرگ عقب دهان قرار میگیرد.

پندولوم

این وسیله ثابت ارتودنسی برای دندانهای بالایی استفاده میشود. از پندولوم pendulum برای بیمارانی استفاده میشود که اوربایت دارند و نیمرخ صورتشان متوازن است. این وسیله طراحی شده تا دندانهای آسیاب بزرگ بالا را عقب بکشد تا جلوزدگی دندانهای بالایی اصلاح شود. معمولا این وسیله همراه با براکت استفاده میشود.

پلاک دوقلو

پلاک دوقلو twin block وسیله ای است که برای تقویت رشد فک پایین استفاده میشود و از طرفی موقعیت دو فک نسبت به هم را اصلاح میکند. این وسیله با هربست تفاوت دارد چرا که ثابت نیست و بیمار میتواند آن را در بیاورد. پلاک دوقلو شامل دو پلاک برای فک بالا و پایین از جنس پلاستیک و سیم یا گیره های فلزی است. این وسیله فک پایین را جلو میراند.

بایت پلیت bite plate

این وسیله معمولا در ابتدا درمان براکت ارتودنسی استفاده میشود تا دیپ بایت را اصلاح نماید. در دیپ بایت دندانهای بالایی بیش از اندازه پایین می آیند اما در حالی که این وسیله در دهان قرار دارد، دیگر نمیتوانند بیش از حد پایین بیایند. این وسیله پلاستیکی است.

توربو

براکتهای توربو turbo  در سطح پشتی دندانهای جلویی بالایی قرار میگیرند تا همانند بایت پلیت، از پایین آمدن بیش از حد دندانهای بالایی جلوگیری کنند و به این ترتیب دیپ بایت اصلاح شود. این وسیله ثابت است و به دندانها چسبانده میشود. به همین علت معمولا سریعتر جواب میدهد.

فضا نگهدار

انواع فضا نگهدار space maintainer برای حفظ طول قوس دندانی و جای خالی دندان، استفاده میشود. اگر دندانی زودتر از موعد بیفتد با فضا نگهدار میتوان جای آن را باز نگه داشت تا زمانی که دندان جایگزین آن از لثه بیرون بزند یا کاشته شود. فضا نگهدار انواع مختلف دارد و از مشکلات ارتودنسی پیچیده در آینده جلوگیری میکند.

قفس زبان

قفس زبان tongue crib وسیله ای است که در کودکان بیشتر استفاده میشود تا عادت فشار دادن زبان به دندانهای جلویی، ترک شود. فشار دادن زبان به دندانهای جلو باعث میشود دندانها جلو رانده شده و وضعیت بایت به هم بریزد. برخی افراد در هنگام بلعیدن ناخوداگاه زبان را به جای این که به کام فشار بدهند، به دندانهای جلو فشار میدهند. به خصوص افرادی که اوپن بایت دارند و بین دندانهای بالا و پایین آنها فاصله وجود دارد برای جلوگیری از بیرون ریختن غذا این کار را انجام میدهند اما نتیجه آن، تشدید جلوزدگی دندانها و بازتر شدن فاصله بین دندانهای بالا و پایین است. با قفس زبان دیگر زبان نمیتواند به دندانهای جلو فشار بیاورد. معمولا این وسیله تنها چند ماه استفاده میشود. همچنین در دوران براکت ارتودنسی برای جلوگیری از فشار آوردن به براکت، از این وسیله در مراحل اولیه حرکت دندانها استفاده میشود.

 

http://www.smilesrock.com/types-of-appliances

https://www.dillehayortho.com/all-types-of-orthodontic-appliances/

https://www.lewisbraces.com/types-of-appliances/

ارسال پاسخ