مطالب و مقالات

کاربرد حلقه های کشی در براکت ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , , , | دیدگاه ها: 0 | مهر 2ام, 1399

کاربرد حلقه های کشی در براکت ارتودنسی 

برای درمان ارتودنسی با براکت از اجزا و قطعات گوناگون استفاده می شود که هر یک عملکرد متفاوتی دارند اما در همکاری با دیگر اجزاء ، در مجموع دندان ها را به جایی می رسانند که متخصص ارتودنسی پیش ‌بینی کرده است. یکی از پرکاربردترین اجزاء براکت ارتودنسی حلقه های کشی هستند (شکل زیر).

حلقه کشی در براکت چیست؟ 

حلقه کشی یک حلقه کوچک ساخته شده از لاتکس پزشکی است که در تماس با فضای داخل دهان مشکلی ایجاد نمیکند. اندازه آن بسته به کاربردی که دارد انتخاب می شود.

انواع حلقه کشی در براکت

  • حلقه ی کشی الاستیک

حلقه کشی الاستیک برای تغییر موقعیت دو یا چند دندان نسبت به هم استفاده می شود (شکل بالا)، در حالی که غالبا این حرکت با حرکت کلی دندانها متفاوت است. مثلاً زمانی که می‌خواهید فاصله بین دو دندان را کمتر کنید در حالی که در مجموع همه دندان ها به سمت عقب یا جلوی دهان در حرکت هستند، از حلقه کشی استفاده می کنید. در بیشتر موارد حلقه  کشی برای تغییر موقعیت دندان های بالایی و پایینی نسبت به یکدیگر به کار می رود. مثلاً دندانی از فک پایین بر روی دندان متناظر خود در فک بالا منطبق نیست و باید عقب تر کشیده شود و دندان مقابل هم جلوتر کشیده شود تا بر دندان مقابل جفت شود. در این حالت این دو دندان بالا و پایین با حلقه کشی که به براکت وصل می‌شود به هم مرتبط می‌شوند تا موقعیت آنها نسبت به هم تغییر کند. کش الاستیک برای اصلاح مشکلات بایت نیز به کار می رود.

آیا حلقه کشی الاستیک را میتوانم موقع غذا خوردن در بیاورم؟

اگر باز کردن دهان برای غذا خوردن با وجود الاستیک برایتان سخت باشد ، میتوانید آن را در آورده و پس از غذا خوردن دوباره در جای خود بگذارید.

  • حلقه کشی لیگاچور

لیگاچور قطعه ‌ای است که برای متصل نگه داشتن سیم ارتودنسی به نگین های براکت استفاده می شود. حلقه کشی لیگاچور دور نگین براکت می‌افتد (حلقه های رنگی در شکل بالا که با فلش به آنها اشاره شده است) در حالی که سیم ارتودنسی از پشت آن رد شده و محکم در بر نگین براکت قرار گرفته است. به جای کش میتوان از یک سیم نازک تابیده شده دور نگین براکت استفاده کرد.

حلقه های کشی لیگاچور چند وقت یک بار عوض میشوند؟

هر بار که برای تنظیم کردن براکت یا سفت کردن سیم ارتودنسی مراجعه میکنید معمولا لیگاچورها هم عوض میشوند.

آیا با گذاشتن کش اضافی میتوانم حرکت دندانها را سریعتر کنم؟

خیر، هرگز چنین کاری نکنید. دوتایی کردن کش الاستیک باعث میشود فشار بیش از حد بر دندان وارد شده و ریشه دندانها صدمه ببینند.

اگر الاستیک در براکت داشته باشیم چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

همیشه چند کش یدکی همراه خود داشته باشید تا در صورتی که پاره شد بتوانید فورا با کش دیگری آن را جایگزین کنید. کش الاستیک پس از مدتی که استفاده میشوند مستهلک میشوند.

پیش از گذاشتن الاستیک یا در آوردن آن دستان خود را خوب بشویید.

کش را بیش از حد نکشید چون قدرت خود را از دست داده و ناکارامد میشود.

https://www.hoybjergortho.com/blog/2018/07/what-role-do-elastics-rubber-bands-play-in-orthodontics

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/cosmetic-dentistry/adult-orthodontics/why-use-rubber-bands-with-braces-0113#:~:text=The%20final%20part%20of%20braces,the%20position%20of%20the%20jaw.

ارسال پاسخ