مطالب و مقالات

ویزیت های حین درمان ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 0 | دی 25ام, 1398

افرادی که تصمیم می گیرند، از درمان های ارتودنسی به منظور درمان ناهنجاری های دندان ها و یا فک و یا همچنین به منظور درمان های زیبایی استفاده کنند، معمولا باید بین 18 تا 24 ماه از براکت های ارتودنسی استفاده کنند. استفاده از براکت ها در طول درمان ارتودنسی اهمیت ویژه ای دارد به همین دلیل است که باید از آنها به طور ویژه ای مراقبت کرد.

معمولا در طول درمان ارتودنسی، افراد باید هر 6 هفته ای یکبار، به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنند. در این ویزیت ها روند درمان ارتودنسی مورد بررسی قرار می گیرد و اهمیت ویژه ای دارد. در نتیجه، افراد باید ویزیت های حین درمان ارتودنسی را جدی بگیرند و اگر نمی توانند بهتر است که از درمان ارتودنسی استفاده نکنند.  زمانی که براکت های ارتودنسی روی دندان ها قرار دارند، استفاده از نخ دندان و یا مسواک زدن بسیار مشکل است. همین امر باعث می شود که پلاک و جرم زیادی روی دندان ها جمع شود. این پلاک ها درنهایت باعث می شوند که مشکلات و بیماری های دهان و دندان مانند پوسیدگی، حفره و یا عفونت لثه ایجاد شود. در نتیجه، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نیز در حین درمان ارتودنسی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

بررسی دقیق تر ویزیت های حین درمان ارتودنسی

  • تنظیم براکت ها

براکت های ارتودنسی باید حین درمان به صورت مرتب تنظیم شوند. در این حالت هر 6 هفته ای یکبار این براکت ها باید توسط متخصص ارتودنسی سفت شده و تنظیم شوند. این عمل باعث می شود که متخصص ارتودنسی روند جابجا شدن دندان ها را بررسی کرده و در نهایت متوجه می شود که درمان ارتودنسی چه تاثیری روی دندان های فرد گذاشته است.

در این صورت، در هر جلسه متخصص ارتودنسی تنظیمات لازم را انجام می دهد و در نهایت مشخص می شود که براکت ها تا چه مدت دیگر باید روی دندان ها قرار داشته باشند. در برخی موارد، متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که برداشتن براکت ها زودتر از زمان تعیین شده انجام می شود در این صورت، اگر بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه نکند، ممکن است روند جابجا شدن دندان ها به کل مختل شده و هیچ تغییری ایجاد نشود.

در نتیجه، حتی اگر براکت ها در مدت زمان طولانی هم روی دندان ها قرار داشته باشند، در صورتی که متخصص ارتودنسی در طی دوره های زمانی مشخص، براکت ها را سفت و تنظیم نکند، درمان ارتودنسی روی مرتب شدن دندان ها تاثیر نمی گذارد و در برخی موارد، حتی دیده شده است که این مورد تاثیرات منفی روی دندان ها گذاشته است.

  • جلوگیری از انباشته شدن پلاک روی براکت ها

براکت های ارتودنسی باعث می شوند که روی دندان ها پلاک و یا جرم جذب شود.  همانطور که گفته شد، مسواک زدن دندان ها و استفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی و استفاده از براکت ها کار بسیار مشکلی است. همین مورد باعث می شود که پلاک ها در اطراف براکت جذب شوند. در این حالت، فرد باید با مراجعه به متخصص ارتودنسی خود توصیه های لازم را از او دریافت کند. در صورتی که این مورد نادیده گرفته شود، ممکن است که مشکلات جدی دهان و دندان در فرد بروز پیدا کند.

در ویزیت های حین درمان ارتودنسی، متخصص براکت ها را تنظیم می کند. همین مساله باعث می شود که پلاک ها روی دندان انباشته نشوند. در صورتی که براکت ها مدتی طولانی تنظیم نشوند دسترسی به برخی از قسمت های دندان دشوار می شود و همین امر باعث می شود که پوسیدگی در دندان ها ایجاد شود.

  • جلوگیری از آسیب رساندان براکت ها به بافت دهان

در برخی موارد، زمانی که براکت های ارتودنسی روی دندان ها نصب می شوند، می توانند در دهان باعث ایجاد زخم شوند. در اینصورت براکت ها منجر به زخم لب ها و یا بروز آفت دهان می شوند. اگر این زخم ها مدتی در دهان وجود داشته باشند ابزارهای ارتودنسی داخل دهان دچار عفونت های ناشی از این زخم ها می شوند. در این حالت، اگر ابزارهای ارتودنسی به خوبی تمیز نشوند باکتری های موجود روی آن ها، وارد خون می شود و در این صورت کل بدن فرد درگیر این باکتری ها شده و مشکلات جانبی به وجود می آید.

همچنین، در بسیاری از موارد، با رعایت نکردن برخی نکات، ممکن است که براکت های ارتودنسی شل شده و یا دچار شکستگی شوند. این مشکلات نیز تنها با مراجعه به متخصص ارتودنسی رفع می شود و در بسیاری از موارد، وجود شکستگی در براکت ها منجر به آزار بافت های دهانی و ایجاد زخم و عفونت می شود. به همین دلیل، ویزیت های حین درمان ارتودنسی اهمیت پیدا می کند.

  • جلوگیری از افتادن براکت های ارتودنسی

در برخی موارد، بریس هایی که به منظور درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرند، بی کیفیت هستند و یا ممکن است موادی که باعث می شود بریس ها به دندان ها چسبیده شوند، نامرغوب باشد. در این صورت بریس ها بعد از مدتی شل می شوند. در این مواقع، فرد باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا مجددا بریس روی دندان پسبانده شود. اگر بیمار در این مورد به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند، براکت ها بعد از مدتی از روی دندان جدا می شوند.

این موضوع علاوه بر اینکه باعث تغییردر ظاهر فرد می شود همچنین برای سایر دندان های او نیز ضرر دارد. زیرا زمانی که براکت ها از روی دندان کنده می شوند و می افتند، چسب آن روی دندان باقی می ماند و همین چسب در طی زمان باعث می شود که پلاک ها جذب دندان شوند.

هممچنین، در بسیاری از موارد زمانی که براکت ها شل می شوند ممکن است که در هنگام شب و در زمان خواب از روی دندان جدا شوند، در این صورت ممکن است که فرد دچار خفگی شود.

در نتیجه، تمامی افراد باید ویزیت های حین درمان ارتودنسی را جدی بگیرند تا مشکلات جانبی و عوارض متعدد اتفاق نیافتد. در این صورت، در اغلب موارد این عوارض روند درمان ارتودنسی را دچار اخلال می کند.

برخی بیماران هستند که براکت ها را سال ها روی دندان های خود بدون مراجعه به متخصص ارتودنسی، نگه می دارند. در این مورد، باقی ماندن براکت ها روی دندان ها در مدت طولانی بدون مراجعه به پزشک متخصص باعث می شود که دهان و دندان های فرد دچار آسیب های زیادی شود. همچنین، اگر بیمار بهداشت دهان و دندان خود را در حین درمان رعایت نکند، دندان هایش به مرور زمان پوسیده می شوند. علاوه بر آن، این امکان وجود دارد که بر اثر باقی ماندن طولانی مدت براکت ها در دهان باکتری ها به بافت لثه فرد وارد شوند و در این صورت، فرد به بیماری های لثه مبتلا می شود که عواقب خطرناکی را برای او در پی دارد.

در هر صورت، اگر امکان مراجعه به متخصص ارتودنسی برای فرد وجود ندارد، توصیه می شود که براکت های ارتودنسی را از دهان خود خار کند. وجود براکت ها زمانی که مدتی طولانی فرد به متخصص ارتودنسی مراجعه نکند، از خارج کردن آنها از دهان ضرر بیشتری دارد. در این صورت، زمانی که فرد براکت ها را از دهان خود خارج می کند سلامت دندان های خود را حفظ می کند.

البته در هر حالتی ابتدا مراجعه به متخصص ارتودنسی است که توصیه می شود.

ارسال پاسخ