مطالب و مقالات

هزینه ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | بهمن 8ام, 1398

اگر متخصص ارتودنسی نیاز به درمان های ارتودنسی را برای اصلاح ناهنجاری های دندان ها و فک ها تجویز کرده باشد، شاید لازم باشد که درباره هزینه ارتودنسی دندان ها اطلاع داشته باشید. در این صورت باید گفت که هزینه ارتودنسی دندان ها به عوامل زیادی وابسته است.

زمانی که شما برای مشاوره روند درمان دندان هایتان به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند، هزینه های ارتودنسی بسته به طول درمان و روند درمانی ارتودنسی مشخص می شوند. در نتیجه، همانطور که گفته شد عوامل مختلفی روی هزینه ارتودنسی دندان ها تاثیرگذار هستند.

در جلسه اول مشاوره ارتودنسی دندان ها، فرد باید در رابطه با گزینه های پرداخت هزینه، بیمه هایی که تحت پوشش قرار می گیرند و سایر موارد، با متخصص ارتودنسی صحبت کند. بسیاری از متخصصین ارتودنسی هزینه های مربوط به درمان های ارتودنسی را به سه قسمت مختلف تقسیم بندی می کنند. در این صورت، یک قسمت از هزینه را در ابتدای درمان و دو قسمت دیگر را طی دو قسط و یا دو عدد چک از فرد دریافت می کنند.

در حالت کلی، اکثر متخصصین ارتودنسی تلاش می کنند با استفاده از روش های مختلف، پرداخت هزینه های ارتودنسی را برای بیماران ساده کنند تا فرد بتواند بدون هیچگونه دغدغه ای درمان ارتودنسی خود را انجام دهد.

در این رابطه توصیه می شود که درمان های ارتودنسی در سریع ترین زمان ممکن انجام شوند تا فرد ناچار به پرداخت هزینه های متعدد جانبی نباشد. در این صورت اگر فرد در اولین زمان ممکن به منظور درمان ناهنجاری های دندان ها و فک خود به متخصص ارتودنسی مراجعه کند، در مدت زمان کمتر و با صرف هزینه کمتری می تواند دندان های خود را اصلاح کند.

عوامل تاثیرگذار در هزینه های درمانی ارتودنسی

همانطور که گفته شد عوامل مختلفی در تعیین هزینه درمانی ارتودنسی نقش دارند. این عوامل عبارتند از:

  1. نوع درمان ارتودنسی

درمان های ارتودنسی دو نوع مختلف دارند، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت. در این رابطه می توان گفت که هزینه ارتودنسی متحرک کم تر از ارتودنسی ثابت است.

همچنین انواع روش های به روز ارتودنسی دندان ها، مانند ارتودنسی به روش دیمون، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی شفاف که از براکت های همرنگ مینای دندان استفاده می کنند و همچنین ارتودنسی لینگوال هزینه های بالاتری دارند و ارتودنسی با استفاده از براکت های فلزی هزینه کمتری دارد.

ارتودنسی نامرئی یکی از روش های به روز درمان ارتودنسی دندان ها است که پیچیدگی و هزینه های لابراتور آن باعث شده است که این روش ارتودنسی هزینه بیشتری داشته باشد. در این روش از تکنولوژی های پیشرفته و پلاک های بیشتری برای درمان استفاده می شود و طول درمان آن نیز، مانند هزینه درمان، از سایر روش های ارتودنسی بیشتر است. علاوه بر آن، در برخی روش های ارتودنسی، مانند ارتودنسی نامرئی، از پلاک های وارداتی استفاده می شود و لابراتورهای داخلی نمی توانند آن پلاک ها را بسازند. به همین دلیل بیمار برای استفاده از این روش های درمانی باید هزینه بیشتری را پرداخت کند.

روش درمانی ارتودنسی لینگوال نیز از روش های بروز است که در این روش براکت ها مخفی می شوند و قابل دیده شدن نیستند. به همین دلیل زیبایی ظاهری بیمار حفظ می شود. غالبا براکت های مورد استفاده در این روش درمانی سفارشی و مخصوص هر فرد ساخته می شوند. به همین دلیل این روش درمانی هزینه بیشتری دارد.

علاوه بر آن ارتودنسی دیمون نیز نیاز به دستگاه های ارتودنسی خاصی دارد که باعث می شود هزینه استفاده از این روش درمانی ارتودنسی افزایش پیدا کند.

همچنین، استفاده از براکت های سرامیکی و یا روش اینویزیلاین نیز باعث افزایش هزینه های ارتودنسی می شود.

  1. آماده سازی دندان ها برای انجام ارتودنسی

در اغلب موارد، متخصص ارتودنسی قبل از اینکه بریس ها را در دهان قرار دهد، دندان های فرد را برای انجام درمان ارتودنسی آماده می کند. در این صورت، مراحل آماده سازی دندان ها نیز روی هزینه ارتودنسی تاثیرگذار است. در این صورت، در اغلب موارد بیمار به انجام اعمال ساده دندانپزشکی مانند تمیزکردن عمقی دندان ها و یا پرکردن پوسیدگی های سطحی نیاز دارد، که قبل از نصب براکت های ارتودنسی باید این اعمال انجام شود. در غیر اینصورت، در طی روند ارتودنسی بیمار با مشکل مواجه شده و روند درمان دچار تاخیر می شود.

آماده سازی دندان ها برای انجام ارتودنسی ممکن شامل موارد مختلفی باشد، به عنوان مثال در برخی از بیماران ممکن است نیاز باشد تعدادی از دندان ها کشیده شود تا فضای مورد نیاز برای حرکت دندان ها فراهم شود. تمامی این موارد که قبل از شروع درمان ارتودنسی انجام می شوند نیاز به پرداخت هزینه دارند.

ممکن است بیمار نیاز به استفاده هدگیر داشته باشد. همچنین، ممکن است بعد از پایان انجام درمان ارتودنسی، زمانی که بریس ها از داخل دهان خارج می شوند، فرد نیاز به استفاده از نگهدارنده داشته باشد تا در نتیجه آن، دندان ها به جایگاه اولیه خود برنگردند.

  1. طول درمان ارتودنسی

زمانی که بیمار نیاز به انجام مراحل پیچیده تر و بیشتری برای آماده سازی دندان ها نیاز دارد، دوره درمان ارتودنسی نیز طولانی تر می شود که در نتیجه آن، فرد باید هزینه بیشتری پرداخت کند.

در حالت کلی، هزینه درمان ارتودنسی به تعداد مراجعات فرد به متخصص ارتودنسی بستگی دارد و هر چه تعداد مراجعات بیشتر باشد، هزینه درمان نیز بالاتر می رود.

معمولا طول دوره ارتودنسی به طور متوسط 2 سال است اما ممکن است بسته به شرایط دندان ها این زمان متغیر باشد و دوره درمان طولانی تر شود. همچنین، غالبا افراد باید در طی دوره درمان ارتودنسی هر ماه به متخصص ارتودنسی خود برای تنظیم براکت های ارتودنسی مراجعه کنند که این مورد نیز ممکن است نیاز به پرداخت هزینه های جانبی داشته باشد.

در نتیجه، در صورتی که ناهنجاری های دندان شدید باشد و طول دوره درمان افزایش پیدا کند، هزینه ارتودنسی نیز افزایش پیدا می کند. به خصوص در ارتودنسی متحرک طولانی تر شدن روند درمان ارتودنسی باعث افزایش هزینه های درمانی می شود.

  1. میزان ناهنجاری فک و دندان ها

این مورد نیز بدیهی است که هر چقدر شدت ناهنجاری دندان ها بیشتر باشد، فرد ناچار به پرداخت هزینه های بیشتری برای روند درمان ارتودنسی می شود. به عنوان مثال، ارتودنسی ناهنجاری های فک هزینه بیشتری نسبت به ناهنجاری های دندان ها دارند. علاوه بر آن، هر چقدر فرد در انجام درمان ارتودنسی تعلل کند، ناهنجاری دهان و دندان او شدید تر می شود و باید هزینه های بیشتری برای درمان پرداخت کند.

  1. ویزیت پزشک

اینکه فرد برای درمان ناهنجاری های دندان ها و دهان خود یه یک دندان پزشک عمومی و یا یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند، هزینه های متفاوتی باید پرداخت کند. بدیهی است که متخصص ارتودنسی برای درمان ناهنجاری دندان ها و فک هزینه بالاتری دریافت می کند.

همچنین دندانپزشکان عمومی معمولا تخصص لازم برای انجام درمان های ارتودنسی، به خصوص ارتودنسی ثابت را ندارند. در نتیجه، ممکن است، خسارت های جانبی در فک و دندان های افراد ایجاد شود که معمولا غیرقابل جبران هستند. در نتیجه، بهتر است از متخصص ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های دندان ها و فک خود کمک بگیرید.

  1. مکان انجام ارتودنسی

اینکه درمان های ارتودنسی در مطب متخصص انجام شود و یا در یک درمانگاه دندانپزشکی، روی هزینه درمانی ارتودنسی تاثیرگذار است. غالبا انجام درمان های ارتودنسی در مطب خصوصی متخصصین نیاز به هزینه های بیشتری دارد زیرا در مطب، فرد متخصص فرصت بیشتری برای انجام درمان ارتودنسی دارد و در نتیجه آن، دقت بیشتری روی این مسئله می کند.

  1. استفاده از بیمه ارتودنسی

بیمه تامین اجتماعی هزینه ی درمان های ارتودنسی را پوشش نمی دهد. اما برخی ارگان ها مانند بانک ها و ارگان نیروهای مسلح برای کارمندان خود بیمه ای ارائه می دهند که فرد با استفاده از آن بیمه می تواند به مراکز تخصصی خاصی مراجعه کرده و درمان ارتودنسی خود را انجام دهد. در این صورت، این ارگان ها بخشی از هزینه درمان ارتودنسی را پرداخت می کنند.

همچنین برخی ادارات خاص نیز هستند که این نوع از بیمه را برای کارمندان خود ارائه می دهند.

  1. روش درمانی ارتودنسی بسته به انتظارات بیمار

برخی از افراد تنها برای مرتب سازی دندان هایشان به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند. اما برخی دیگر از افراد هستند که علاوه بر مرتب سازی دندان هایشان مایل به تغییر فرم چهره نیز در طول درمان ارتودنسی هستند. هزینه درمانی این دو بیمار به طور کلی با یکدیگر متفاوت است و بدیهی است که هر چه درمان ارتودنسی نتیجه مطلوب تری داشته باشد، هزینه آن نیز بالاتر می رود.

  1. ارتودنسی ثابت

همانطور که از نام این روش ارتودنسی پیداست، برای درمان بیماران در این روش از بریس های فلزی و دستگاه های ثابت استفاده می شود. در این صورت، خود فرد نمی تواند دستگاه را از دهان خارج کرده و یا آنها را تنظیم کند. در نتیجه، در این روش ارتودنسی فرد برای کوچکترین تغییری باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند که تمامی مواردی که توسط متخصص در طول دوره درمان انجام شود، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه داشته باشد.

در حالت کلی و در نتیجه تمامی این موارد، هزینه ارتودنسی بر اساس وضعیت ناهنجاری های دندان ها و فک فرد، بسته به تشخیص متخصص ارتودنسی تعیین می شود و همانطور که گفته شد به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ارسال پاسخ