مطالب و مقالات

نخ دندان ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | تیر 26ام, 1398

تمام متخصصین ارتودنسی یک توصیه ی مشترک در زمان استفاده از دستگاه ارتودنسی فلزی دارند و آن این است که بیماران در طی این زمان از نخ دندان استفاده کنند. توجه داشته باشید که هر چند که استفاده از نخ دندان با وجود دستگاه ارتودنسی دشوار است اما فاصله ی بین دندان ها باید تمیز نگه داشته شوند زیرا در صورتی که فضای بین دندان ها با مانده های مواد غذایی پر شود ممکن است باعث ایجاد پوسیدگی شود.

در صورتی که بیمار نکات بهداشتی که متخصص ارتودنسی به او می گوید، مخصوصا استفاده از نخ دندان را رعایت کند می توان در پایان دوره ی درمانی ارتودنسی می توان انتظار داشت که بیمار دندان های براق و مرتب داشته باشد.

 

ضرورت استفاده از نخ دندان

پس از مقدمه ای که در مورد استفاده از نخ دندان در طی دوره ی درمانی ارتودنسی بیان کردیم، وقت آن است که کمی با دقت و جزئیات بیشتر در مورد لزوم استفاده از نخ دندان در طی دوران ارتودنسی صحبت کنیم. بین دو دندان هر فرد قطعه ای هرمی شکل از لثه وجود دارد که نام این قطعه ی هرمی شکل پاپیلا است، از محل قرار گیری پاپیلا تا سطح دندان فضایی خالی وجود دارد که این فضا می تواند مکان خوبی برای رشد میکروب ها و پلاک ها باشد و در نتیجه همین مسئله باعث می شود که امکان پوسیدگی در این ناحیه افزایش یابد.

حتما این جا متوجه شدید که تمیز کردن این ناحیه از دندان تا چه اندازه اهمیت دارد اما مسئله ای که وجود دارد این است که شما نمی توانید این ناحیه را با استفاده از مسواک تمیز کنید برای همین نیاز است که نخ دندان استفاده کنید و همچنین برای تمیزی بیشتر فضای خالی بین دندان های خود و همچنین سطوح دندان می تواند از دهانشویه نیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید که شما با استفاده از نخ دندان و دهانشویه نمی توانید به طور کامل پلاک ها را از بین ببرید زیرا پلاک دندان در تمام عمر در محیط دندان وجود دارد و این پلاک از مواد قندی تغذیه می کنند، پس نیاز است که این پلاک ها را هر روز پاک کنید در غیر این صورت این پلاک ها به جرم تبدیل می شوند. نکته ی بسیار مهمی که در مورد این جرم باید به آن اشاره کنیم این است که این جرم نه تنها باعث ایجاد ظاهری نامناسب برای دندان ها شما می شود بلکه در صورتی که روی پاپیلا قرار گیرند می توانند باعث مشکلات جدی تر همچون التهاب لثه، تحلیل استخوان، بیماری لثه و در نهایت باعث از دست دادن دندان شوند.

پس توصیه ی دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی را در مورد استفاده از نخ دندان جدی بگیرید، اما اگر مشاهده کردید که در هنگام استفاده از نخ دندان، لثه های شما خونریزی می کنند این مسئله نشان دهنده ی این است که لثه های شما سالم نیستند و برای این که بتوانید این سالم را بازیابید توصیه می کنیم که هر روز  از نخ دندان استفاده کنید تا لثه های شما سلامت خود را بدست آورند و دیگر خونریزی نکنند.

اما اگر می خواهید در طی زمانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارید از نخ دندان استفاده کنید به دلیل این که ممکن است در طی زمانی که نخ دندان می کشید نخ دندان به گوشه ها و قطعات فلزی زیادی که وجود دارد گیر کند از نخ های باریکی که دارای پوشش مومی هستند استفاده کنید. پوشش مومی برای نخ های دندان ارتودنسی از این جهت حائز اهمیت است که احتمال این که نخ های دندان بدون موم به دستگاه ارتودنسی گیر کند زیاد است.

در مورد طول نخ دندان ارتودنسی نیز به این مسئله توجه داشته باشید که این طول نخ به بزرگی دهان و البته دست های شما بستگی دارد، اما به طور کلی اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند که از نخ های دندان با اندازه ی 30 تا 46 سانتی متر استفاده کنید.

 

نکاتی در مورد استفاده از نخ دندان در هنگام ارتودنسی

  • نخ دندان را از پشت سیم های ارتودنسی عبور دهید
  • نخ دندان را از بین دندان ها عبور دهید.
  • نخ دندان را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.
  • در نهایت با احتیاط نخ دندان را بیرون بکشید
  • در ضمن توجه داشته باشید که تا زمانی که همه ی دندان های خود را نخ دندان بکشید به این روند ادامه دهید

 

زمان مناسب برای کشیدن نخ دندان

هر شب بعد از این که مسواک می زنید و قبل از این که بخوابید برای اطمینان از تمیزی دندان های خود از نخ دندان استفاده کنید. توجه داشته باشید زمانی از براکت های ارتودنسی استفاده می کنید باید سه برابر حالت معمولی از نخ دندان استفاده کنید، زیرا این کار نه تنها باعث می شود که احتمال پوسیدگی دندان های شما کاهش پیدا کند بلکه باعث می شود که احتمال بروز بیماری های لثه برای شما نیز کاهش پیدا کند.

 

ارسال پاسخ