مطالب و مقالات

مینی اسکرو در ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | دی 18ام, 1398

مینی اسکرو در ارتودنسی

ارتودنسی از روش های مرسوم برای درمان ناهنجاری های فکی است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش درمانی ارتودنسی نیز پیشرفت کرده و در حال حاضر از دستگاه مینی اسکرو در درمان های ارتودنسی و ناهنجاری های فک و دندان استفاده های متعددی می شود.

اما مینی اسکرو چیست؟

اگر با درمان های ارتودنسی آشنایی داشته باشید، احتمالا می دانید که برای درمان عقب ماندگی فک بالا از روش فیس ماسک استفاده می شود. این دستگاه ها بزرگ هستند و معمولا خارج از دهان قرار می گیرند به همین علت خطراتی را ناشی می شود. علاوه بر آن، استفاده از این دستگاه ها زیبایی فرد را کاهش داده و همچنین باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد بیمار می شود. در این حالت، اکثر بیماران برای انجام این نوع از درمان های ارتودنسی مردد می شوند.

استفاده از انکوریج یا پشتیبان در زمان بستن فضاهای بین دندانی یکی از مهمترین مراحل درمان های ارتودنسی است. در زمان های گذشته از خود دندان ها برای تقویت پشتیبان ها استفاده می شود و در این حالت، کمی از حرکات ناخواسته دندان ها اجتناب ناپذیر بود. اما در حال حاضر از مینی اسکرو ها یا همان انکوریج های استخوانی برای این منظور استفاده می شود.

در نتیجه، باید گفت که مینی اسکرو همان پیچی است که داخل استخوان فک فرو می رود. این دستگاه به عنوان لنگرگاهی برای حرکت دندان ها بکار می رود. در واقع روش درمانی استفاده از مینی اسکرو ها، به نوعی شبیه به عملکرد ایمپلنت است.

طریقه عملکرد مینی اسکروها

همانطور که گفته شد، مینی اسکروها برای حرکت دادن فک و دندان به منظور قرار گرفتن در موقعیت صحیحشان، داخل فک پیچانده می شوند. مینی اسکرو مانند یک لنگر عمل کرده و از یک سمت، درون استخوان فک قرار گرفته و از سمت دیگرش به دندان متصل می شود.

به طور کلی، مینی اسکرو ها دارای سه بخش اصلی هستند:

  1. سر مینی اسکرو: که این قسمت برای اتصال به سیستم کشش دندان ها طراحی می شود.
  2. گردن مینی اسکرو: این قسمت کمی زاویه دار بوده و درون دندان فرو می رود.
  3. بدنه مینی اسکرو: که این قسمت نیز ثبات و سطح تماس با استخوان فک را افزایش می دهد.

مینی اسکروها به سادگی در دهان نصب می شوند و هنگام نصب این دستگاه در اغلب موارد، به دهان و دندان فرد بی حسی تزریق می شود. به منظور اینکه دستگاه مینی اسکرو با بدن تطابق بهتری پیدا کند، این دستگاه از تیتانیوم خالص ساخته می شود. همچنین، نحوه خارج کردن مینی اسکرو از دهان نیز بسیار ساده بوده و این عمل نیز بدون هیچ دردی انجام می شود. علاوه بر آن، این درمان از درمان ایمپلنت بسیار ارزان تر بوده و راحت تر انجام می شود. این موارد همگی از مزایای استفاده از دستگاه های مینی اسکرو و این روش درمانی ارتودنسی محسوب می شوند.

در چه مواقعی باید از دستگاه های مینی اسکرو برای درمان استفاده کرد؟

همانطور که گفته شد، در صورتی که در درمان ارتودنسی نیاز به استفاده از انکوریج پایدار و همچنین حرکت دندان در اطراف نیاز باشد، استفاده از دستگاه های مینی اسکرو ضروری و لازم است.

شاید با اصطلاح اپن بایت آشنا باشید. مینی اسکرو در واقع در اصلاح اختلالاتی مانند اپن بایت کاربرد دارد. در این صورت این دستگاه به منظور درست کردن یک دندان کج، حذف فاصله بین دندان ها، ایجاد فضای بین دندان ها و یا عقب بردن دندان های آسیا کاربرد بسیاری دارد.

اما در هر صورت، تشخیص استفاده از مینی اسکرو ها باید توسط متخصص ارتودنسی صورت گرفته و تنها پس از مشورت و معاینه توسط متخصص ارتودنسی تجویز شود. همچنین، درمان ارتودنسی با استفاده از دستگاه های مینی اسکرو برای کودکانی که هنوز دندان های دائمی شان رشد نکرده است مناسب نیست و نتیجه مورد نظر را ارائه نمی دهد. علاوه بر آن، افراد سیگاری نیز برای درمان ارتودنسی نباید از مینی اسکروها استفاده کنند زیرا این دستگاه ها برای این افراد نیز نتیجه مطلوبی را نمی دهد.

در چه مواردی نباید از مینی اسکرو ها استفاده کرد؟

در برخی بیماران، استفاده از مینی اسکروها منجر به ایجاد مشکلاتی مانند التهاب لثه و دندان می شود، در این صورت فرد نباید برای ادامه درمان از مینی اسکرو استفاده کند. برخی از بیماران نیز، دارای استخوان فک ضعیفی هستند که این عامل موجب می شود استخوان فک آنها در حین درمان دچار آسیب شود. علاوه بر آن، افرادی که دچار بیماری های لثه و یا اختلالاتی مانند خونریزی لثه هستند، برای درمان ارتودنسی نباید از مینی اسکرو ها استفاده کنند.

در برخی از موارد نیز، بیماران دارای نقص سیستم دفاعی بدن هستند و در این صورت نیز امکان درمان ارتودنسی با استفاده از مینی اسکروها وجود ندارد. علاوه بر آن، بیمارانی که در درمان ارتودنسی بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند، از روش درمانی استفاده از مینی اسکروها منع می شوند و همچنین در صورتی که حین درمان استفاده از این دستگاه ها بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنند، به مشکلات جانبی لثه ها و یا دندان ها دچار می شوند.

محل قرار گرفتن مینی اسکروها

محل قرار گرفتن مینی اسکرو ها بسته به شرایط مختلف و نوع ناهنجاری بیمار متفاوت است. در این صورت، مینی اسکرو ممکن است در استخوان فک بالا و یا فک پایین، در کام دهان، فاصله بین دندان ها، پشت دندان ها، در بالای چانه و یا منطقه زیر بینی قرار بگیرد.

مراقبت های حین استفاده از دستگاه های مینی اسکرو

در صورتی که در درمان ارتودنسی از دستگاه های مینی اسکرو استفاده می کنید، بهتر است برای تسریع در روند درمان و مراقبت بهتر از مینی اسکرو ها و دستگاه های ارتودنسی، نکات زیر را رعایت کنید:

پس از اینکه مینی اسکرو در محل مناسب نصب شد، بهتر است با انگشت و یا زبان خود آن را لمس نکنید زیرا در برخی موارد، به علت تماس دست و یا زبان، مینی اسکرو لق می شود و ثبات آن کاهش پیدا می کند.

زمانی که می خواهید دندان های خود را مسواک بزنید، محل قرار گیری مینی اسکرو را به صورت ملایم و آرام مسواک بزنید تا به آن آسیبی وارد نشود. همچنین، در محل نصب مینی اسکرو نباید جرم و یا پلاک جمع شود به همین علت توصیه می شود بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید.

از دهانشویه ها استفاده کنید/ استفاده از دهانشویه ها به طولانی شدن عمر دندان ها و دستگاه های ارتودنسی به خصوص مینی اسکرو ها کمک زیادی می کند. همچنین، تا ده روز پس از نصب دستگاه های مینی اسکرو استفاده از دهانشویه الزامی است. در این حالت، می توانید یک پنبه را به دهانشویه کلرهگزیدین آغشته کرده و اطراف مینی اسکرو را با استفاده از آن تمیز کنید.

هزینه و طول درمان ارتودنسی با استفاده از دستگاه مینی اسکرو

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، هزینه درمان ارتودنسی توسط مینی اسکرو ها بسیار کمتر از هزینه درمان توسط ایمپلنت های معمولی است. به همین علت، بیماران زیادی استفاده از روش درمانی مینی اسکرو را ترجیح می دهند. اما در هر صورت، به منظور محاسبه هزینه ها باید تعداد جلسات مراجعه به متخصص ارتودنسی و همچنین هزینه ویزیت را در نظر بگیرید.

در رابطه با طول درمان مینی اسکرو نیز، باید گفت، در صورتی که ناهنجاری های موجود در فک و یا اختلالات دندانی بیمار برطرف نشده است، استفاده از دستگاه های مینی اسکرو ضرورت دارد. در نتیجه، طول درمان مینی اسکرو به شدت ناهنجاری موجود در بیمار و همچنین سن او بستگی دارد. علاوه بر آن، پایان درمان مینی اسکرو نیز حتما باید توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده شود.

ارسال پاسخ