مطالب و مقالات

مکیدن انگشت و عوارض و درمان آن

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | بهمن 2ام, 1398

احتمالا شما هم دیده اید بسیاری از کودکانی که عادت دارند انگشتان خود را بمکند. گرچه این کار در نوزادی کودک و چندماهگی او یک امر کاملا طبیعی است اما هر چقدر که سن کودک بالاتر برود این مورد برای او به یک عادت تبدیل می شود و ممکن است عوارض خطرناکی برای او داشته باشد. به همین دلیل است که باید عادت غلط مکیدن انگشت در کودکان از بین برود. در این رابطه، یکی از مهم ترین عوارضی که ممکن است با مکیدن انگشتان ایجاد شود، به خطر افتادن سلامت دندان هاست.

طبق نظریه دانشمندان حدود 20 درصد کودکان از نوزادی تا حدود 6 سالگی انگشت خود را می مکند. در این رابطه، این مورد به اثبات رسیده است که مکیدن انگشت، کودکان را آرام می کند و به همیت علت است که این رفتار خاص در کودکان دیده می شود. علاوه بر آن، تحقیقات دانشمندان ثابت کرده است که مکیدن انگشت غالبا در آن دسته از کودکانی دیده می شود که در دوران نوزادی و کودکی ساعات زیادی از روز را از مادر خود دور بوده اند. در نتیجه، میتوان گفت که در موارد اندکی مکیدن انگشت در کودکانی که ماه های اولیه تولدشان را در کنار مادرشان بوده اند، دیده شده است.

اغلب پدر و مادرها، زمانی که کودک خود را در حال مکیدن انگشت می بینند، نگران می شوند زیرا همانطور که گفته شد این عادت در آینده موجب مشکلات و عوارض متعددی می شود که در بدترین حالت ممکن است سلامت دندان های فرد به خطر بیاندازد. در نتیجه، درک اینکه پدر و مادرها نگران می شوند کار سختی نیست.

اما چرا کودکان انگشتان خود را می مکند؟

تمامی نوزادان یک عادت مکیدن دارند و این حالت کاملا طبیعی است. در واقع تمامی نوزادان برای اینکه احساس زندگی کنند انگشتان خود را می مکند و این عادت روشی است که نوزادان به وسیله آن غذا می خورند و در نتیجه، مکیدن انگشت آنها را آرام می کند.

مخصوصا کودکانی که بیشتر ساعات روز از مادر خود دور هستند، در حالی که پرستار دارند و ممکن است انگشتان خود را بمکند و یا معمولا پستانک دارند. بعد از اینکه به مادرشان باز می گردند این عادت را فراموش کرده و آرام می شوند. در نتیجه، این یک امر کاملا طبیعی است که نوزادان تا دو سالگی انگشتان خود را می مکند و این امر یکی از مراحل رشد آنها به شمار می رود. همچنین همانطور که گفته شد این امر راهی است که کودکان خود را به وسیله آن آرام می کنند.

بسیاری از والدین هستند که گمان می برند مکیدن پستانک بهتر از مکیدن انگشت است اما در حالت کلی، مکیدن انگشت و مکیدن پستانک، هر دو عوارض و عواقب مشابهی دارند و در عمل هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

عوارض مکیدن انگشت در کودکان

  • در بسیاری از کودکان مکیدن انگشت باعث می شود که بین دندان هایشان ناهماهنگی ایجاد شده و در نتیجه آن، شکل و حالت دهان تغییر می کند.
  • علاوه بر ان، بسیاری از کودکان هستند که با مکیدن مکرر انگشت دچار مشکلات تلفظی می شوند.
  • همچنین، بسیاری از کودکان زمانی که مکیدن انگشت برایشان به یک عادت تبدیل می شود، به مشکلات عاطفی دچار شده و در این حالت، تنها با مکیدن انگشت است که آرامش پیدا می کنند.

تمامی این عوارض، عواقب خطرناکی هستند که در کودکانی که عادت مکیدن انگشت دارند، ایجاد می شوند. به همین دلیل است که این امر باید هر چه سریع تر درمان شود تا عوارض جانبی ناشی از آن، ایجاد نشود.

درمان مکیدن انگشت و ترک این عادت در کودکان

بسیاری از والدین هستند که به دنبال روش های مختلفی برای ترک عادت مکیدن انگشت در کودکانشان می گردند. اما این نکته قابل ذکر است که همانطور که مکیدن انگشت برای نوزادان و کودکان کم سن و سال طبیعی است، برخی از کودکان هستند که در حدود دو سالگی این عادت را خودشان ترک کرده و به عبارتی مکیدن انگشت در این کودکان متوقف می شود.

اما برخی کودکان هستند که تا 4 سالگی و بعضا تا 6 سالگی این عادت خود را ادامه می دهند، و در این کودکان باید عادت مکیدن انگشت هرچه سریع تر درمان شود. با درمان به موقع عادت مکیدن انگشت از عواقب احتمالی و خطرناک این عادت جلوگیری کرده و بهترین حالت سلامت دندان های کودک خود را حفظ می کنید.

بهترین زمان برای اقدام جهت ترک عادت مکیدن انگشت در کودکان، زمانی است که دندان های جلویی دهان ظاهر می شوند. زمانی که متوجه شدید که رشد دندان های کودکتان آغاز شده است بهتر است که برای درمان مکیدن انگشت اقدام کنید. در این مقاله، روش هایی به شما معرفی می شود که با استفاده از این روش ها می توانید در ترک عادت مکیدن انگشت کودکتان تاثیرگزار باشید.

  1. تعیین علت و جایگزین کردن سایر گزینه ها به جای مکیدن انگشت

در صورتی که کودکتان در بیشتر ساعات روز انگشت شصت خود را می مکد، می توانید او را در این ساعات به کارهای دیگری سرگرم کنید. به خصوص کودکان در هنگام خواب بیشتر از سایر اوقات روز انگشتان خود را می مکند تا خوابشان ببرد. در این زمان شما می توانید از این عمل جلوگیری کرده و برای کودک داستان بگویید یا او را با عروسک و اسباب بازی مورد علاقه اش سرگرم کنید.

اما اگر کودک در زمانی که ناراحت است یا استرس دارد انگشت خود را می مکد، بهتر است با او صحبت کرده و به او آرامش بدهید.

اگر دلیل مکیدن انگشت توسط کودک، بی حوصلگی باشد می توانید خلاقیت خود را به کار برده و ذهن و جسمش را درگیره کرده و سرگرم کنید. در این مواقع می توانید او را به پارک برده و با او بازی کنید.

در هر حالت، شما باید عملی را انجام دهید که کودک مکیدن انگشت خود را فراموش کند. سعی کنید در انجام این اعمال خلاقیت به خرج دهید.

  1. توضیح دادن عوارض ناشی از مکیدن انگشت برای کودک

زمانی که کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است می توانید با او صحبت کرده و با تشریح یک مثال ساده عواقب مکیدن انگشت را برای او بیان کنید. در این باره، کودک شما باید درک کند که چرا مکیدن انگشت کار خوبی نیست. به عنوان مثال، با بیان یک مثال به کودک بگویید که با مکیدن انگشت دندان هایش دچار آسیب می شوند. و اینکه دیگر نوزاد نیستند و باید عادت مکیدن انگشت خود را ترک کنند.

اما توصیه می شود که به هیچ وجه کودکان را در زمان مکیدن انگشتشان در مقابل دیگران خجالت زده نکنید. یا با کودک دعوا نکنید و مجازات آنها را فراموش کنید. تمامی این کارها باعث می شود که کودک تنها در زمان حضور شما مکیدن انگشت را متوقف کرده و در زمان تنهایی این عمل را انجام می دهند.

در نتیجه، با رفتار خوش و حتی تشویق کردن کودک، او را از مکیدن انگشتانش منع کنید.

  1. پوشاندن و مخفی کردن انگشت شصت

در برخی موارد، شما باید اقدامات بیشتری انجام دهید تا بتوانید مکیدن انگشت کودک خود را درمان کنید. شما می توانید از ژله های بد طعم در روی انگشت کودک استفاده کنید. ممکن است بر اثر مکیدن بیش از حد نوعی پینه روی انگشت ایجاد شود. در این شرایط شما می توانید این پینه را به عنوان زخم به کودک تلقی کرده و این پینه را با استفادع از باند ببندید. زمانی که کودک سعی کند انگشت شصت خود را بمکد، با طعم بد باند مواجه می شود و بعد از مدتی این عادت خود را ترک می کند.

در این شرایط شما باید روزی دو بار این باند را عوض کنید تا از ورود میکروب ها به بدن کودک جلوگیری کنید.

در صورتی که تمامی این روش ها را امتحان کردید و باز هم کودک عادت مکیدن انگشتانش را ترک نکرد، می توانید از کارشناسان و مشاوران کمک بگیرید. در این صورت آنها شما را بهترین نحو راهنمایی می کنند.

ارسال پاسخ