مطالب و مقالات

معایب و مزایای الاینر شفاف یا اینویزالاین

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | تیر 4ام, 1399

الاینر شفاف یا اینویزیلاین یک وسیله ارتودنسی جایگزین براکت است که از آن برای ساخت و هم ردیف کردن دندانها استفاده می شود بدون این که نیازی به براکت باشد.

الاینر شفاف محبوبیت زیادی دارد چون تقریبا نامرئی است و کسی متوجه درمان ارتودنسی شما نمی شود. با این حال هر روشی معایب و محدودیت هایی هم دارد که باید پیش از درمان در نظر گرفته شود. در اینجا با معایب و مزایای این روش بیشتر آشنا می شوید.

 

فواید و مزیت‌های الاینر شفاف

  • شفافیت و بی رنگ بودن کل سیستم

این سیستم درمانی برخلاف براکت ارتودنسی، هیچ بخش فلزی یا قابل دیدن ندارد و تمامی آن از پلاستیک بی رنگ ساخته شده است. به همین خاطر بسیاری از کسانی که به دلیل ظاهر فلزی براکت تمایلی به درمان ارتودنسی نداشته اند اکنون با کمال میل حاضرند این درمان را انجام بدهند. دیگر با الاینر کسی نگران ظاهر و زیبایی دندان ها و لبخند خود در طی طول درمان ارتودنسی نیست.

  • ثابت نبودن

ثابت نبودن الاینر به این معنی است که به دندانها چسبانده نمی شود بلکه یک پلاک متحرک است که هر زمانی که بخواهید می توانید آن را در بیاورید. همین ویژگی باعث می شود تا با خیال راحت درمان ارتودنسی را شروع کنید چرا که اگر مراسم مهمانی، جشن یا هر برنامه دیگری در پیش داشته باشید خیلی راحت می توانید قبل از آن الاینر را از دهان در بیاورید. با این حال باید توجه داشته باشید که رعایت دستورات متخصص ارتودنسی برای دستیابی به نتیجه دلخواه بسیار مهم است. بنابراین حتماً باید الاینر را تقریباً تمام وقت به جز مواقع صرف غذا و مسواک و مواقع مهم و حساس، استفاده کنید.

  • عدم محدودیت در غذا خوردن و مسواک زدن

این ویژگی مهم درمان ارتودنسی با الاینر، به واسطه ثابت نبودن آن ایجاد می‌شود. شما هنگام غذا خوردن باید الاینر را از دهان در بیاورید. بنابراین هر چیزی که بخواهید، همانند گذشته می توانید بخورید. همینطور هنگام مسواک زدن الاینر را در می آورید. بنابراین دندان های خود را همانند گذشته به راحتی تمیز می کنید. به خاطر داشته باشید در مورد براکت چنین نیست و محدودیت‌های زیادی در غذا خوردن و مسواک زدن ایجاد می‌شود.

 

معایب و محدودیتهای الاینر شفاف

  • دستیابی به نتیجه وابسته به تعهد بیمار است

اگر نمی توانید برنامه منظمی داشته باشید و به استفاده از الاینر پابند باشید یا فراموشکار هستید و ممکن است گذاشتن الاینر در دهان را فراموش کنید، بهتر است از براکت ثابت استفاده کنید چرا که اگر حدود ۲۲ ساعت در روز آن را استفاده نکنید به نتیجه نمی رسید.

  • در صورتی که نمی توانید الاینر را در بیاورید نمی‌توانید چیزی به جز آب بخورید

درآوردن الاینر در هنگام غذا خوردن یک امر انتخابی نیست بلکه نباید در حالی که الاینر در دهانتان قرار دارد چیزی بجوید. بنابراین اگر در جایی هستید که نمی توانید آن را در بیاورید نمی‌توانید چیزی بخورید. علاوه بر این نوشیدنیهای رنگی مانند نوشابه و قهوه باعث تغییر رنگ الاینر میشوند.

  • هزینه الان بیشتر از براکت معمولی است

در مجموع هزینه الاینر بیشتر از براکت معمولی تمام می‌شود. بنابراین اگر بودجه محدودی دارید و هزینه برایتان اهمیت دارد، باید این موضوع را مدنظر قرار بدهید.

  • الاینر نیاز به مراقبت جداگانه دارد

اگر چه با الاینر مسواک زدن راحت تر از براکت است اما باید بدانید که الاینر هم نیاز به مراقبت دارد و هر بار که آن را در می آورید باید خوب تمیز کنید و در جعبه مخصوص خود بگذارید تا خراب نشود.

 

اگر با وجود نکات گفته شده تمایل به درمان ارتودنسی با الاینر دارید، با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

ارسال پاسخ