مسواک ارتودنسی

به طور کلی دندانپزشکان به افراد توصیه می کنند برای این که دندان های سالمی داشته باشند حتما در طی شبانه روز از مسواک استفاده کنند، اما در کنار این که فرآیند مسواک زدن برای افراد عادی امری لذت بخش است و در حین حال نیاز به زمان کمی دارد برای افرادی که ارتودنسی استفاده می کنند امری بسیار وقت گیر است، زیرا قرار گیری دستگاه ارتودنسی در دهان موجب می شود که فرد به آسانی نتواند مسواک بزند و از طرفی توجه داشته باشید که تجهیزات دستگاه ارتودنسی را در داخل دهان قرار می گیرند می توانند به عنوان تله ای برای مواد غذایی و جرم و پلاک ها عمل کنند. به همین دلیل متخصصان ارتودنسی توصیه می کنند که رعایت نکات بهداشتی را در زمانی که از دستگاه ارتودنسی استفاده می کنید بسیار جدی بگیرید.

افرادی که توصیه ی دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی در طی دوره ی ارتودنسی جدی نمی گیرند و از مسواک یا نخ دندان استفاده نمی کنند ممکن است به برخی از مشکلات ناشی از عدم رعایت بهداشت مانند جینجویتی و پوسیدگی دندان مبتلا شوند. اما استفاده از مسواک های مخصوص ارتودنسی می تواند کمک بسیار شایانی به جلوگیری از تجمع پلاک ها را در اطراف دندان ها بکند.

 

مسواک مناسب برای ارتودنسی

مسواک های ارتودنسی متفاوتی در بازار وجود دارد. اما به طور کلی مسواک هایی که در طی دوره ی ارتودنسی باید مورد استفاده قرار گیرند باید دارای مارپیچ های مخصوصی باشد که بتواند به درزها و شکاف ها دسترسی پیدا کند و همچنین حرکت بهتر و انعطاف پذیرتری داشته باشد

عموما مسواک هایی که برای افراد تحت درمان ارتودنسی طراحی می شوند مسواک هایی هستند که افراد با استفاده از آن می توانند ذرات خوراکی را به راحتی از بین دندان ها و ابزارهای ارتودنسی پاک کنند. یکی از انواع مسواک هایی که افراد در طی دوره ی درمانی ارتودنسی استفاده می کنند پروکسا براش نام دارد، این مسواک دارای پرزهایی است که می تواند پشت، اطراف سیم های ارتودنسی، بند، کش و براکت ها را نیز تمیز کنند.

 

مسواک برقی

یکی دیگر از مسواک هایی که افراد می توانند در طی دوره ی درمانی ارتودنسی خود از آن استفاده کنند مسواک برقی است. اما توجه داشته باشید در صورتی ک می خواهید از مسواک برقی در طی دوران ارتودنسی خود استفاده کنید این مسواک باید ویژگی هایی داشته باشد، برای مثال این مسواک باید دارای پرزهای نرمی باشد و همچنین برای این که به براکت های ارتودنسی آسیب نزند بهتر است از قدرت کم مسواک برقی برای مسواک زدن استفاده کنید.

 

بهترین مسواک معمولی برای ارتودنسی

معمولا هر کدام از دندانپزشکان برند خاصی را برای مسواک معرفی می کنند، اما توجه داشته باشید که به همان اندازه که مسواک برقی می تواند مفید باشد مسواک معمولی نیز می توان مفید باشد. اما به طور کلی باید بگوییم که بهترین مسواک برای شما مسواکی است که با روشی مناسب هر روز از آن استفاده کنید و هر زمان که مسواک می زنید این زمان مسواک زدن باید بین 3 تا 5  دقیقه باشد.

و در نهایت این که توجه داشته باشید از مسواکی استفاده کنید که پرزهای زبری نداشته باشد زیرا این پرزهای زبر می تواند به لثه های دندان آسیب برساند و مینای دندان را از بین ببرد.

 

نحوه ی صحیح مسواک زدن در طی دوران ارتودنسی

  • مسواک را با زاویه ی 45 درجه بین براکت های ارتودنسی و دندان ها قرار دهید و سپس با کمک حرکات چرخشی دندان های خود را تمیز کنید.
  • توجه داشته باشید که بیشتر خرده های غذایی و پلاک ها در نواحی طوق دندان ها جمع می شود و احتمال این که در صورت عدم تمیز کردن این نواحی، بیمار دچار پوسیدگی دندان شود وجود دارد، پس بیمار ارتودنسی باید برای تمیز کردن این نواحی توجه ویژه ای داشته باشد. همچنین برای تمیز کردن این نواحی مسواک را با زوایه ی 45 درجه بین براکت و لثه ها قرار دهید و با کمک حرکات چرخشی نواحی بین دندان و لثه را تمیز کنید.
  • سطح رویی یا همان سطح جونده دندان های جلو و عقب نیز باید با کمک حرکت رفت و برگشتی به کمک مسواک ارتودنسی تمیز شود.
  • یکی دیگر از مواری که در مورد مسواک زدن در طی زمان ارتودنسی باید به آن اشاره کنیم این است که بیماران ارتودنسی باید پشت دندان های خود را نیز به خوبی تمیز کنند اما متاسفانه این ناحیه از جمله نواحی است که بیماران به تمیز کردن آن توجه کافی ندارند. برای این که شما نواحی پشت و عقب دندان های خود را تمیز کنید با زاویه ی 45 درجه و با حرکت چرخشی نواحی پشتی دندان های عقب و جلوی دندان های خود را تمیز کنید.
  • در ضمن توجه داشته باشید که فضای بین دندان ها نیز باید تمیز شوند به همین دلیل برای تمیز کردن اطراف و زیر براکت و سیم ارتودنسی نیز بیمار ارتودنسی باید از مسواک بین دندانی استفاده کند. همچنین توجه داشته باشید که اگر بیمار می خواهد از مسواک بین دندانی ارتودنسی استفاده کند باید دقت کند که به سیم ارتودنسی صدمه ای نزند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *