مطالب و مقالات

مراقبت های حین درمان ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | شهریور 20ام, 1398

از جمله مراقبت های حین درمان ارتودنسی این است که باید وقت بسیار زیادی را برای تمیزکردن براکت ها و دندان ها صرف کند . با استفاده از این مراقبت ها می توان از مشکلات بسیار زیادی مثل التهاب لثه ، پوسیدگی دندان ها و به هم ریختگی دندان ها جلوگیری کرد . فرد باید خود این موضوع را بداند که سلامت دهان و دندان به خود وی بستگی دارد و باید این موضوع را رعایت کند . زمانی که فرد به صورت روزانه این مسائل را حل کند باعث می شود تا از مشکلات احتمالی که در آینده برای وی پیش خواهد آمد در امان باشد .

کودکانی که می خواهند از ارتودنسی استفاده کنند نیز باید بهداشت را رعایت کنند و بدین منظور لازم است تا والدین آن ها از روش های مراقبتی به صورت درست آگاهی پیدا کنند و هم چنین کودکان خود را نیز تشویق کنند تا هر روزه مسواک بزنند و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند .

از جمله مراقبت های حین ارتودنسی که فرد باید رعایت کند استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی است . این مسواک می تواند به خوبی بین دندان ها را تمیز کند و هم چنین بیمار می تواند از نخ دندان مخصوص نیز استفاده کند . در زمان استفاده از مسواک توجه داشته باشید که به خوبی از یک سمت همه دندان ها را تمیز کنید و به سمت دیگر بروید درنهایت نیز با استفاده از مسواک های بین دندانی قسمت های زیر سیم ارتودنسی و هم چنین قسمت های کناری براکت ها را نیز به خوبی تمیز کنید . مسواک های مخصوص باعث می شود تا بتوانید نواحی دور از دسترس را نیز به خوبی تمیز کنید .

مراقبت های حین درمان ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد و البته بیماران باید بدانند که تمیز کردن دستگاه ارتودنسی ثابت از تمیز کردن دندان های بدون دستگاه کار بسیار راحت تری خواهد بود . از جمله مراقبت های حین درمان ارتودنسی این است که فرد باید روزی سه بار از خمیردندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده کند . توجه کنید مسواک زدن روزی سه بار باید با استفاده از خمیردندان صورت گیرد و بارهای دیگر می تواند بدون استفاده از خمیردندان باشد . البته نکته بسیار مهمی که در این باره وجود دارد این است که بیمار باید بتواند به صورت صحیح مسواک بزند . زمانی که بیمار از مسواک استفاده می کند لازم است تا برسی که در قسمت انتهایی مسواک قرار دارد با اتصالاتی که وجود دارد برخورد کند و البته باید مواظب باشید که بدنه مسواک با این اتصالات برخوردی نداشته باشد .

مهم ترین مراقبت های حین درمان ارتودنسی

از مهم ترین مراقبت های حین درمان ارتودنسی که باید توسط بیمار رعایت شود استفاده از مسواک است .  در زمان مسواک زدن فرد باید به موارد زیر توجه کند :

  • مسواکی که فرد خریداری می کند باید نرم باشد .
  • قبل از مسواک زدن با خمیردندان بهتر است با مسواک خیس این کار را شروع کنید .
  • زمانی که از مسواک بدون خمیردندان استفاده می کنید می توانید مواد غذایی که در اطراف براکت ها وجود دارند را به آرامی از اطراف آن خارج کنید .
  • زمانی که برای مسواک زدن اختصاص داده می شود باید به مدت دو دقیقه باشد . این بدان معنی است که برای هر طرف از دندان ها باید سی ثانیه وقت بگذارید .
  • بهتر است خمیردندانی را که فرد استفاده می کند دارای بوی مطبوعی باشد تا بیمار میل و رغبت بیش تری را برای مسواک زدن داشته باشد .
  • همان طور که بیان شد از جمله مراقبت های حین درمان ارتودنسی استفاده از مسواک های دستی بوده است و اما باید بدانید مسواک های برقی در این زمینه می تواند بسیار بهتر عمل کند درنهایت نیز نتیجه بسیار بهتری را خواهید گرفت. در زمان استفاده از مسواک برقی نیز باید بدانید که نیازی نخواهد بود تا مسواک را محکم روی دندان بکشید بلکه لازم است تا تنها مسواک را روی دندان قرار دهید .
  • باید مسواک و هم چنین خمیردندان را هر سه ماه یک بار عوض کنید .
  • مسواک زدن سطح داخلی دندان ها اهمیت بسیار زیادی دارد هم چنین از دندان های آسیا غافل نشوید و حتما آن ها را تمیز کنید. برای این که براکت دندان را به خوبی تمیز کنید لازم است تا مسواک را به صورت زاویه دار روی دندان بگیرید .

علاوه بر مسواک زدن از دیگر مراقبت های حین درمان ارتودنسی می توان به استفاده از نخ دندان اشاره کرد . استفاده از نخ دندان برای فرد ارزش بسیار زیادی خواهد داشت و البته وقت زیادی را هم نمی گیرد . در اولین مرحله استفاده از نخ دندان لازم است تا نخ دندان را به ناحیه زیر سیمی که براکت ها را به هم وصل می کند وارد شود . به این ترتیب نخ دندان می توان بین سیم ها به راحتی حرکت کند . نخ دندان باید به صورت عمودی حرکت داده شود . این کار را بیمار باید بین چهار و یا پنج بار تکرار کند تا همه آن چه به دندان ها چسبیده اند از آن جدا شوند .

در زمان استفاده از نخ دندان باید توجه کنید که نباید فشار زیادی به سیم ها وارد شود و نخ تنها باید در فضای خالی که بین دندان ها وجود دارد حرکت داده شود .

مراقبت های لازم از بریس های ثابت و یا متحرک

  • ارتودنسی متحرک : در زمان مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان می توانید این ارتودنسی ها را از دهان خارج کنید به این ترتیب هم می توانید به راحتی دندان ها را تمیز کنید و هم می توانید پلاک های ارتودنسی را بهتر تمیز کنید . ارتودنسی متحرک را می توانید با استفاده از مسواک های معمولی نیز تمیز کنید .
  • ارتودنسی ثابت :این نوع از ارتودنسی ها به پشت دندان متصل می شوند و در این نوع از ارتودنسی در زمان خوردن غذا مواد بسیار زیادی به آن ها گیر می کند به همین ترتیب نیز تمیز کردن آن ها اهمیت بسیار بیش تری خواهد داشت .

ارسال پاسخ