مطالب و مقالات

مراقبت از براکت ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | شهریور 12ام, 1399

مراقبت از براکت ارتودنسی

از لحظه‌ای که براکت ارتودنسی در دهانتان نصب میشود باید دستورالعمل مراقبت از براکت ارتودنسی را در پیش بگیرید. اهمیت مراقبت از براکت در این است که هر چه دفعات خراب شدن براکت بیشتر شود وقفه هایی که در طی درمان ایجاد می‌شود بیشتر شده در نتیجه درمان تان طولانی تر می شود. از طرفی بارها مجبور می‌شوید برای تعمیر براکت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 با مراقبت از براکت هم دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسی کاهش می‌یابد و هم بی جهت بر هزینه‌ های درمان تان افزوده نمی‌شود و درمان تان دلیل طولانی نمی‌شود.

مراقبت از براکت به معنی جلوگیری از آسیب های احتمالی دندان‌ها و لثه نیز هست. اگر مراقب نباشید پلاک و باکتری ها در سطح دندان و لثه جمع میشود و باعث پوسیدگی دندان و عفونت لثه می شود.

چگونه مراقب براکت ارتودنسی باشیم؟ 

مهمترین کاری که باید انجام بدهید حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از آسیب های فیزیکی براکت است.

هر بار که غذا میخورید بعد از آن باید مسواک بزنید مسواک زدن دندان‌ها با براکت کمی سخت تر است. بنابراین می توانید از تجهیزاتی استفاده کنید که برایتان راحت تر است. مثلاً مسواک ‌برقی برای بسیاری از افرادی که درمان ارتودنسی انجام میدهند راحت تر و با دقت بیشتر دندانها را تمیز میکند. همچنین ابزارهای مخصوص تمیز کردن دندانها در دوران درمان ارتودنسی وجود دارد مانند فرچه یا مسواک بین دندانی یا دستگاهی که با فشار آب یا هوا لا به لای دندان ها و براکت را تمیز میکند.

هر روز حداقل یک بار باید نخ دندان بکشید و تمام فضاهای بین دندان ها و براکت را تمیز کنید.

باید تغییراتی در برنامه غذایی خود ایجاد کنید. غذاهای سفت که به دندانها فشار می آورند، ممکن است باعث کنده شدن نگین براکت یا درآمدن سیم ارتودنسی شوند. بنابراین از خوردن این غذاها مانند تهدیگ، سیب، کرفس و هویج خام، تکه های بزرگ گوشت نیم پز و از این قبیل غذاها پرهیز کنید. خوراکی ها و غذاهای جویدنی مانند آدامس و پاستیل را باید در این مدت کنار بگذارید.

مصرف شیرینی جات و هر چیزی که قند زیادی دارد را باید محدود کنید چون احتمال پوسیدگی دندان را زیاد میکند. همچنین نوشیدنی های اسیدی مانند انواع نوشیدنی های گازدار و آب مرکبات را باید محدود کنید چون اسید باعث حل شدن مینای دندان می شود.

هر بار فعالیت ورزشی انجام می دهید به خصوص هنگام ورزش های برخوردی حتماً محافظ دهان ورزشی بگذارید. اگر دندان قروچه شدیدی دارید، با دکتر در این زمینه صحبت کنید. ممکن است لازم باشد هنگام‌ خواب محافظ دهان شبانه یا نایت گارد بگذارید.

اگر مشکلی برای براکت به وجود آمد یا سوالی در زمینه درمان تان دارید با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید.

ارسال پاسخ