مطالب و مقالات

لزوم ترمیم دندان ها قبل از درمان ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | آذر 20ام, 1398

بسیاری از افرادی که قصد درمان ارتودنسی و اصلاح نا مرتب بودن دندان هایشان را دارند، دچار پوسیدگی و عفونت دندان هم هستند. در این موارد باید دقت داشته باشید که اگر شما قصد دارید درمان های ارتودنسی را آغاز کنید بایستی ابتدا مطمئن باشید که هیچ گونه پوسیدگی دندان و عفونت نداشته باشید. در این مقاله به لزوم ترمیم دندان قبل از درمان ارتودنسی می پردازیم به این صورت که شما باید به یک سری از نکات قبل از شروع درمان ارتودنسی دقت کافی داشته باشید تا بتوانید به نتیجه ی دلخواهتان برسید.

 

آیا لزوم ترمیم دندان قبل از درمان ارتودنسی برای همه ی افراد است؟

بله، باید این پوسیدگی ها را قبل از شروع ارتودنسی درمان کرد و به هیچ عنوان نمی توان ترمیم آن ها را به بعد از اتمام دوره درمان ارتودنسی موکول کرد. بهتر است قبل از هر کاری با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. زیرا در مواردی ممکن است پوسیدگی دندان شما بسیار زیاد باشد و دندان پزشک مجبور به کشیدن کامل دندان شما شود. در بعضی موارد نیز ممکن است برخی از دندان های شما دچار پوسیدگی باشند و شما احتیاجی به ترمیم آن نداشته باشید. زیرا در برخی از این موارد متخصص ارتودنسی تصمیم می گیرد برای اصلاح نا مرتب بودن دندان های شما، دندان پوسیده را بکشد. در این حالت دندان های شما بهتر می توانند به حالت پیش بینی شده ی خود دربیایند. به عبارت دیگر دندان های دیگر فضای کافی برای جابه جایی دارند و می توانند به راحتی در محل درست خود قرار گیرند و نظم دندانها به نحو احسنت انجام شود.

در نتیجه قبل از اقدام هر کاری بهتر است که شما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. به این ترتیب اگر دندان های پوسیده دارید، براساس تصمیم متخصص ارتودنسی خود اقدام به ترمیم آن کنید و در صورت نیاز حتی اقدام به کشیدن آن بکنید.

در هر صورت این موارد را در نظر داشته باشید که داشتن دندان های پوسیده مانع از شروع درمان ارتودنسی شما می شود. بنا بر آن چه گفته شد، لزوم ترمیم دندان قبل از درمان ارتودنسی بسیار مهم و قابل توجه است.

ممکن است برخی از دندان ها را در حین درمان ارتودنسی ترمیم کرد؟

در این حالت دو مورد ممکن است اتفاق بیافتد به ایت صورت که حتی در برخی از حالات ممکن است که دندان های شما نیاز به پر کردن و ترمیم داشته باشد و وجود براکت های ارتودنسی مانع از انجام کار بشود. به این صورت که این براکت هایی که بر روی دندان قرار می گیرند، جلوی دندان پوسیده ی شما باشد و یا ممکن است آن را به طور کل پوشانده باشد.

در مواقعی نیز ممکن است که قبل از شروع دوره ارتودنسی با متخصص مشورت کرده باشید و او با توجه به وضعیت دندان های شما سیم و براکت ها را متصل کرده باشد، که در این حالت امکان پر کردن دندان ها همزمان با دستگاه های ارتودنسی وجود دارد. اگر متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که اتصال براکت ها محل پوسیدگی دندان ها را مسدود نمی کند، دستگاه ارتودنسی را روی دندان های شما نصب خواهد کرد، سپس شما می توانید هر زمان که مایل هستید دندان های خود را ترمیم کنید. ترمیم دندان های پوسیده در دوره درمان ارتودنسی مانند ترمیم معمولی دندان هاست.

در نتیجه طبق آن چه گفته شد، حتما از متخصص دندان پزشکی خود بخواهید تا دندان های شما را از نظر وجود پوسیدگی بررسی کند. این مورد را هم مد نظر قرار دهید که این اتفاق حتما باید زیر نظر متخصص ارتودنسی شما صورت گیردو تا در مواقعی دندان پوسیده ی شما بهتر باشد کشیده شود تا فضای کافی برای سایر دندان ها فراهم شود.

این اتفاق برای افرادی صورت می گیرد که حتما باید دندانی از آن ها کشیده شود تا فضای کافی ایجاد شود. زیرا دندان های آن ها بسیار فشرده هستند و حتی ممکن است در مواقعی که دندان پوسیده نداشته باشند، لازم باشد که دندان های سالم را هم بکشند که فضای کافی را ایجاد کنند.

مزیت های لزوم ترمیم دندان قبل از درمان ارتودنسی چیست؟

اگر با مشورت دندان پزشک تصمیم گرفتید که قبل از شروع ارتودنسی پوسیدگی دندان خود را ترمیم کنید، می توانید مطمئن باشید که در طول دوره ارتودنسی که بین 18 ماه تا سه سال طول می کشد، نواحی پوسیده ی دندان های شما گسترش پیدا نمی کنند و نیازی نخواهید داشت تا با وجود سیم و براکت های ارتودنسی دندان های خود را ترمیم کنید.

امکان پوسیده شدن دندان ها در حین درمان ارتودنسی وجود دارد؟

برای این اتفاق باید به بهداشت دندان ها در طول دوره درمان ارتودنسی دقت داشت. به این صورت که باید توجه داشته باشید که انجام هرگونه عملیات دندانپزشکی با وجود مجموعه سیم ها و براکت ها مشکل است. بنابراین باید به دقت دندان های خود را نظافت کنید و پس از هر وعده غذایی با مسواک بین دندانی مخصوص ارتودنسی تمام سطوح دندان ها را تمیز کنید و نخ بکشید تا مانع از پوسیدگی دندان ها شوید.

آیا قبل از آغاز درمان ارتودنسی باید همه دندان ها را ترمیم کرد؟

باید گفت که اصولا ترمیم دندان ، باید قبل از ارتودنسی انجام شود. البته باید این مورد را متذکر شد که ترمیم های زیبایی و درمان های نهایی ساختار دندان ها بهتر است به بعد از ارتودنسی موکول شود. از این ترمیم های زیبایی می توان به روکش یا ایمپلنت یا … اشاره کرد.

برای دندان‌های پر شده براکت های استفاده شده، می تواند متفاوت باشد؟

برای مرتب کردن دندان ‌های پر شده از براکت های متفاوتی استفاده می شود. در این خصوص باید گفت که براکت های فلزی معمولی به دلیل محکم بودن همواره بهترین انتخاب هستند و برای کسانی که دندان های پر کرده ی زیادی دارند، می تواند بهترین انتخاب باشد. البته انواع دیگر براکت ها نیز با توجه به نیازها و شرایط خاص هر بیمار می‌تواند مناسب باشد.

آیا روش قرار دادن براکت ها روی دندان‌های پر شده متفاوت است؟

بنا بر آن چه گفته شد نخستین مرحله برای سیم‌کشی دندان ‌های پر شده مشاوره است. متخصص ارتودنسی دندان‌ ها را معاینه می‌کند و از دندان‌ ها عکس می‌گیرد تا بهترین طرح درمانی را برای ردیف و مرتب کردن دندان ‌ها تهیه کند. در این حالت چنانچه براکت های فلزی معمولی انتخاب شده باشد، براکت‌ها به دندان‌ها متصل می‌شود و برای تثبیت نهایی نیز از کش ارتودنسی استفاده می‌شود.

پس از پایان درمان ارتودنسی لازم است جهت جلوگیری از حرکت دندان ها، حتما پلاک نگهدارنده استفاده کنید. این پلاک ‌ها در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند. به این صورت که هر دو نامرئی هستند. عادت‌ هایی اشتباهی مانند جویدن ناخن، تنفس دهانی، مکیدن انگشت و زبان زدن با فشار زیاد می تواند موجب تغیییر شکل دندان ‌های شما شود. این اتفاق ممکن است در هر سنی برای شما رخ دهد. علاوه بر آن یک پر کردگی می ‌تواند در جفت شدن دندان‌ های فک بالا و پایین تغییر ایجاد کند‌.

همین طور در خصوص بیماری‌ های لثه باید متذکر شد این بیماری ها که موجب تحلیل و از بین رفتن بافت سخت لثه می ‌شوند نیز موجب تغییرات دندان‌ ها در هر سنی می ‌شوند. لذا لازم است پس از پایان ارتودنسی بیمار هر سه ماه یک ‌بار در سال اول و پس از آن سالی یک بار به پزشک ارتودنسی خود مراجعه کند‌.

ارسال پاسخ