مطالب و مقالات

عوارض گذاشتن براکت ارتودنسی: کدام طبیعی و کدام غیر طبیعی است؟

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | خرداد 28ام, 1399

عوارض طبیعی براکت ارتودنسی

  • درد خفیف

از زمانی که براکت در دهان تان قرار داده می شود، احساس کمی درد و ناراحتی کاملاً طبیعی است. بنابراین اگر درد دارید نگران آن نباشید. از آنجایی که سیستم براکت با فشار وارد کردن به دندانها و حرکت دادن آنها کار می کند، تجربه درد فشار در دندانها در دو سه روز اول کاملاً طبیعی است اما به مرور زمان برطرف می شود. این درد خفیف است و با مسکن به راحتی قابل کنترل است. همچنین ممکن است کمی سردرد هم داشته باشید. اگر درد دهان یا سر دردتان خیلی شدید است یا به مرور زمان کمتر نمی‌شود، باید به متخصص ارتودنسی اطلاع بدهید.

  • تحریک و التهاب دهان

طبیعی است که چند روزی طول می‌کشد که دهان، زبان و لب ها به موقعیت جدید و وجود براکت در دهان عادت کنند. در این مدت ممکن است داخل دهان کمی تحریک و اذیت شود. خوشبختانه محصولات زیادی برای کاهش درد و تحریک براکت وجود دارند مانند موم ارتودنسی. اگر بخشی از براکت به لب زبان یا گونه تان برخورد می‌کند و آن را زخم میکند، میتوانید کمی موم ارتودنسی روی آن بخش قرار بدهید. اگر سیم ارتودنسی زایده یا بیرون زدگی دارد و یا انتهای آن گونه تان را اذیت می کند در مورد آن با متخصص ارتودنسی صحبت کنید.

  • درد فک

فک درد یکی از عوارض احتمالی براکت در کوتاه مدت است، به خصوص اگر برای درمان ارتودنسی لازم است موقعیت فک بالا یا پایین هم تغییر کند. با مسکن معمولی بدون نیاز به تجویز پزشک می توانید درد فک را برطرف کنید. اگر درد شدید است با متخصص ارتودنسی صحبت کنید.

  • سختی غذا جویدن

جویدن و غذا خوردن در ابتدا که براکت می گذارید و همچنین هر بار که براکت را تنظیم می کنید، ممکن است کمی سخت شود. در این مدت که معمولاً یکی دو روز بیشتر طول نمی‌کشد سعی کنید غذاهای نرم بخورید.

عوارض غیر طبیعی براکت ارتودنسی

باید با عوارض غیر طبیعی براکت ارتودنسی آشنا شوید تا بتوانید جلوی آنها را بگیرید. اینها مواردی هستند که تحت کنترل خودتان قرار دارند. با رعایت چند نکته ساده می توانید احتمال این عوارض را کاهش دهید:

  • پوسیدگی دندان

در صورتی که نتوانید بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید، در دورانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارید احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می شود. چون براکت به دندان ها چسبیده است، فضای زیادی برای تجمع پلاک و ذرات غذا ایجاد می شود. به همین علت بسیار مهم است که یاد بگیرید درست مسواک بزنید و این کار را به صورت منظم و همیشگی انجام بدهید. دندانها به سرعت دچار پوسیدگی نمی‌شوند بلکه پوسیدگی دندان حاصل عدم رعایت بهداشت دهان در مدت زمان طولانی است.

  • کلسیم زدایی دندانها

رعایت بهداشت دهان همیشه مهم است اما برای بیماران ارتودنسی اهمیت بسزایی دارد. جدا شدن کلسیم از دندانها در اثر عدم بهداشت صحیح دندانها در دوره درمان ارتودنسی و یا مواقع دیگر، اتفاق می افتد. کلسیم زدایی را به صورت لکه های سفید در سطح دندان میبینید. کلسیم زدایی، زمینه را برای پوسیدگی دندان فراهم میکند. لکه های سفید کلسیم زدایی شده دندان، برگشت پذیر نیستند اما بسیار قابل پیشگیری هستند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و کاهش مصرف قند میتوانید جلوی این عارضه را بگیرید.

  • واکنش آلرژی

در بعضی از بیماران ارتودنسی ممکن است واکنش آلرژی به لاتکس به کار رفته در حلقه های کشی براکت یا فلز آن، اتفاق بیفتد. آلرژی را باید به دندانپزشک گزارش کنید تا از مواد جایگزین برایتان استفاده کند.

  • تحلیل رفتن ریشه دندان

تحلیل رفتن ریشه دندانها به صورت کوتاه شدن طول ریشه در زمان حرکت کردن دندان با براکت، اتفاق می افتد. اگر بخش زیادی از ریشه تحلیل برود، مشکلات بلند مدت و ماندگار میتواند به وجود بیاورد. در موارد نادر بیمار ممکن است نصف ریشه دندان را از دست بدهد . علت دقیق این اتفاق مشخص نیست اما اگر بیش از دو یا سه سال گذاشتن براکت ادامه پیدا کند، احتمال این اتفاق بیشتر میشود. متخصص ارتودنسی ممکن است برای مشاهده وضعیت ریشه های دندانها، هر از گاهی عکس پرتوی ایکس از دندانها بگیرد.

  • آنکیلوز دندانها

یکی دیگر از عوارض نادر براکت، آنکیلوز است. آنکیلوز به جوش خوردن ریشه دندان به استخوان فک گفته میشود. اگر دندان به استخوان جوش بخورد دیگر قابل حرکت دادن نیست. بنابراین با حرکت دندانهای اطراف آن ، دندانها از ردیف خارج شدن و به هم میریزند. این عارضه را به سختی میتوان پیش بینی کرد و ممکن است در عکس پرتوی ایکس و معاینه بالینی شناسایی شود.

  • بازگشت دندان به موقعیت سابق

حرکت کردن دندان به سمت موقعیت قبلی، اتفاقی است که در صورت در آوردن براکت و عدم استفاده از ریتینر، قابل پیش بینی است. به همین علت ارتودنتیست توصیه میکند ریتینر طبق دستورالعمل، استفاده شود تا دندانها دوباره بهم نریزند و وقت و هزینه تان هدر نرود.

 

 

https://www.blueridgeorthodontics.com/side-effects-braces/

ارسال پاسخ