سرجری فرست

سرجری فرست یا همان Surgery-First :روشی جدید در درمان افراد دچار ناهنجاری های شدید اسکلتی برای افرادی که نیاز مند جراحی فک و صورت هستند. در ادامه به مراحل و مزایای این تکنولوژی خاص می پردازیم که نشان می دهد چگونه ناهنجاری های شدید اسکلتی را از این طریق و توسط این فناوری از بین ببرید.

تعریف دقیقی از سرجری فرست:

کاری که توسط سرجری فرست انجام می شود همان طور که می توانید از اسم این موضوع دریابید این است که اول جراحی انجام می شود و بعد درمان ارتودنسی آغاز می شود. به این صورت که بایستی درمان اصلی ارتودنسی بعد از انجام جراحی فک، صورت بگیرد.

 

جراحی فک و صورت:

در این قسمت سعی شده است در خصوص جراحی فک و صورت نکاتی را عنوان کنیم که بهتر است به این نکات توجه زیادی شود. به این صورت که راجع به جراحی فک و صورت صحبت می شود و بهترین کار پیش رو برای این افراد را متذکر می شود.

جراحی فک در بعضی از افراد، بهترین راه حل است. اما در برخی از افراد، جراحی فک و صورت تنها راه حل موجود برای رفع این مشکل است. به این صورت که اگر این افراد نخواهند جراحی فک انجام دهند، به تبع آن نمی توانند ارتودنسی هم انجام دهند.

البته در این خصوص باید متذکر شده که برخی از افراد هستند که جراحی فک برای آن ها توصیه شده، اما این افراد به صلاح دید دندانپزشک متخصص می توانند بدون جراحی فک، ارتودنسی انجام دهند. به این ترتیب با کمترین هزینه و عوارض می توانند تا حدودی این مشکل را حل نمایند. نوع و روش درمان ارتودنسی برای این افراد بسته به سطح مشکلی که دارند، فرق می کند و توسط دندان پزشک مربوطه تعیین می شود.

 

درمان های ارتوگناتیک:

این گونه در مان ها به این صورت است که درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک و صورت انجام می شود. به این ترتیب ابتدا متخصص ارتودنسی، بایستی بیمار را تا حدودی درمان کند و یا به نوعی او را برای مرحله ی جراحی آماده نماید و بعد از این آماده سازی برای جراحی، عمل فک و صورت بیمار انجام می شود و مجدد در زمانی کوتاه تر، درمان ارتودنسی ادامه می یابد.

این روش، همان طور که مشخص است یکی از روش های معمول برای حل این مشکل است. اما باید گفت که این الویت برای جراحی فک و صورت و درمان ارتودنسی بستگی به نظر پزشک دارد و برای حل مشکل بیمار مطرح می شود. روش سرجری فرست مناسب افرادی است که مایل هستند، زودتر این مشکلات اسکلتی در صورت شان برطرف شود و صورتشان سریع تر بهبود یابد. اما این روش برای همه ی افراد صدق نمی کند و برخی از آن ها ممکن است نتوانند جراحی فک و صورت انجام دهند.

 

مراحل سرجری فرست:

مراحلی که در روش سرجری فرست باید طی شود به این صورت است که ابتدا باید یک تشخیص درست و اصولی با هماهنگی کامل بین جراح فک و متخصص ارتودنسی انجام شود. به این ترتیب یک کارگروهی بین جراح فک و متخصص ارتودنسی صورت می گیرد که این تشخیص بایستی با دقت و توجه کافی و کامل به شرایط و محدودیت های جراحی فک صورت گرفته باشد. در این صورت است که می توان مطمئن بود که طرح درمان کاملی برای بیمار طراحی شده است.

طول مدت ارتودنسی بعد از جراحی فک:

طول درمان ارتودنسی در روش سرجری فرست، بستگی زیادی به شدت مشکل اولیه و نحوه اجرای جراحی فک دارد. به این صورت که سریع ترین زمانی است که درمان ارتودنسی بالافاصله بعد از جراحی انجام شده باشد، در حالی که جراحی طبق پیش بینی انجام شده باشد.

 

تکنولوژی های جدید و مدرن در روش سرجری فرست:

استفاده از کامپیوتر و نرم افزار های خاص در این روش می توانند مزایا کارکرد های گسترده ای را ایفا نمایند. به این صورت که به دندان پزشکان و متخصصین جراح فک و هم چنین متخصص ارتودنسی کمک می کند که برآورد مناسبی از مسیر درمان و نتیجه احتمالی درمان داشته باشد که به تبع آن بتوانند کامل ترین و بهترین تشخیص را برای بیمار داشته باشند.

البته باید عنوان کرد که این نوع تکنیک های پیچیده تر که به صورت سه بعدی هستند، اندکی هزینه درمان را بالاتر خواهد برد. علاوه بر این نتیجه درمان ممکن است با روش های دو بعدی که در مقایسه با این روش های جدید ارزان تر هستند، تفاوت چندانی نداشته باشد.

 

مزیت های مهم تکنولوژی در روش سرجری فرست:

یکی از مزیت های مهم این تکنولوژی در زمینه ی دندانپزشکی این است که جراحی فک پایین اگر با کامپیوتر و این فناوری جدید انجام شود، پیش بینی آن راحت تر است. به عبارت دیگر موقعیت ایده آل دندان ها و فک های فرد مراجعه کننده را براساس آن چه مطلوب و برنامه ریزی شده است پیش می برد. به این صورت که بر اساس این کامپیوتر موقعیت نهایی مطلوب را به جراح فک اعلام می کند و دندانپزشک مربوطه می تواند جراحی را طراحی قطعی کند و بر اساس آن انجام می دهد تا به نتیجه ی دلخواه برسد.

یکی از مهم ترین دستگاه های استفاده شده در روش سرجری فرست، سیستم لنگر اسکلتی است. این دستگاه به این صورت عمل می کند که نیروهای ارتودنسی را برای حرکات سه بعدی در بیماران بالاتر از سن رشد استفاده کند. در نتیجه برای افرادی که سن آن ها به گونه است که درمان ارتودنسی برایشان طولانی مدت و البته با تاثیرات پیش بینی شده ی کمتری است، به خوبی عمل می کند و این فشار را برای بهبود کامل و رسیدن به نتیجه ی دلخواه استفاده می کنند.

یکی دیگر از مهم ترین و اساسی ترین مزیت روش سرجری فرست، زمان کاهش یافته درمان است. به این ترتیب بیماران می توانند مطمئن باشند که زمان درمان ارتودنسی با استفاده از روش های برداشت استخوان کاهش می یابد. در نتیجه در درمان ارتودنسی به جابه جایی دندان ها سرعت می بخشد و زمان درمان در مواردی حتی تا هفت ماه کاهش می یابد. البته در سخت ترین موارد این درمان و فرآیند ارتودنسی در یک تا یک سال و نیم درمان شده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *