مطالب و مقالات

دیباند ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | مهر 2ام, 1398

زمانی که قرار باشد براکت های سیمی از روی دندان های فرد برداشته شود به آن دیباند ارتودنسی گفته می شود. درواقع می توان گفت دیباند ارتودنسی آخرین مرحله از فرایند ارتودنسی است. در این مرحله متخصص ارتودنسی وضعیت بریس ها را بررسی کرده و درصورت قرارگیری مرتب دندان ها در محل مناسب آن ها را از روی دندان ها جدا می کند. ارتودنتیست برای اینکه بتواند بریس ها را از روی دندان های بیمار جدا کند از ابزار مخصوص این کار استفاده کرده و فشار اندکی را برروی براکت ها وارد می کند که موجب می شود آن ها به راحتی از سطح دندان جدا شوند.

دیباند ارتودنسی درخصوص هریک از دندان ها به صورت جداگانه انجام شده و زمانی که تمام براکت ها از روی دندان ها جداشدند اندکی چسب ممکن است بر روی دندان ها باقی بماند که متخصص ارتودنسی با استفاده از ابزار ویژه ای اقدام به تراشیدن آن ها کرده و سطح دندان ها را تمیز می کند. فرایند دیباند ممکن است کمی طولانی شود که در کاهش یا افزایش زمان آن میزان چسبی که بر روی دندان ها باقی مانده تاثیر بسزایی دارد.

زمانی که براکت ها از روی دندان ها برداشته شده و مراحل پاکسازی و حذف چسب های باقیمانده به اتمام رسید متخصص ارتودنسی باید قالب گیری را انجام دهد تا ریتینر یا نگهدارنده آماده شود. ریتینر به عنوان یکی از ابزارهای مهم در ارتودنسی شناخته می شود که پس از دیباند ارتودنسی باید مورد استفاده قرار بگیرد تا مانع از حرکت دندان ها شود. در روزهای اول بیمار به سختی می تواند با وجود ریتینر کنار بیاید و آن را به عنوان یک شیء خارجی می شناسد که در دهان قرار گرفته است و می تواند ترشح بزاق اضافی را به همراه داشته باشد.

گاهی بیماران پس از قرارگرفتن ریتینر در دهان به صورت نوک زبانی صحبت می کنند که در این حالت بهتر است بسیار صحبت کرده و یا حتی آواز بخوانند. این روش باعث می شود تا به وجود یک جسم خارجی در دهان خود عادت کرده و براساس گفته های متخصص ارتودنسی عمل نمایند. اگر افراد به دستورالعمل هایی که به وسیله متخصص ارتودنسی داده شده عمل نمایند روند درمانی در مدت کوتاه تری طی شده و فرد می تواند وارد مرحله دیگر شود. در مرحله دوم ریتینر تنها در شب باید در دهان قرار بگیرد. توجه به نکاتی که توسط متخصص ارتودنسی عنوان شده موجب می شود افراد سریع تر روند درمانی را طی کرده و ریتینر را از دهان خود خارج کنند.

زمانی که فرایند دیباند ارتودنسی درخصوص دندان ها انجام شود افراد باید نسبت به بهداشت دندان های خود توجه ویژه ای داشته باشند. به این دلیل که به طور کامل بهبودی صورت نگرفته و فرد نباید از خوراکی هایی که پیش تر امکان خوردن آن ها را نداشته بروند. در این زمان مینای دندان حساسیت بالایی داشته و چنانچه فردی تمایل داشته باشد عمل جرمگیری را درخصوص دندان های خود پس از ارتودنسی انجام دهد باید یک ماه را صبر کند تا روند بهبودی کامل شود.

پس از دیباند ارتودنسی افراد باید نسبت به مراقبت از ریتینرها توجه کافی را داشته باشند و غیر از مواقعی که قصد دارند غذایی میل کرده و یا مسواک بزنند آن ها را در دهان خود قرار دهند. در روزهای نخستی که از ریتینر استفاده می شود بزاق به میزان بیشتری ترشح می شود که در این حالت توصیه می کنیم هرگز به وسیله زبان آن ها را لمس نکنید. درصورتی که ریتینرها به هردلیلی در دهان جای نگیرند و یا گم شوند باید سریع با متخصص ارتودنسی تماس گرفته شود. چنانچه در فاصله زمانی اندکی از برداشتن براکت ها این اتفاق بیفتد افراد باید به عنوان یک مساله اورژانسی آن را درنظر گرفته و سریع به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

گاهی اوقات استفاده از ریتینر متحرک برای افراد سخت و دشوار بوده که در این صورت می توان از نگهدارنده های ثابت استفاده کرد. در این حالت متخصص ارتودنسی از قطعه ای سیم ظریف که در ارتودنسی کاربرد دارند استفاده کرده و آن را در قسمت زبانی دندان ها جای می دهد و با استفاده از موادی که همرنگ دندان هستند به قسمت هایی از دندان متصل می کند. در این روش بیمار باید با متخصص ارتودنسی همکاری داشته باشد و از آنجایی که تمام دندان ها باید پاسخگویی داشته باشند زمان بیشتری برای ثابت ماندن دندان ها طول خواهد کشید.

ارسال پاسخ