مطالب و مقالات

دلایل نیفتادن دندان شیری

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | مرداد 1ام, 1399

دندانهای شیری دندانهایی هستند که از نوزادی شروع به رویش میکنند و معمولا تا حدود شش سالگی بیست دندان میشوند و سپس به مرور با دندانهای دائمی جایگزین میشوند. اما گاهی اوقات همه چیز طبق روال همیشگی پیش نمیرود، مثلا ممکن است یک یا چند دندان شیری به صورت مادرزادی نداشته باشید و یا موقع افتادن دندانها، یک یا چند دندان شیری تان نیفتند.

در مواردی که دندان شیری هنوز نیفتاده است، دندانپزشک شکل، رنگ، وضعیت و موقعیت دندان را بررسی میکند تا علت نیفتادن دندان را متوجه شود و ببیند آیا دندان به استخوان جوش خورده است یا نه.

بیشترین آمار نیفتادن دندان شیری را دندان مولر دوم (آسیاب بزرگ دوم) بالایی به خود اختصاص میدهد و بعد از آن، دندان نیش بالایی در رتبه بعدی قرار دارد.

 

علت نیفتادن دندان شیری چیست؟

  • عدم وجود دندان دائمی در زیر دندان شیری

شایعترین علت آن عدم وجود دندان دائمی در زیر آن است. برای این که دندان شیری تان به موقع بیفتد، باید دندان دائمی در زیر آن در تلاش برای بیرون زدن باشد و این تلاش منجر به فشار آوردن به ریشه های دندان شیری و حل شدن آن میشود. در نتیجه دندان شیری دیگر ریشه ای در استخوان ندارد و می افتد. حال اگر دندان دائمی در زیر دندان شیری وجود نداشته باشد که این کار را بکند، دندان شیری در جای خود باقی می ماند. نداشتن دندان دائمی به صورت مادرزادی اتفاقی شایع است و در 2 تا 7 درصد از مردم دیده میشود و در دخترها شایعتر از پسرهاست.

بیشترین موارد عدم وجود دندان دائمی به صورت مادرزادی، دندانهای آسیاب کوچک دوم بالا و پایین و دندانهای جلویی کناری بالا و پایین هستند. اگر کسی 1 تا 5 دندان دائمی ندارد به آن هیپودُنتی hypodontia گفته میشود و اگر بیش از 6 دندان دائمی نداشته باشد این وضعیت الیگودنتی oligodontia نام دارد. علت دقیق عدم تشکیل دندان به صورت مادرزادی مشخص نیست اما تصور میشود ژنتیک در آن نقش دارد.

  • جوش خوردن دندان به استخوان

گاهی اوقات ممکن است دندان به جای این که از طریق بافتهای رشته ای به نام رباط پریودنتال به استخوان فک وصل باشد، مستقیما به استخوان جوش خورده باشد. به این وضعیت آنکیلوز گفته میشود. دندانی که به استخوان جوش خورده، نمیتواند بیفتد.

  • حل نشدن کامل ریشه دندان

گاهی اوقات ریشه های دندان شیری ممکن است کامل حل نشوند. مثلا دندان دائمی از مسیر دیگری در حال بیرون زدن است و به ریشه دندان شیری فشار وارد نمیکند یا فشار باعث نمیشود ریشه به طور کامل حل شود. در نتیجه مسیر بیرون زدن دندان دائمی مسدود بوده و دندان دائمی نمیتواند بیرون بزند و دندان شیری همچنان در جای خود می ماند.

همچنین هنگامی که دندان دائمی در حال بیرون زدن، زاویه نامناسبی داشته باشد یا در استخوان فک گیر کرده باشد، نمیتواند فشار کافی به دندان شیری وارد کند و آن را از جا براند.

  • ضربه و جراحت

صدمه دیدن ریشه های دندان یا عصبهای آن ممکن است باعث تاخیر در رشد دندان دائمی شود در نتیجه دندان شیری فراتر از مدت زمانی که باید، در جایگاه خود می ماند.

  • عفونت

اگر بهداشت درست رعایت نشود ممکن است منجر به صدمه دیدن دندانهای دائمی پیش از بیرون زدن، شود. عدم رعایت بهداشت باعث عفونت لثه و پوسیدگی دندان میشود. در صورت عدم درمان این عفونت پیشروی کرده و به استخوان و دندانهای داخل آن نیز گسترش می یابد. در نتیجه دندان دائمی پیش از این که بیرون بزند صدمه می بیند و ممکن است در استخوان بازجذب شود. در نتیجه دندان شیری بالای آن، پابرجا می ماند.

  • بیماریها

برخی بیماریها یا مشکلات پزشکی باعث میشوند تشکیل دندان دائمی با مشکل مواجه شده و دندان دائمی کامل رشد نکند. در نتیجه دندان دائمی بیرون نمیزند و دندان شیری در جای خود می ماند. برخی سندرمها، اختلالات غدد درون ریز و تشعشع در ناحیه سر نیز میتوانند باعث این مشکل شوند.

  • ژنتیک

کودکانی که والدین آنها مشکل نیفتادن دندان شیری را داشته اند، بیشتر احتمال دارد که دچار این وضعیت شوند.

 

توجه داشته باشید گاهی اوقات دندان شیری که هنوز نیفتاده لق شده است اما در لثه سفت است و باید با کمک دندانپزشک، کشیده شود. هر نگرانی که راجع به دندانهای کودک دارید، حتما با پزشک مشورت کنید تا هم علت آن مشخص شود و هم اقدام درستی در پیش گرفته شود.

 

http://www.kidsdentalonline.com/retained-primary-teeth-baby-teeth/

ارسال پاسخ