مطالب و مقالات

درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , , | دیدگاه ها: 0 | تیر 22ام, 1398

زمانی که در لبخند زدن بیشتر از چهار میلی متر لثه قابل دیدن باشد به آن لبخند لثه ای اطلاق می شود. موارد دندانی و فکی متنوعی می تواند لبخند لثه ای را در معرض دید قرار دهد. بسیاری از افراد لبخند لثه ای را به عنوان یک مشکل و عارضه دانسته و سعی می کنند هنگام خندیدن دهان خود را بسته و یا تنها به لبخند زدن اکتفا کنند. درحال حاضر روش های متنوعی برای اصلاح لبخند لثه ای پیدا شده که می تواند در خندیدن افراد نقش بسزایی داشته باشد.

در اغلب کلینیک های دندانپزشکی برای اصلاح لبخند لثه ای ابتدا ناهنجاری های فک بیمار مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه معضل لبخند لثه ای فرد در اثر مشکلات فکی باشد باید فک فرد جراحی شده و به این ترتیب لبخند بیمار اصلاح شود. درصورتی که فک عامل مشکل نباشد و لبخند لثه ای در اثر کوچکی دندان و یا کشیدگی لثه ایجاد شده باشد باید از روش جراحی لیزری و یا الکتروسرجری استفاده کرده و لبخند لثه ای اصلاح شود.

چنانچه لب فرد بیش از حد بالا باشد و لبخند لثه ای در اثر این عارضه به وجود آمده باشد از روش جراحی و بوتاکس می توان استفاده کرده و موقعیت لب را به گونه ای قرار داد که لب پائین آمده و دیگر لثه دیده نشود. روش های مختلفی برای درمان لبخند لثه ای وجود دارد که جراحی فک و ارتودنسی از مهم ترین روش ها شناخته می شوند. آن دسته از افرادی که تمایل داشته باشند از ارتودنسی برای رفع لبخند لثه ای استفاده کنند ابتدا به وسیله متخصص ارتودنسی و جراح فک و دهان مورد بررسی قرار گرفته و سپس می تواند برای جراحی اقدام نماید.

ارتودنتیست پیش از جراحی ارتوگناتیک ابتدا از بریس های ارتودنسی استفاده کرده و با این کار موجب می شود تا دندان ها در موقعیت مناسبی قرار بگیرند تا عمل جراحی نیز موفقیت آمیز باشد. پس از یک دوره ارتودنسی جراحی فک درخصوص فک بالا و یا پائین و یا حتی هردو صورت گرفته و چنانچه فک ها در محل مناسبی قرار بگیرند ارتودنتیست می تواند روند درمان با ارتودنسی را ادامه دهد. درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی موجب می شود مشکلات دهان و دندان بدون کوچکترین نقصی انجام شود.

جراحی فک موجب می شود تا نواقص فک و دیگر نواقصی که به صورت مادرزادی هستند از بین برود. افرادی که برای جراحی فک انتخاب می شوند باید پیش از هر اقدامی یک دوره ارتودنسی را گذرانده و پس از جراحی نیز دروه درمان خود را ادامه دهند. طول دوره ارتودنسی پیش از جراحی حدود 12 تا 18 ماه بوده و پس از جراحی نیز حدود 6 تا 12 ماه این دوره ادامه پیدا خواهد کرد.

مشکلات لثه عامل لبخند لثه ای

در اغلب موارد مشکلات لثه موجب به وجود آمدن لبخند لثه ای می شوند و تنها باید این مشکلات برطرف شود. بلندی بیش از اندازه ای که لثه ها دارند تحت عنوان هایپرتروپی لثه ای شناخته می شوند و گاهی نیز ممکن است که این معضل در اثر عدم رشد کامل دندان ها به وجود بیاید. متخصص ارتودنسی پس از بررسی های لازم می تواند تعیین کند که آیا لثه با بافت اضافی روبه رو بوده یا می توان از طریق روش دیگری لبخند لثه ای را اصلاح کرد.

بلندی طول تاج دندان

یکی دیگر از راهکارهایی که موجب می شود لبخند لثه ای اصلاح شود عمل جراحی برای بلندتر کردن طول تاج دندان است. این کار باعث می شود تا لثه بالاتر رفته و هنگام خندیدن میزان کمتری از خط لثه دیده شود. برای اینکه لبخند لثه ای اصلاح شود می توان به بافت لثه دست زده و بافت های اضافی را از میان برداشت که این مساله موجب ایجاد ظاهری زیبا در دندان ها شده و طول دندان ها را بلندتر نشان می دهد.

زمانی که لازم باشد تا لثه ها با دقت بیشتر و به صورتی جزئی تر مورد اصلاح قرار بگیرد جراح از روش الکتروسرجری استفاده می کند. این روش جراحی موجب می شود تا بافت لثه با دقت بیشتری اصلاح شده و پس از مدتی نیز به رشد دوباره خود ادامه دهد. این روش جراحی به عنوان یکی از روش های مهم و نوین جهت اصلاح لبخند لثه ای شناخته می شود. اغلب جراحان فک این روش درمانی را برای رفع مشکل لبخند لثه ای به بیماران توصیه می کنند که می تواند بهترین نتیجه را درپی داشته باشد.

ارسال پاسخ