مطالب و مقالات

درمان ارتودنسی با براکت فلزی

توسط: | برچسب ها: , , , , , | دیدگاه ها: 0 | مهر 9ام, 1399

درمان ارتودنسی با براکت فلزی

درمان ارتودنسی با براکت فلزی

براکت فلزی همان سیستم متداول درمان ارتودنسی است که بسیاری از ما به آن سیم کشی یا سیم گرفتن دندانها می گوییم. زمانی که وضعیت تماس دندان‌های مان با یکدیگر و یا جایگاه آنها مناسب نباشد و لازم باشد دندانها تغییر موقعیت داده شوند، از براکت ارتودنسی کمک گرفته می‌شود.

با سیستم براکت که به دندان‌ها چسبانده می شود دندان ها  اعمال نیرو قرار می‌گیرند و حرکت می‌کنند و در نهایت پس از چند ماه تا چند سال همه دندانها به موقعیت دلخواه می رسند و صاف و مرتب می شوند.

چه روشهایی برای ارتودنسی دندانها وجود دارد؟

برای درمان ارتودنسی روش های مختلفی وجود دارد. اگر بنا بر استفاده از براکت باشد می توانید از براکت فلزی، براکت سرامیکیف براکت پشت دندانی و یا پلاک شفافی به نام اینویزالاین استفاده کنید. با این حال هنوز براکت فلزی متداولترین روش درمان ارتودنسی است چرا که مزیت های مهمی نسبت به روش های دیگر دارد.

گاهی نیز از وسیله های ارتودنسی دیگری برای درمان استفاده میشود که ممکن است به تنهایی یا همراه با براکت استفاده شوند مانند فنر فورسس، فنر مارپیچی، پلاک دوقلو، هدگیر، فضا نگهدار و غیره.

براکت فلزی

براکت فلزی به طور کلی متشکل از سیم ارتودنسی، نگین های براکت، حلقه های فلزی و گاهی اوقات حلقه های کشی کوچکی به نام لیگاچور و حلقه های کشی بزرگتری به نام الاستیک است.‌

اجزاء سیستم براکت فلزی

نگین های براکت قطعه های کوچک فلزی هستند. برای هر دندان یک نگین براکت چسبانده می‌شود. نگین براکت در واقع همانند دستگیره ای برای گرفتن و کشیدن دندان عمل میکند چرا که سیم ارتودنسی به نگین براکت وصل میشود.

سیم ارتودنسی یک سیم نازک استیل است که به نگین های براکت وصل می شود و پس از سفت و تنظیم شدن، شروع به کشیدن دندان ها می کند.

اگر از سیستم خود لیگاچور یا دیمون استفاده شود سیم ارتودنسی از دروازه نگین براکت رد می شود و سپس دروازه پشت سر آن بسته می شود و به این ترتیب سیم در داخل نگین براکت قفل میشود. در سیستم براکت معمولی برای ثابت نگه داشتن سیم ارتودنسی در نگین براکت از سیم کوچک فلزی چه به هم تابانده شده و یا حلقه کشی لیگاچور که دور نگین انداخته می شود، استفاده می شود.

حلقه های فلزی پهنی به نام بند ارتودنسی نیز در سیستم براکت فلزی وجود دارد که دور دندانهای آسیاب بزرگ عقب دهان انداخته شده و چسبانده میشود.

مزیتهای براکت فلزی

براکت فلزی هنوز متداولترین روش درمان ارتودنسی است چرا که مزیت های مهمی دارد که نمیتوان از آنها صرفنظر کرد. مزیتهای براکت فلزی به صورت زیر است:

  • با براکت فلزی حرکات پیچیده می توان انجام داد و در مواردی که مشکل ارتودنسی پیچیده ‌ای دارید بهتر است از این روش استفاده کنید.
  • براکت فلزی ارزان ترین به نوع براکت ارتودنسی است.
  • براکت فلزی از نظر مقاومت و استحکام از همه روش‌های دیگر بهتر است چرا که از جنس فلز بوده و شکننده نیست. در نتیجه بیشتر در مقابل فشار و ضربه مقاومت می کند.
  • کار با براکت فلزی برای متخصص ارتودنسی هم راحت‌تر است چرا که کل براکت به راحتی در دسترس او بوده و از طرفی بر خلاف براکت پشت دندانی نیازی به سفارشی بودن آن نیست.
  • براکت به دندانها چسبانده می شود بنابراین بیمار چه بخواهد چه نخواهد باید آن را تحمل کند تا درمان را پشت سر بگذارد. اما در موارد ارتودنسی غیر ثابت بسیاری از مواقع مشکل عدم همکاری بیمار به وجود می‌آید، به حدی که ممکن است دکتر به این نتیجه برسد این روش درمانی فایده ای ندارد و باید از روش دیگری استفاده شود.
  • برای کودکان قابلیت انتخاب رنگ های شاد و متنوع در حلقه های کشی سیستم براکت وجود دارد و این ممکن است انگیزه بیشتری به کودک بدهد که درمان را دنبال کند.

معایب براکت فلزی

اگر چه براکت فلزی مزیت‌های خوبی دارد اما نباید معایب آن را نادیده بگیرید. با در نظر گرفتن همه مزیتها و معایب، ترجیح شخصی خود را به متخصص ارتودنسی بگویید. معایب براکت فلزی عبارتند از:

  • به دلیل فلزی بودن خیلی جلب توجه می کند و به محض این که دهان خود را باز میکنید دیگران متوجه می شوند درمان ارتودنسی دارید. در واقع تنها اشکال مهم براکت فلزی همین ویژگی است که برای برخی افراد بسیار مهم بوده و باعث میشود از درمان ارتودنسی با براکت فلزی صرف نظر کنند.
  • درمان ارتودنسی با سیم کشی دندان ها، از نوع ارتودنسی ثابت است یعنی نمی‌توانید آن را تا پایان درمان ارتودنسی در بیاورید. اما برخی افراد ترجیح می دهند هر زمانی که می‌خواهند بتوانند وسیله ارتودنسی خود را در بیاورند. برای این افراد بهره بردن از روش‌های غیر ثابت مانند الاینر شفاف ممکن است گزینه بهتری باشد. با این حال باید حواستان به این نکته باشد که اگر از ارتودنسی ثابت نمی خواهید استفاده کنید باید مطمئن باشید که می‌توانید تمام توصیه ‌های مهم در استفاده از پلاک شفاف را رعایت کنید و همیشه به جز موقع خوردن و مسواک زدن، الاینر را در دهان بگذارید. اگر نتوانید به رعایت این نکات پایبند باشید و دائماً الاینر را در بیاورید به نتیجه نمی رسید و فقط هزینه زیادی هدر داده اید.

کدام روش ارتودنسی بهتر است؟ 

برای این که بدانیم کدام روش ارتودنسی برای شما بهتر است باید با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. چون وضعیت هر کسی متفاوت است و نمی توان برای همه یک نسخه پیچید. باید متخصص ارتودنسی وضعیت دندان ها و فک شما را بررسی کند تا ببیند با کدام روش بهتر می توان به نتیجه دلخواه رسید.

ارسال پاسخ