مطالب و مقالات

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت و حالت لب ها

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | آبان 22ام, 1398

ارتودنسی یکی از درمان هایی است که بعد از اتمام طول درمان تاثیرات و تغییرات زیادی بر صورت فرد می گذارد. یکی از این تغییر ها را می توان تغیر فرم لب ها دانست، به این صورت که فرد بعد از درمان شاهد تغییر چهره و فرم لب ها است. بنا بر این، تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت و حالت لب ها کاملا قطعی است. در نتیجه در این مقاله سعی شده است که در رابطه با این اثرات و تغییر های صورت گرفته بیشتر بپردازیم.

 

درمان ارتودنسی و تغییرات مهم بعد از درمان:

زمانی باید از درمان ارتودنسی کمک گرفت که فرد احساس کند به سبب اختلالات موجود در دندان ها و به خصوص فک خودش بایستی ارتودنسی کند و این اختلالات را رفع کند. حال باید اثراتی که بعد از درمان برای فرد به همراه دارد را عنوان کرد. به این صورت که  اثر درمان ارتودنسی روی لب ها به گونه ای است که موجب می شود در فرم و موقعیت لب ها تغییر محسوسی رخ دهد.

به عبارت دیگر دندان ها حرکت خواهند کرد و تناسب لب ها را تغییر می دهند. تناسبی که بین لب ها وجود دارد یکی از مهم ترین دلایل زیبایی چهره است که باید نسبت به آن دقت و توجه کنید زیرا ممکن است در برخی از حالت بعد از درمان این تناسب دچار اختلال شود.

 

بررسی اثر ارتودنسی روی لب ها قبل از شروع درمان:

البته باید در این خصوص متذکر شد که قبل از شروع مراحل درمان، متخصص ارتودنسی باید با توجه به نتایج رادیوگرافی و تشخیص دقیق و بررسی اثر ارتودنسی روی لب ها چه در حالت تمام رخ و نیم رخ، خطوطی فرضی را ترسیم می کند. به عبارت دیگر تغییراتی که بعد از درمان اتفاق می افتد را به شما متذکر می شود.

در حالت نرمال باید لب های شما روی هم قرار داشته باشند، به عبارت دیگر باید دندان ها بسته باشند، و به هیچ عنوان عقب یا جلو نباشند. البته در این قسمت باید به فاکتور هایی در مورد بینی شما نیز مورد توجه متخصص ارتودنسی قرار گیرد. به این ترتیب سبب می شود تا طرح درمان برای متخصص ارتودنسی واضح تر شود و چگونگی حرکت فکین حین ارتودنسی مشخص می شود.

و به صورتی این درمان طراحی و اجرا می شود که متخصص ارتودنسی  مطمئن باشد که لب ها در بهترین حالت خود قرار می گیرند. در واقع درمان ارتودنسی موجب بهبودی فرم لب ها و موقعیت آن می شود. در نتیجه تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت و حالت لب ها توسط پزشک معالج شما، کاملا پیش بینی شده اتفاق می افتد و می توانید مطمئن باشید که تناسب لب ها و موقعیت آن ها به خوبی تکمیل و اجرا می شوند.

 

محدودیت های سنی و اثرات درمان ارتودنسی با توجه به سن بیمار:

اگر حالتی را در نظر بگیریم که بیمار یک کودک باشد. در این صورت متخصص ارتودنسی به سادگی و تنها با درمان ارتودنسی می تواند تغییرات فک و موقعیت لب ها را همان طور که می خواهید، اجرا کند و درمان به خوبی طی شود. به این دلیل که برای کودک می توان به راحتی آینده ی چهره و لب هایش را برای وی در نظر گرفت.

اما در حالتی که فرد بیمار، یک بزرگسال باشد؛ برای جابجایی و حرکت دادن فک و به طور کلی هر گونه درمان از طریق ارتودنسی به دستگاه مخصوصی نیاز است. به این صورت که گاهی احتیاج است برای تغییری که بایستی در صورت شما بعد از درمان رخ دهد، جراحی صورت بگیرد.

در نتیجه تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت و حالت لب ها با توجه به سن بیمار می تواند کاملا متفاوت باشد و تاثیر درمان نیز به سن بستگی دارد. هر چه سن بیمار بیشتر باشد این تغییر می تواند به کندی اتفاق بیافتد و یا حتی ممکن است که تغییرات پیش بینی شده با مشکل مواجه شود و بایستی همراه با جراحی این اتفاق رخ دهد. البته این نکته به این معنی نیست که باعث شود فکر کنید برای انجام ارتودنسی زیبایی محدودیت سنی وجود دارد بلکه تنها اثرات و زمان درمان فرق دارد و بزرگسالان نیز می توانند در هر سنی برای آن اقدام کنند.

 

تغییراتی که بعد از درمان ارتودنسی رخ می دهد:

ذکر این نکته ضروری است که تقارن و زیبایی لبخند هر فرد در گرو منظم بودن دندان ها است. در این خصوص مشکلات فک هم وجود دارد که باید گفت مشکلاتی که مربوط به فک هستند بیشترین تاثیر را نسبت به مشکلات دندانی در تغییر چهره دارند و تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت و حالت لب ها را دو چندان می کند. به طور کلی می توان این تغییرات را به چند دسته تقسیم کرد. به این صورت که با توجه به تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت و حالت لب ها هر کدام از این تغییرات می تواند متفاوت باشد.

  • آندربایت:

در این دسته تغییراتی مربوط به تغییرات فک پایین بیمار است. به عبارت دیگر هرگاه بیمار دندان های جلویی فک پایین آن جلوتر از دندان های جلویی فک بالا قرار داشته باشد که به این مشکل، آندربایت می گویند. البته می توان این درمان ارتودنسی را طوری برنامه ریزی کرد که چانه به سمت جلو کشیده شود و مشکل آندربایت به کلی برطرف شود.

این مشکل به علت رشد بیش از حد فک پایین اتفاق می افتد که سبب می شود با جلو بودن فک پایین چهره فرد بزرگ تر دیده شود. بعد از درمان ارتودنسی چانه بیمار به سمت عقب حرکت می کند و چهره فرد زیبا تر و کوچک تر دیده می شود.

  • اپن بایت:

گاهی ممکن است که بین دندان های بالا و پایین فاصله عمودی وجود داشته باشد. به عبارت دیگر افرادی هستند که بر اثر این مشکل، دهان فرد به طوری نشان داده می شود که انگار باز است. در مواردی که این وضعیت شدید تر است دهان به طور طبیعی بسته نمی شود. به این نوع نا هنجاری، اپن بایت می گویند.

در این صورت فرد بیمار بایستی علاوه بر آن که درمان ارتودنسی را شروع کند، بعد از آن با کمک دستگاه های ارتودنسی این ناهنجاری به طور کامل بر طرف نماید. به این دلیل که با بسته نشدن طبیعی دهان، لب بالایی به سمت بیرون رشد می کند و باید با استفاده از دستگاه های مخصوص این مشکل را برطرف کرد.

ارسال پاسخ