مطالب و مقالات

بهترین سن ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | اردیبهشت 31ام, 1399

ارتودنسی محدودیت سنی ندارد بنابراین در هر سنی که باشید می توانید درمان ارتودنسی انجام بدهید. اما می‌توان گفت انجام این درمان در محدوده سنی کودکان به نحوی متفاوت انجام می شود چرا که در این رده سنی هنوز بافت ها و استخوان ها در حال رشد هستند و بر خلاف افراد بالغ، سیستم اسکلتی کودک سخت و تغییر ناپذیر نیست.

به همین علت می‌توان از برخی وسیله های ارتودنسی که برای تغییرات اسکلتی طراحی شده‌اند، برای حل برخی مشکلات ارتودنسی و یا پیشگیری از آنها بهره برد. مثلا فرض کنید کودک مشکل جلوزدگی چانه را نشان می دهد و متخصص پیش بینی می کند در آینده دچار آندربایت میشود. آندربایت وضعیتی است که در آن دندانهای جلویی پایینی جلوتر از دندانهای جلویی بالایی قرار می‌گیرند. اگر این مشکل مربوط به رشد بیش از حد فک پایین یا رشد کمتر از حد نرمال فک بالا باشد، در افراد بزرگسال نمی‌توان به سادگی این مشکل را برطرف کرد چرا که استخوانها دیگر در حال رشد نیستند و کاملا سخت شده اند اما در کودکان می توان با وسیله های مختلف مانند هدگیر یا وسیله های فانکشنال ارتودنسی رشد فک ها را به نحوی هدایت کرد که فک پایین کمتر و یا فک بالا بیشتر رشد کند تا جایی که ناهمگونی رشد فک ها اصلاح شود. همین مشکل در افراد بزرگسال تنها با عمل جراحی فک قابل اصلاح است که پیچیدگی و عوارض خاص خود را دارد.

چنین مواردی در ارتودنسی زیاد پیش می آید بنابراین به طور کلی می‌توان گفت درمان ارتودنسی در کودکی هم از نظر درمانی ساده تر است و پیچیدگی کمتری دارد و هم طول دوره درمان کوتاه ‌تر است و هم پشت سر گذاشتن مسیر درمان برای بیمار راحت‌تر است و دردسر کمتری دارد.

از طرفی بعضی از مشکلات ارتودنسی را که در کودکی به راحتی می توان درمان کرد ممکن است در بزرگسالی قابل درمان نباشد و یا به درمان ایده آل نرسید.

کودک را چه زمانی نزد متخصص ارتودنسی ببرم؟  

برای این که بدانید بهترین زمان برای درمان مشکلات ارتودنسی کودک شما اعم از کجی و انحراف دندانها، فاصله بین دندانها، به هم ریختگی دندان ها، جلو و عقب بودن دندان ها یا فک ها و غیره، چه زمانی است باید با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.‌ توصیه می‌شود در سن ۷ سالگی کودک را نزد ارتودنتیست ببرید تا با بررسی وضعیت دندان‌ها و فک های او، به شما بگوید چه مشکلاتی ممکن است در آینده پیش بیاید و آیا نیازی به درمان پیشگیرانه وجود دارد یا نه.

ارسال پاسخ