مطالب و مقالات

براکت سرامیکی و مزایا و معایب آن

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | خرداد 27ام, 1398

براکت های سرامیکی یکی از انواع براکت مورد نیاز برای ارتودنسی شناخته می شود که در ساخت آن ها از مواد کامپوزیتی همرنگ با دندان استفاده شده و بی رنگ هستند. اغلب بیمارانی که تمایل دارند ارتودنسی انجام شده بر روی دندان هایشان دیده نشود از براکت های سرامیکی استفاده می کنند. به کارگیری براکت سرامیکی موجب می شود تا توجه سایرین به ارتودنسی دندان فرد جلب نشده و در تقوت اعتماد به نفس فرد نیز تاثیرگذار خواهد بود.

ظاهری که این نوع از براکت ها دارند موجب شده تا اغلب افراد در برخورد با شما متوجه انجام ارتودنسی نشوند. درواقع می توان گفت این نکته امتیاز مثبتی برای براکت سرامیکی به شمار می رود و موجب شده به عنوان یکی از انواع پرطرفدار و محبوب در بین دیگر انواع براکت شناخته شود.

ویژگی های براکت سرامیکی

یکی از مهم ترین ویژگی های براکت های سرامیکی عدم جلب توجه افراد و داشتن ظاهری عادی است. علاقه مندان به استفاده از براکت سرامیکی باید درنظر داشته باشند این نوع از براکت ها در مقایسه با انواع دیگر از هزینه بیشتری برخوردار بوده و برای درمان قطعی نیز افراد باید طول دوره درمان طولانی تری را سپری کنند. از دیگر ویژگی های براکت سرامیکی بالا رفتن سختی مراحل درمان ارتودنسی بوده و براکت ها از حساسیت بیشتری برخوردار هستند به همین دلیل بیماران باید مراقبت های لازم را در مورد این نوع از براکت ها انجام داده و از بروز آسیب به آن ها جلوگیری کنند. کش های ارتودنسی به کار رفته در براکت های سرامیکی ممکن است تغییر رنگ داده و براکت ها نیز حالت سخت تری بر روی دندان داشته و برای کندن آن ها باید فرد تحمل بالایی داشته باشد.

هزینه براکت سرامیکی

هزینه استفاده از براکت سرامیکی یکی از مهم ترین مواردی است که افراد پیش از انتخاب این روش درمانی اطلاعاتی را درخصوص آن کسب می کنند. هزینه ای که برای نصب براکت های سرامیکی باید پرداخت شود با توجه به نحوه نصب و مراقبت از آن ها و لوازمی که برای نگهداری استفاده می شود تعیین شده و درمقایسه با دیگر براکت ها هزینه بیشتری دارد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که براکت های سرامیکی زیبایی ظاهری را حفظ کرده و ناهنجاری های دندانی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

براکت های سرامیکی شفاف یکی از انواع براکتی شناخته می شود که جایگزین براکت های فلزی معمولی بوده و پس از قرارگیری بر روی دندان های فرد دیده نمی شوند. برای استفاده از براکت های سرامیکی شفاف ارتودنسی باید تجربه و مهارت بالایی داشته باشد تا از لحاظ زیبایی نتیجه موردنظر را برای فرد به همراه داشته باشد. اغلب افرادی که تمایل دارند براکت به کار رفته بر روی دندان ها حالت زیباتری داشته و دیده نشود به سراغ براکت های سرامیکی شفاف می روند.

عملکردی که براکت های سرامیکی شفاف دارند مانند براکت های فلزی سنتی بوده و تنها تفاوت آن ها به براکت های فلزی مواد به کار رفته در ساخت آن ها است. سرامیک شفاف ماده ای است که در ساخت براکت های سرامیکی مورد استفاده قرار گرفته که حالت سختی برروی دندان ها ایجاد می کند. برروی براکت های سرامیکی از اتصال شفافی استفاده شده که سیم براکت را به آن وصل کرده و موجب ایستادگی براکت بر روری دندان ها می شود. به همین دلیل سیم خمیده براکت تنها بخشی است که برروی دندان ها قابل رویت بوده و می توان آن را مشاهده کرد.

درخصوص معایب براکت های سرامیکی تنها می توان از حساسیت بالای این براکت ها صحبت کرد. افرادی که در خصوص ارتودنسی دندان های خود از براکت سرامیکی استفاده کرده اند باید درنظر داشته باشند احتمال آسیب دیدگی و شکستن براکت های سرامیکی وجود دارد به همین دلیل باید مراقبت های لازم را در مورد این نوع از براکت ها درنظر گرفت. براکت های سرامیکی دچار تغییر رنگ نشده و می توان در تمام طول دوره درمان آن ها را به مانند روز اول دید. درمورد استفاده از براکت های سرامیکی هیچ محدودیت سنی وجود نداشته و افراد در هر سنی می توانند در صورت وجود ناهنجاری های دندانی از براکت های سرامیکی استفاده کنند. اگر از براکت های سرامیکی درمورد کودکان استفاده شود می توان گزینه های جذاب متعددی را پیش روی آن ها قرار داد که باعث می شود کودکان همکاری بیشتری با ارتودنتیست داشته باشند.

ارسال پاسخ