مطالب و مقالات

با مشکل ارتودنسی کراس بایت دندانها آشنا شوید

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | خرداد 7ام, 1399

کراس بایت در واقع نوعی ناهمراستایی در دندانها یا فکها است که به آن مال اکلوژن گفته می‌شود و زمانی اتفاق می افتد که دندان های بالایی و پایینی درست بر روی هم قرار نگیرند. کراس بایت وضعیتی است که در آن برخی از دندانهای پایینی هنگام بسته شدن فک ها بر روی قسمت بیرونی دندان های بالایی مقابل قرار می‌گیرند ( برخی از دندان های بالایی ممکن است به سمت داخل دندان های پایینی قرار بگیرند). این ناهمراستایی ممکن است در جلوی دهان و یا دو طرف دهان اتفاق بیفتد. در کراس بایت یک یا چند دندان اندکی جلو زدگی دارد اما کل فک چنین نیست.

دو نوع کراس بایت وجود دارد که در اینجا بیشتر آنها را شرح می دهیم.

کراس بایت جلوی دهان _ در کراس بایت جلوی دهان برخی از دندان های جلویی بالایی یا همه آنها پشت دندان‌های جلویی پایینی قرار گرفته ‌اند و در بعضی موارد دندانهای جلویی پایینی کاملاً دندان های جلویی بالایی را در پشت خود پنهان میکند. این نوع کراس بایت آندربایت نامیده می شود.

کراس بایت دو طرف دهان _ در این نوع کراس بایت که برعکس کراس بایت جلوی دهان است، دندان های عقبی بالایی بر روی سطح داخلی دندان های عقبی پایینی قرار می گیرند کراس بایت دو طرف دهان به علت ناهمگونی پهنای فک و دندان های بالا می باشد.

 

چه عواملی باعث می شوند کراس بایت داشته باشیم؟

علت کراس بایت ممکن است ژنتیکی، ناهنجاری در رشد دندان، نفس کشیدن از راه دهان در بلند مدت (به خصوص اگر در حین خواب نیز اتفاق بیفتد) و عادات دوران کودکی مانند مکیدن انگشت باشد.

تاثیر ژنتیک بر کراس بایت _ باید بدانید علت اصلی کراس بایت ژنتیک است. در برخی افراد از ابتدا و از بدو تولد، فک پایین بزرگتر و فک بالا کوچکتر است. از آنجایی که باریک تر بودن فک و دندان های بالا بیشتر ارثی است و این وضعیت باعث بروز کراس بایت می‌شود می‌توان گفت در بیشتر موارد کراس بایت ارثی است.

در چنین مواردی متخصص ارتودنسی ممکن است استفاده از دستگاه های اصلاح و هدایت رشد فک ها را توصیه نماید، به شرط این که بیمار در سن رشد باشد. با کمک این دستگاه های ارتودنسی میتوان فک بالای کودک را در زمان مناسب بزرگ تر کرد تا در زمان رویش دندان دائمی مشکل اصلاح شود.

نفس کشیدن از راه دهان – نفس کشیدن از طریق دهان باعث میشود الگوی رشد صورت تغییر کند. معمولاً نفس کشیدن از دهان در خواب اتفاق می افتد. اگر کودک فک بالای کوچکی داشته باشد و از راه دهان هم نفس بکشد احتمال کراس بایت در او بالا میرود.

تاخیر در بیرون زدن دندان های دائمی – اگر دندان شیری به موقع نیافتد دندان دائمی که در زیر آن قرار دارد نمی تواند از جای خود بیرون بزند. اگر این اتفاق در فک بالا بیفتد باید دندان کشیده شود تا از ایجاد کراس بایت دندان در فک پایین جلوگیری شود. اگر دندان دائمی بیرون بزند و کراس بایت اتفاق بیفتد باید درمان ارتودنسی انجام شود تا دندان حرکت داده شده و به جای درست هدایت شود.

عادتهای دوران کودکی – انگشت مکیدن نحوه رشد فک در کودک را تغییر میدهد. اما فقط انگشت مکیدن نیست که چنین تاثیری دارد، جویدن ناخن، جویدن ته مداد، مکیدن طولانی مدت پستانک یا شیشه شیر نیز از جمله این عادات مخرب محسوب میشوند.

 

اگر کراس بایت را اصلاح نکنیم، چه اتفاقی می افتد؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاید، ترک خوردن یا لب پر شدن دندانها به علت فشار غیر طبیعی بر برخی از سطوح دندانی است که کراس بایت دارد.

همچنین احتمال پوسدگی دندان و عفونت لثه به علت ناهمراستایی دندانها افزایش می یابد.

به مرور زمان به علت فشارهای ناهنجاری که بر دندان وارد میشود، ممکن است لثه پسروی کرده و از اطراف دندان کنار برود. در نتیجه ریشه دندانها بیرون میزند. ریشه بخش آسیب پذیر دندان است که اگر نمایان شود خطر پوسیدگی دندان، حساسیت دندان و در نهایت از دست دادن دندان را بالا میبرد.

 

تاثیر کراس بایت بر درد فک

اگر کراس بایت را اصلاح نکنید ،ممکن است مشکلات فک ایجاد کند. به خصوص اختلال مفصل گیجگاهی فکی یکی از پیامدهای عدم اصلاح کراس بایت و در نتیجه درد عضله و مفصل فک است.

 

درمان کراس بایت چگونه است؟

اگر این وضعیت را در کودکی درمان نکنید، احتمال بروز پیامدهای گفته شده در بزرگسالی بیشتر میشود. درمان آن در کودکان خیلی ساده تر و پیچیده تر است اما در بزرگسالان نیز با روشهایی میتوان این وضعیت را اصلاح کرد اگر چه به علت پایان یافتن رشد استخوان، محدودیتهای جدی وجود دارد.

برای درمان کراس بایت ممکن است از الاینر شفاف، براکت، پهن کننده کام، هدگیر معکوس (فیس ماسک) و یا عمل جراحی استفاده شود.

 

آیا با لمینت میتوان کراس بایت دندانها را اصلاح کرد؟

در موارد خفیف میتوان با لمینت کراس باید را در بزرگسالان اصلاح کرد. اگر وضعیت بایت پایدار باشد و قصد داشته باشید رنگ یا شکل دندانهایتان را تغییر دهید، میتوانید همزمان اصلاح کراس باید را نیز مد نظر داشته باشید.

https://www.newmouth.com/orthodontics/types-of-malocclusion/crossbite/

ارسال پاسخ