اینویزالاین بهتر است یا براکت ارتودنسی؟

در دنیای امروزی به علت اهمیت بالای زیبایی و سلامت دهان، روز به روز بر تعداد متقاضیان درمان ارتودنسی افزوده می شود.  از این رو بسیاری از مردم سوال میکند برای صاف و مرتب کردن دندان ها براکت ارتودنسی بهتر است یا اینویزالاین.  پیش از هر چیز باید بدانید اینویزالاین برند معتبر یک وسیله ارتودنسی به نام الاینر است.

الاینر یک پلاک پلاستیکی شفاف است که کارکردی مشابه براکت دارد اما برخلاف براکت به دندان ها چسبانده نمی شود و ثابت نیست. این پلاک شفاف در تماس با دندان ها قرار می گیرد به طوری که تاج دندان را کامل در بر می گیرد و به مرور نیروی ملایم اما پیوسته به دندانها وارد می کند تا آنها را به جایگاه مورد نظر برساند.

.  براکت ارتودنسی مکانیسم دیگری دارد.  در سیستم براکت، نگین های مربعی شکل کوچک به عنوان دستگیره ای برای  دندان استفاده می شود. به این صورت که بر روی سطح هر دندان یک نگین براکت چسبانده می شود.  سپس سیم ارتودنسی از آنها عبور می‌کند و همه دندانها را به صورت مجموعه ای واحد  حرکت می‌دهد.  علاوه بر این قطعات دیگری مانند حلقه کشی الاستیک برای ایجاد حرکتی متفاوت در برخی از دندان ها استفاده می شود تا در مجموع  همه دندان ها جایگاه درست خود را پیدا کنند.

 برای پاسخ به این سوال که الان هر برای شما بهتر است یا براکت ابتدا باید با معایب و مزایای هر کدام آشنایی پیدا کنید. 

 

فواید و مزیت های براکت ارتودنسی

براکت ارتودنسی قابلیت بالایی در اصلاح  موقعیت دندانها دارد. به علت امکان استفاده از قطعات مختلف در سیستم براکت مانند فنر، مینی ایمپلنت (مینی اسکرو)، الاستیک و غیره، انواع اصلاحات در زاویه و جهت دندانها و موقعیت آنها می توان ایجاد کرد به خصوص در مواردی که باید موقعیت چند دندان نسبت به یکدیگر تغییر کند.  اما الاینر شفاف قابلیت این حرکات پیچیده را ندارد بنابراین در صورتی که اصلاح دندان ها پیچیدگی داشته باشد براکت ارتودنسی باید استفاده شود.

براکت ارتودنسی به دندان ها چسبانده می شود بنابراین حتی در کودکان یا کسانی که نمی توانند به رعایت دستورات ارتودنتیست پایبند باشند ،  کار خود را انجام می دهد و بیمار را به نتیجه می رساند اما در مورد الاینر نتیجه درمان کاملاً وابسته به پایبندی بیمار به رعایت دستورات ارتودنتیست بنابراین برای برخی افراد مناسب نیست.

هزینه براکت ارتودنسی کمتر از الاینر است. استفاده از براکت قدمت طولانی دارد و امتحان خود را پس داده است. الاینر روشی گرانتر است و هر دو هفته یک بار باید الاینر قبلی با الاینر جدید عوض شود.

 

مزیتهای الاینر شفاف در ارتودنسی

الاینر شفاف همان طور که از نامش پیداست، بی رنگ است و به زحمت دیگران متوجه آن میشوند در حالی که براکت کاملا مشخص و واضح بوده و همه متوجه درمان ارتودنسی تان میشوند. زیبایی الاینر در مقایسه با براکت، اصلی ترین علت محبوبیت آن است.

الاینر را میتوانید در بیاورید در حالی که براکت تا آخر دوره درمان باید بماند. ثابت نبودن الاینر مزیتی برای بسیاری از افراد بزرگسال است چرا که نمیخواهند در هنگام سخنرانی یا مهمانی های مهم الاینر یا براکت در دهان داشته باشند.

با الاینر هیچ محدودیتی در چیزهایی که میتوانید بخورید ایجاد نمیشود چون هنگام غذا خوردن باید آن را در بیاورید. با براکت محدودیتهایی در آن چه میتوانید بخورید وجود دارد چون ممکن است براکت آسیب ببیند و شل شده یا در بیاید.

تمیز کردن دندانها با الاینر بسیار راحت است چون الاینر را در می آورید و دندانهایتان را مثل همیشه مسواک میزنید. با براکت تمیز کردن دندانها و به خصوص نخ دندان کشیدن کمی چالش برانگیز است . با این حال ابزارهایی برای تمیز کردن دندانها با براکت طراحی شده اند که کار را ساده تر میکنند. توجه داشته باشید اگر چه تمیز کردن دندانها با الاینر راحت تر است، اما تمیز کردن خود الاینر را هم باید به مرحله بهداشت دهانتان اضافه کنید.

 

اگر میخواهید بدانید الاینر بهتر است یا براکت، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و با او مشورت کنید. متخصص ارتودنسی بر اساس شرایط شما بهترین گزینه را پیشنهاد میکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *