مطالب و مقالات

اگر دندان شیری خیلی زود یا خیلی دیر بیفتد، چه مشکلات ارتودنسی ایجاد میشود؟

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | مرداد 23ام, 1398

بسیاری از والدین سوال میپرسند دندان شیری چه زمانی باید بیفتد و اگر زودتر از آن کشیده شود و یا در زمان مورد انتظار نیفتد، مشکلی پیش می آید یا نه. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید زمان افتادن دندانهای شیری را بدانید.

 

زمان و توالی افتادن دندانهای شیری

فرایند افتادن دندانهای شیری 6 سال یا بیشتر از آن طول میکشد. این دندانها خود به خود لق میشوند و می افتند تا به جای آنها دندان دائمی بیرون بزند. معمولا از شش سالگی این اتفاق شروع میشود. اما بعضی از کودکان ممکن است از 4 سالگی دندان شیری شان را از دست بدهند و برخی دیگر ممکن است تا 7 سالگی دندانشان نیفتد. به طور کلی هر چه زودتر دندان شیری در آورده باشید، زودتر می افتند اما این در یک فرایند طبیعی است نه مشکلاتی مثل پوسیدگی یا شکستگی دندان. معمولا دندانها به همان ترتیبی که بیرون زده اند، شروع به لق شدن و افتادن میکنند. در بیشتر موارد توالی افتادن دندانها بسیار مهمتر از زمان افتادن دندان است.

یک الگوی اصلی برای افتادن دندانهای شیری وجود دارد: ابتدا دو دندان جلویی پایینی ، سپس دو دندان جلویی بالایی و پس از آن دندانهای جلویی کناری، دندانهای آسیاب بزرگ اول، دندانهای نیش و در نهایت دندانهای آسیاب بزرگ دوم. به خاطر داشته باشید زمان افتادن دندانها زمان متداول را نشان میدهد در حالی که برخی کودکان زودتر و برخی دیرتر آن را تجربه میکنند.

مشکلات ارتودنسی ناشی از وجود یا عدم وجود دندان شیری

اگر دندان شیری به ترتیب درست و در زمان مناسب نیفتد یا پس از این که افتاد یا کشیده شد ظرف یک تا سه ماه دندان دائمی به جای آن در نیاید، مشکلاتی ایجاد میشود. علت این اتفاق ممکن است جراحت یا صدمه دیدن دندان، پوسیدگی، شکستگی و ترک خوردگی آن باشد. مشکلات ارتودنسی ناشی از از دست دادن زود هنگام دندان شیری یا در نیامدن دندان دائمی در جای آن به صورت زیر است:

شلوغی و بهم فشردگی دندانها – لازم به ذکر است که دندانهای شیری برای حفظ جا برای دندانهای دائمی که بعدا قرار است به جای آنها بیرون بزنند، باید حفظ شوند. بنابراین اگر این دندانها خیلی زود بیفتند یا کشیده شوند ، ممکن است فضا بسته شده و فاصله کافی برای بیرون زدن دندان دائمی باقی نماند. نتیجه این است که هنگام بیرون زدن دندان دائمی زیر آن، دندانها به هم فشرده شده و فضا برای بیرون زدن همه دندانها به صورت صاف و همراستا کم می آید. در نتیجه دندانها کج میشوند یا کامل بیرون نمیزنند. همینطور اگر دندان شیری به موقع نیفتد، جایی که اشغال میکند باعث میشود فشار زیادی بر دندانهای دائمی دیگر که بیرون زده اند، وارد شود و انحراف پیدا کنند. در برخی موارد اگر دندان دائمی خیلی کم جا داشته باشد ممکن است نتواند دندان شیری را که باید جایگزین آن شود بیرون براند و بیندازد. در هر صورت اگر کمبود فضا باعث کج شدن دندانها شود دیگر با کشیدن دندان شیری نمیتوان مشکل به وجود آمده را حل کرد. در چنین مواردی باید درمان ارتودنسی انجام شود. همچنین گاهی برخی از دندانهای دائمی ممکن است پیش از این که زمان افتادن دندان شیری فرا برسد، بیرون بزنند. این وضعیت معمولا موقتی است و خیلی زود دندان شیری می افتد. اما اگر دیدید دندان شیری همچنان در جای خود پابرجاست و نمی افتد، باید کودک را به ارتودنتیست نشان بدهید تا تصمیم درست بگیرد.

فضا نگهدار برای دندان شیری کشیده شده: این امکان وجود دارد که دندان پیش از این که دندان زمان بیرون زدن دندان دائمی برسد، به دلیل پوسیدگی یا شکستگی کشیده شود. در چنین شرایطی از فضا نگهدار برای حفظ جای خالی ایجاد شده بین دندانها استفاده میشود تا دندانهای دیگر جا را اشغال نکنند. فضا نگهدار انواع مختلف دارد اما کار همه آنها حفظ طول قوس دندانی و جلوگیری از اشغال شدن فضایی است که بعدا قرار است دندان دائمی در آن بیرون بیاید. به این ترتیب از مشکل شلوغی و بهم فشردگی دندانها در آینده جلوگیری میشود. به طور کلی اگر دندان شیری پیش از 4 سالگی از دست رفته است، باید به ارتودنتیست مراجعه کنید تا مشخص شود نیازی به فضا نگهدار وجود دارد یا نه.

نیفتادن به موقع دندان شیری: در بعضی از کودکان ممکن است تا هشت سالگی دندان شیری نیفتد. در چنین شرایطی ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. ارتودنتیست با عکس پرتوی ایکس و معاینه دهان، به علت این مشکل پی میبرد و درمان لازم را انجام میدهد.

عدم وجود دندان به صورت مادرزادی: گاهی ممکن است دندان دائمی که قرار است به جای دندان شیری بیرون بزند، اصلا وجود نداشته باشد. این موارد مادرزادی هستند. از آنجایی که دندان دائمی در حال بیرون زدن، باعث حل شدن ریشه دندان شیری و افتادن آن میشود در صورتی که دندان دائمی در زیر وجود نداشته باشد دندان شیری معمولا نمی افتد.

دندان اضافی: گاهی کودک ممکن است دندان اضافی داشته باشد. دندان اضافی میتواند مسیر بیرون زدن دندانهای دیگر را مسدود نماید. بنابراید در صورتی که کودکتان دندان اضافی دارد، او را به ارتودنتیتس نشان دهید.

https://www.stlouisbraces.com/baby-teeth-loss-st-louis-orthodontist

ارسال پاسخ