انواع لیگاچور براکت ارتودنسی

انواع لیگاچور براکت ارتودنسی

یکی از انواع رایج حلقه کشی در سیستم براکت ارتودنسی، لیگاچور است. لیگاچور حلقه های کشی کوچکی هستند که دور نگینهای براکت قرار میگیرند تا سیم ارتودنسی را متصل به نگین براکت که به سطح جلوی دندان چسبیده است، نگه دارند و به این ترتیب سیم ارتودنسی بتواند دندان را به جهت مورد نظر بکشاند. نوع دیگر حلقه کشی مورد استفاده از براکت، الاستیک است که حلقه کشی بزرگی است که معمولا به دو یا چند دندان فک مقابل هم، وصل میشود تا موقعیت فکها و دندانهای دو فک را نسبت به هم اصلاح نماید.حلقه کشی لیگاچور که به آن لیگاچور الاستیک گفته میشود محکم سیم را در آغوش نگین براکت نگه می دارد. لیگاچور ممکن است به صورت یک سیم فلزی تابیده نیز استفاده شود اما کاربرد آن تفاوتی نمی کند.

انواع لیگاچور

لیگاچور تکی – لیگاچور تکی در انواع رنگها ساخته میشود تا همه سلیقه ها و به خصوص کودکان را راضی کند. اما اندازه لیگاچور معمولا مشخص و استاندارد است. ارتودنتیست در هر بار مراجعه که برای تنظیم براکت میروید، الاستیکها را نیز عوض میکند چون لیگاچور پلاستیکی به مرور زمان قدرت و استحکام خود و در نتیجه کارایی خود را از دست میدهد. بسته به نحوه اتصال لیگاچور به دندان ممکن است میزان نیروی اعمال شده به دندان متقاوت است بنابراین میزان تنظیم آن متفاوت خواهد بود. در مورد الاستیکهای سیمی، معمولا نیازی به تعویض وجود ندارد.

لیگاچور زنجیری – لیگاچور زنجیری پلاستیکی که به عنوان زنجیر پلاستیکی یا پاورچین شناخته می شود نیز همانند لیگاچور تکی در انواع رنگها و طرحها وجود دارد. لیگاچور زنجیری برای بستن فاصله بین دندانها، حفظ فاصله بین دندانها در حین حرکت و یا حرکت دادن گروه خاصی از دندانها به صورت همزمان استفاده میشود. لیگاچور زنجیری پلاستیکی نیز ممکن است در هر مرتبه تنظیم براکت، تعویض شود.

لیگاچور سیمی استیل کارکردی مشابه لیگاچور پلاستیکی دارد با این تفاوت که نیروی بیشتری بین براکت و دندان اعمال می شود.

هنگامی که ارتودنتیست میخواهد یک دندانی که چرخیده یا کج شده است را صاف کند، باید سیم ارتودنسی محکم در اسلات (شیار) نگین براکت بماند. بنابراین لیگاچور سیمی اغلب در این موارد ترجیح داده میشود چون به ارتودنتیست امکان میدهد سیم ارتودنسی را محکم به براکت گره زده و متصل به دندان نگه دارد.

انتخاب رنگ الاستیک

ارتودنتیست به شما اجازه میدهد رنگ الاستیک را خودتان انتخاب کنید. انتخاب رنگین کمانی از رنگها چیزیست که میتواند کودک را خوشحال کرده و به او انگیزه بدهد. اما غالبا افراد بزرگسال ترجیح میدهد الاستیک شفاف انتخاب کنند که کمتر جلب توجه نماید.

یکی از اشکالات حلقه کشی شفاف این است ممکن است با نوشیدن زیاد قهوه یا چای و خوراکیهای رنگی دیگر دچار تغییر رنگ شود. با این حال با توجه به طول عمر کوتاه و تعویض آن در جلسات تنظیم براکت، معمولا در این مدت تغییر رنگ زیادی اتفاق نمی افتد. برای جلوگیری از این اتفاق از مصرف خوراکیها و نوشیدنیهای حاوی رنگدانه زیاد پرهیز کنید. الاستیکهای خاکستری یا نقره ای در رنگ فلزی براکت مستتر میشوند و معمولا چنین مشکلی به دنبال ندارند.

پارگی لیگاچور پلاستیکی

گاهی اوقات ممکن است حلقه کشی براکت پاره شود. در این صورت با ارتودنتیست تماس بگیرید. ممکن است نظر ارتودنیست این باشد که تا فرا رسیدن قرار ملاقات، صبر کنید اما در هر صورت باید او تصمیم گیرنده باشد. پارگی چند حلقه های کشی لیگاچور تاثیر منفی بر دقت ایجاد تغییرات و حرکت دندانها میگذارد بنابراین این موضوع را دست کم نگیرید.

براکت خود لیگاچور

براکت خود لیگاچور (Self-ligating) و سیستم ارتودنسی متکی بر آن روشی نسبتا جدید در ارتودنسی است. سیستم براکت خود لیگاچور نیازمند دانش و ابزارهای تخصصی برای این کار است اما برای بیمار تفاوت اندکی با براکت معمولی دارد. مهمترین تفاوت براکت خود لیگاچور با براکت معمولی عدم نیاز به حلقه کشی یا سیم تابیده لیگاچور است چون طراحی نگینهای براکت در این سیستم به شکلی است که حاوی گیره هایی است که اجازه بیرون آمدن سیم از براکت را نمیدهند بنابراین سیم محکم در جای خود می ماند.

شکل- براکت خود لیگاچور

این سیستم باعث میشود اصطکاکی که به واسطه اعمال نیروی لیگاچور در سیستم معمولی بین براکت و دندان وجود دارد، وجود نداشته باشد بنابراین مقاومت در مقابل حرکت کاهش می یابد و دندان با نیرو و فشار کمتری حرکت میکند. این سیستم براکت گرانتر از براکت معمولی است اما برای بیمار راحت تر و کم درد تر بوده و مراجعات کمتری به ارتودنتیست لازم است. همچنین از نظر زیبایی بهتر است چون بدون لیگاچور، نگین براکت سطح کمتری از دندان را میپوشاند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *