استفاده از بایت پلیت برای حل مشکلات ارتودنسی

از بایت پلیت یا بایت پلین برای اصلاح برخی انواع مشکلات بایت استفاده میشود. بایت به نحوه تماس دندانها در هنگام بسته بودن فکها گفته میشود و منظور از مشکلات بایت، تماس نامناسب دندانها در هنگام بسته بودن فکهاست که ممکن است به واسطه جلوزدگی چانه، عقب ماندگی چانه، جلوزدگی دندانهای جلویی، فاصله بین دندانها و غیره ایجاد شده باشد.

شکل- بایت پلیت جلوی دهان

با استفاده از بایت پلیت، مشکل بسته شدن بیش از اندازه دندانها و فکها اصلاح میشود تا ساختار نیمه پایینی صورت و وضعیت دندانها بهبود یابد. بایت پلیت یک وسیله دهانی غیر ثابت (متحرک) است به این معنی که به دندانها چسبانده نمیشود و بیمار هر زمانی بخواهد میتواند آن را در بیاورد.

از این وسیله ارتودنسی بیشتر برای افرادی استفاده میشود که در سن رشد قرار دارند.

بایت پلیت وسیله ای پلاستیکی و کوچک است که شکل ظاهری آن ممکن است مشابه ریتینر (نگهدارنده ارتودنسی) باشد. قلابهای فلزی بایت پلیت در سطح داخلی دندانهای بالایی گیر میکند و به این ترتیب در جای خود ثابت میشود.

از بایت پلیت غالبا در شروع درمان ارتودنسی (سیم کشی دندانها) استفاده میشود تا اوربایت اصلاح شود. اوربایت به وضعیتی گفته میشود که در آن دندانهای بالایی بیش از حد پایین آمده و سطح زیادی از دندانهای پایینی را میپوشانند. بایت پلیت بین دندانهای جلویی قرار میگیرد و به این ترتیب فک کمتر بسته میشود اما در عین حال دندانهای عقبی به هم نمیرسند.

بایت پلیت زمانی بیشترین تاثیرگذاری را دارد که تمام وقت استفاده شود بنابراین باید یاد بگیرید با وجود آن غذا بخورید. تنها هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بایت پلیت را در بیاورید. همچنین هنگام ورزشهای برخوردی وسیله را در بیاورید تا صدمه نبیند.

ممکن است در ابتدا صحبت کردن، غذا جویدن و بلعیدن تا چند روز کمی دشوار باشد اما خیلی زود به وجود این وسیله در دهان خود عادت میکنید.

توجه داشته باشید حتی اگر به مدت کوتاهی بایت پلیت را از دهان در بیاورید، دندانها ممکن است جا به جا شده و طول درمان بیشتر شود. در برخی موارد بایت پلیت دیگر اندازه نبوده و مجبور میشوید یک بایت پلیت جدید سفارش بدهید.

مراقبت از بایت پلیت

هر بار پس از غذا خوردن، بایت پلیت را با آب سرد و مسواک تمیز کنید.

هرگز بایت پلیت را زیر آب داغ نگیرید چرا که تاب برداشته و خراب میشود.

از بازی با وسیله های دهانی با زبان پرهیز کنید.

اگر هر گونه مشکلی با بایت پلیت برخوردید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا مشکل برطرف شود و درمان طولانی تر نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *