مطالب و مقالات

ارتودنسی همراه با درمان های زیبایی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | بهمن 23ام, 1398

یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش اعتماد به نفس و برقراری ارتباط با دیگران، زیبا بودن خنده است. به همین دلیل، اکثر افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی می باشند، از قدرت خنده به صورت متعدد و روزمره استفاده می کنند. حتی تلاش می کنند تا بهترین روش ها را برای زیباترشدن و جذاب تر شدن لبخندشان امتحان کنند.

در این صورت، راه حل ها و ترفندهای مختلفی در علم دندانپزشکی به منظور داشتن یک خنده زیبا با دندان های مرتب و سفید، پیشنهاد شده است. راه حل هایی اعم از؛ روکش کردن دندان ها، لمینت دندان ها، ترمیم و یا همان کامپوزیت (مواد ترمیمی که همرنگ دندان ها هستند) و حتی ارتودنسی دندان ها. علاوه بر آن برخی افراد هستند که دندان های خود را می کشند و دندان های مصنوعی را جایگزین می کنند. تمامی این روش ها درمان های زیبایی دندانپزشکی هستند که در داشتن لبخندی زیبا و جذاب موثر واقع می شوند.

اما امروزه علم پیشرفت کرده است و تقریبا تمامی مردم اهمیت دندان های دائمی را درک می کنند. به همین علت است که امروزه روش جایگزین کردن دندان های مصنوعی به جای دندان های طبیعی کنار گذاشته شده است. اما روش های دیگر هنوز پابرجا هستند.

در رابطه با انتخاب درمان های زیبایی فرد باید از مزایا و معایب هر یک از این درمان ها آشنایی داشته باشد و سپس درمان موردنظر خود را انتخاب کند. علاوه بر آن، اطلاع از مزایا و معایب درمان های زیبایی منجر به جلوگیری از مشکلات جانبی در آینده می شود.

درمان ارتودنسی یکی از درمان های دندانپزشکی است که روی زیبایی فرد نیز تاثیر مثبت می گذارد. درمان ارتودنسی به منظور اصلاح نامرتبی دندان ها و همچنین برخی ناهنجاری های فک و دندان صورت می گیرد و می توان گفت که هیچ درمانی نمی تواند جایگزین آن شود. درمان ارتودنسی را می توان همراه با انواع درمان های زیبایی انجام داد. اما بسته به نوع درمان زیبایی روش درمانی ارتودنسی متفاوتی برای بیمار تجویز می شود.

امروزه، آمار طرفداران دندانپزشکی به خصوص درمان های زیبایی بسیار افزایش پیدا کرده است. در این صورت بسیاری از افراد درمان های ترمیمی و زیبایی مانند کامپوزیت، لمینت و یا حتی ایمپلنت را به منظور اصلاح دندان های خود و داشتن لبخندی جذاب انتخاب می کنند. اما برخی از این افراد هستند، پس از اینکه دوره درمانیشان کامل می شود، متوجه می شوند که دندان هایشان نیاز به درمان ارتودنسی دارد. این سوال که آیا می توان روی درمان های ترمیمی و زیبایی درمان ارتودنسی را انجام داد یا نه، برای اکثر این افراد پیش می آید.

در این مقاله، روش درمانی ارتودنسی همراه با انواع درمان های زیبایی شرح داده شده است. در واقع، با مطالعه این مقاله شما می توانید درک کنید که آیا امکان انجام درمان ارتودنسی روی دندان های روکش شده، ایمپلنت شده و یا حتی دندان های پر شده وجود دارد یا نه؟

انجام درمان ارتودنسی همراه با درمان های زیبایی

همانطور که گفته شد، نگرانی اکثر افراد برای انجام درمان ارتودنسی پس از انجام درمان های زیبایی است. اینکه آیا می توان روی دندان های ترمیم شده دستگاه های ارتودنسی را نصب کرد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال، می توان گفت که امکان انجام درمان های ارتودنسی همراه با درمان های زیبایی وجود دارد.

اما ریسک این مورد که دستگاه های ارتودنسی باعث آسیب رساندن به روکش ها می شوند وجود دارد. حتی در برخی موارد، دندان های ایمپلنت شده با درمان ارتودنسی حرکت نمی کنند. اما از طرفی، به طور قطع می توان گفت که اکثر درمان های ارتودنسی که همراه با درمان های زیبایی انجام شده اند  بدون نقص و بدون ایجاد هیچگونه مشکلی به پایان رسیده اند.

در حالت کلی، برای انجام درمان ارتودنسی روی دندان هایی که ترمیم شده اند، از 3 روش متداول این درمان استفاده می شود؛ که عبارتند از:

  1. روش درمانی ارتودنسی ثابت که دستگاه های آن روی قسمت جلویی دندان ها نصب می شوند.
  2. روش درمانی ارتودنسی لینگوال که دستگاه های آن در قسمت پشتی دندان های نصب می شوند.
  3. روش درمانی ارتودنسی متحرک که دستگاه های آن روی قسمت جلویی دندان نصب می شوند اما نامرئی هستند.

همانطور که در بالا اشاره شد، بسته به نوع درمان زیبایی که روی دندان ها انجام شده است، یکی از این 3 روش متداول ارتودنسی به منظور اصلاح نامرتبی دندان ها توسط متخصص ارتودنسی تجویز می شود.

ارتودنسی همراه با درمان روکش دندان ها

در اغلب موارد، متخصصان ارتودنسی از روش ارتودنسی ثابت به منظور اصلاح دندان هایی که روی آنها روکش و یا کامپوزیت قرار دارد، استفاده نمی کنند. روش درمانی ارتودنسی مناسب برای دندان های روکش شده و یا کامپوزیت شده، ارتودنسی متحرک است.

اما در شرایط نادری، متخصص ارتودنسی بسته به خواست بیمار و یا حتی بسته به نیاز، ارتودنسی ثابت را برای دندان های روکش شده انتخاب می کند. در این شرایط، فرد باید مراقبت های بیشتری از دندان ها و دستگاه های ارتودنسی انجام دهد.

ارتودنسی روی دندان های پرشده و یا دارای بریج

در حالت کلی، در صورتی که بریح و یا پرکردگی دندان فرد، سالم باشد و به طور محکم نصب شده باشد، درمان ارتودنسی به آنها آسیبی وارد نمی کند. در حال حاضر، از روش های مطمئن و دقیقی برای نصب دستگاه های ارتودنسی روی دندان های ترمیم شده استفاده می شود. به صورتی که حتی پس از پایان اتمام دوره درمانی، متخصص ارتودنسی با دقت و به آرامی دستگاه ها و بریس های ارتودنسی را از روی دندان ها جدا می کند تا هیچگونه آسیبی به ترمیم دندان ها و حتی سلامت آنها وارد نشود.

معمولا افرادی که دارای تعدادی دندان پرشده هستند به دنبال درمان های ارتودنسی می روند. زیرا دندان هایی که کج و نامرتب باشند، مانده های غذا و خوراکی ها در میان آنها تجمع پیدا کرده و در نهایت دندان دچار پوسیدگی می شود. از طرفی، رعایت بهداشت دندان ها و مراقبت از آنها بسیار دشوار است به همین دلیل است که احتمال پوسیدگی در دندان های نامرتب افزایش پیدا کرده و به طور متعدد نیاز به پرشدن آنها وجود دارد.

درمان ارتودنسی روی دندان های پر شده باید طبق تجویز متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک صورت بگیرد. موادی که در پرکردگی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند، نباید درمان ارتودنسی را دچار اختلال کنند. و از طرفی، نصب دستگاه ها و براکت های ارتودنسی روی دندان های پر شده نیاز به احتیاط و دقت دارد.

در اغلب موارد، به منظور انجام درمان ارتودنسی روی دندان های پرشده و نصب براکت ها از رابربند استفاده می شود. به صورتی که رابر بند به دور دندان ها متصل می شود و به وسیله آن می توان فضای مورد نیاز برای نصب براکت ها و بندهای ارتودنسی را فراهم کرد.

علاوه بر آن، در اغلب موارد قبل از اینکه درمان ارتودنسی آغاز شود، متخصص ارتودنسی کلیه دندان های فرد را از لحاظ پوسیدگی و یا هر گونه آسیبی بررسی می کند. در این صورت، هرگونه دندانی که دچار پوسیدگی شده باشد، باید قبل از شروع درمان ارتودنسی ترمیم شود. اما حتی اگر دندان ها در طول درمان ارتودنسی دچار پوسیدگی شوند، امکان ترمیم آنها وجود دارد.

ارتودنسی روی دندان های روکش شده

نصب روکش یکی از راه حل های دندانپزشکی است که برای پوشاندن دندان هایی که بیش از حد پوسیده شده اند و تنها با پر شدن درمان پیدا نمی کنند، استفاده می شود. در این صورت ابتدا دندان عصب کشی شده، پست و یا همان پایه مورد نیاز برای نصب روکش در داخل دندان نصب می شود و سپس روکش روی دندان گذاشته می شود. اما در صورتی که دندان های شما دارای روکش است به منظور انجام درمان ارتودنسی هیچ نگرانی وجود ندارد.

در اغلب موارد، متخصص ارتودنسی به منظور نصب براکت ها روی دندان هایی که روکش شده اند، از چسب مخصوصی استفاده می کند و سایر مراحل ارتودنسی نیز همانند ارتودنسی دندان های طبیعی انجام می شود. علاوه بر آن، افرادی که دندان هایشان نیاز به روکش دارد و همزمان باید درمان ارتودنسی را نیز انجام دهند، قبل از هرگونه اقدامی برای نصب روکش، پیشنهاد می شود که ابتدا درمان ارتودنسی را انجام داده و سپس به سراغ روکش دندان بروند.

ارتودنسی روی دندان های ایمپلنت شده

ایمپلنت از درمان های ارتودنسی است که به منظور جایگزین کردن دندان های طبیعی از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه، این درمان به یک دندان مصنوعی دائمی نیاز دارد. از آنجایی که ایمپلنت دندان داخل استخوان فک نصب می شود نمی توان آن را به منظور انجام درمان ارتودنسی از دهان خارج کرد.

در این شرایط، در صورتی که افراد هم به درمان ایمپلنت و هم به درمان ارتودنسی نیاز دارند، پیشنهاد می شود که ابتدا دندان های خود را ارتودنسی کنند و سپس به سراغ درمان ایمپلنت بروند. در این صورت معمولا نتیجه بهتری از هر دو درمان دریافت می کنند. اما اگر فرد بیمار دندان های شلوغی داشته باشد درمان ارتودنسی تاحدودی فضای خالی دندان از دست رفته را پر می کند. زیرا دندان های مجاور آن حرکت کرده و فضای خالی حدودا گرفته می شود. در این صورت، پیشنهاد می شود که ابتدا با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

در صورتی که دندان ایمپلنت شده دارید و می خواهید درمان ارتودنسی را انجام دهید اصلا نگران نباشید. زیرا به منظور انجام ارتودنسی روی دندان های دارای ایمپلنت، بریس های ارتودنسی دندان های طبیعی را فرد را حرکت می دهند حتی بدون اینکه دندان دارای ایمپلنت دچار حرکت شود. زیرا همانطور که گفته شد ایمپلنت داخل استخوان فک جوش می خورد و می تواند به عنوان پایه ای قوی برای دستگاه ها و بریس های ارتودنسی عمل کند.

نتیجه گیری

همانطور که خواندید، انجام درمان ارتودنسی روی انواع درمان های زیبایی امکان پذیر است. اما در صورتی که می خواهید درمان های زیبایی را انجام دهید بهتر است که ابتدا با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. در این شرایط، در صورتی که دندان های شما به درمان ارتودنسی احتیاج داشته باشد، معمولا ابتدا انجام این درمان برای شما تجویز می شود. سپس بعد از آن می توانید به سراغ درمان های زیبایی بروید.

ارسال پاسخ