مطالب و مقالات

ارتودنسی لینگوال

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | مرداد 7ام, 1398

ارتودنسی لینگوال که با نام ارتودنسی پشت دندانی نیز شناخته می شود نوعی روش درمان ارتودنسی است که در این روش براکت های ارتودنسی در پشت دندان ها قرار می گیرد و برای افرادی که از ارتودنسی به علت دید آن خودداری می کنند و دوست ندارند براکت های ارتودنسی روی دندان هایشان خودنمایی کند بسیار مناسب است.

براکت های این ارتودنسی مانند براکت ها ی ارتودنسی معمولی یا سنتی می باشد و فرق این دو تنها در این است که براکت های لینگوال در پشت دندان ها قرار می گیرند و هیچ دیدی ندارند. به براکت های لینگوال براکت های داخلی هم گفته می شود.

این روش ارتودنسی باید توسط پزشکی انجام شود که در امر قرار دادن براکت های لینگوال در سطح پشتی دندان های بسیار ماهر باشد.

این روش ارتودنسی به دلیل قابل دید نبودن برای مردم بسیار محبوب است.

 

روال درمان ارتودنسی با روش لینگوال

1.       در مرحله اول پزشک با استفاده از قالب گیری از دندان های بیمار نمونه تهیه می کند.

2.       نمونه های دندان های بیمار به آزمایشگاه دندان پزشکی فرستاده می شود و براکت های مخصوص هر نمونه از دندان های بیمار با مراحل خاصی ساخته می شود.

3.       سپس دوباره بیمار به پزشک مراجعه می کند و براکت ها با چسب مخصوص به پشت دندان ها چسب زده می شوند.

4.       در انتهای همه این مراحل پزشک وایرها یا همان سیم های ارتودنسی را در جای مخصوصشان نصب می کند که این سیم ها با وارد کردن فشار باعث هدایت دندان می شوند تا دندان سرجای اصلی خودش قرار بگیرد.

 

مزایای درمان ارتودنسی با روش لینگوال

·         مهم ترین مزیت این روش نصب براکت ها روی قسمت پشتی دندان ها است و قابل دید نبودن این براکت هاست.

·         ثابت بودن براکت های لینگوال مزیت دیگر درمان با این روش است. در این روش لازم نخواهد بود که برای مسواک زدن یا غذا خوردن براکت ها از دهان فرد بیمار خارج شوند.

·         همچنین این براکت ها به صورت مداوم و پیوسته به دندان های فرد فشار آرامی وارد می کنند.

 

معایب درمان ارتودنسی با روش لینگوال

مهم ترین و بزرگ ترین عیب روش لینگوال بالا بودن قیمت براکت های آن است. علت این قیمت بالا این است که براکت های لینگوال از روی نمونه های دندان های هر فرد به صورت سفارشی در آزمایشگاه های مخصوص ساخته میشوند. همچنین این روش به مراجعه های مکرر به پزشک نیاز خواهد داشت که هزینه ی درمان را باز هم بالاتر می برد.

این مطلب به سادگی قابل درک است که دسترسی به سطح پشت دندان ها و قسمت های داخل دهان سخت تر است علاوه بر نصب سخت براکت ها در پشت دندان، مسواک زدن براکت ها و رعایت بهداشت برای ان ها بسیار سخت خواهد بود و ممکن است در صورت عدم رعایت درست این موارد در پشت دندان پلاک جمع شود. برداشتن براکت های لینگوال نیز مشکل خواهد بود. در نتیجه نظافت دندان ها و براکت ها در روش لینگوال کمی مشکل تر خواهد بود و نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت.

به دلیل اینکه براکت ها در این روش در پشت دندان ها نصب می شوند برای فرد آزار دهنده خواهند بود. همچنین ممکن است فرد در غذا خوردن و یا حرف زدن دچار مشکلات شود. حدود چندین هفته طول می کشد تا فرد بتواند به وجود براکت های لینگوال در دهان خود عادت کند.

همچنین برخورد زبان و احتمال گیر کردن غذا به براکت هایی که در جلوی دندان ها نصب می شوند بسیار کمتر است و فرد در نصب براکت ها به روش لینگوال با این سری مشکلات بیشتر رو به رو خواهد شد و دندان ها و براکت های نصب شده برای او در این روش نیاز به مراقبت و بهداشت بیشتری خواهد داشت.

 

مراقبت از دندان ها و براکت ها در درمان ارتودنسی با روش لینگوال

در همه روش های ارتودنسی، بهداشت دهان و دندان الزامی است تا دندان دچاره پوسیدگی نشود و در کنار آن لثه نیز دچار التهاب و تورم نشود. در نتیجه فرد باید موارد زیر را رعایت کند:

1.       فرد باید حداقل 3 بار در روز مسواک بزند و برای هر مسواک زدن حداق 3 دقیقه زمان بگذارد.

2.       مسواک فرد باید نرم و منحنی شکل باشد تا بتواند برای تمیزی لثه ها و دندان ها موثر واقع شود.

3.       فرد باید برای از بین بردن باکتری ها و میکروب ها و همچنین برای از بین بردن باقی مانده غذا از نخ دندان استفاده کند. همچنین برای افرادی که در بین دندان های آن ها فاصله وجود دارد باید از مسواک میان دندانی استفاده کنند.

4.       فرد می تواند از دستگاه هایی استفاده کند که باعث میشوند آب با فشار وارد دهان شده و باعث تمیزی بیشتر براکت ها و دندان ها می شوند.

5.       فرد بیمار می تواند برای اینکه مقاومت دندان هایش را بیشتر کند دهان خود را با دهانشونه شست و شو دهد.

 

درمان ارتودنسی با هر روشی که باشد ارزش زمان ناراحتی و هزینه های متعدد را دارد زیرا در نهایت باعث خواهد شد تا شما زیباتر لبخند بزنید.

 

ارسال پاسخ