مطالب و مقالات

ارتودنسی بزرگسالان

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | تیر 3ام, 1398

ارتودنسی بزرگسالان

زیبایی و جذابیت ظاهری یکی از مسائلی است که برای بزرگسالان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا اصولا اولین چیزی که انسان در یک انسان دیگر مشاهده می کند ظاهر اوست و همین مسئله موجب شده است که بزرگسالان زیادی به دنبال راه هایی برای افزایش جذابیت ظاهری خود باشند.

یکی از مواردی که در ظاهر انسان تاثیر می گذارد و می تواند جذابیت بیشتری به فرد ببخشد، لبخند است اما لبخند انسان در صورتی زیباست که فرد دندان های مرتب و یک دستی داشته باشد. اما اگر شما هم جزو بزرگسالانی هستید  که دندان های مرتب و یک دستی ندارید نگران نباشید، زیرا برای این این مسئله راه حل وجود دارد و این راه حل، ارتودنسی است و به طور کلی ارتودنسی که برای بزرگسالان انجام می شود به ارتودنسی بزرگسالان شناخته می شود.

 

جنبه های مهم ارتودنسی بزرگسالان

انسان می تواند در هر سنی داشتن دندان های سالم و منظم را تجربه کند، این مسئله به این معناست که هیچ گاه برای انجام ارتودنسی دیر نیست. اما مسئله ای که در مورد ارتودنسی بزرگسالان وجود دارد این است که باید دو جنبه ی مهم در ارتودنسی بزرگسالان در نظر گرفته شود، اول این که بزرگسالان سن بلوغ را گذرانده اند و رشد و توسعه ی فک آن ها نیز متوقف شده است، این مسئله به این معناست که برای این که بتوان مشکلاتی که در ساختار فک بزرگسالان وجود دارد را درمان کرد تنها نمی توان از روش های ارتودنسی و وسایل ارتودنسی استفاده کرد. به همین دلیل در بسیاری از موارد نیاز خواهد بود برای این که مشکلات و ناهنجاری هایی که در ناحیه ی فک وجود دارد را درمان کرد در کنار ارتودنسی از روش جراحی استفاده کرد.

بگذارید این مسئله را با یک مثال برای تان بیان کنیم تا بهتر متوجه اهمیت این مسئله شوید، تصور کنید فک بزرگسالی که می خواهیم برای او از روش درمانی ارتودنسی استفاده کنیم در موقعیت طبیعی خود قرار ندارد و عقب یا جلوتر از حالت نرمال خود قرار دارد، حال برای این که این فرد را درمان کنیم تنها نمی توانیم با استفاده از روش ارتودنسی به نتیجه ی دلخواه برسیم بلکه نیاز است از روش جراحی فک استفاده شود تا فک به جایگاه اصلی خود برگردد.

برخی اوقات درمان ارتودنسی بیماران بزرگسالان دشوارتر می شود زیرا نیاز خواهد بود برای این که به نتیجه ی مطلوبی از درمان برسیم از چند تخصص در کنار هم احساس کنیم و همه ی این ها در کنار کامل شدن رشد فک ها، روند درمان را دشوارتر می کند. همین مسئله نشان می دهد که درمان یک بزرگسال دشوارتر از درمان کودک است پس نمی توان از همان روشی که برای درمان کودک استفاده می شود برای درمان ناهنجاری ها و مشکلات دندانی و فکی بزرگسالان استفاده کرد و اگر هم بخواهیم تنها از روش های درمانی که برای کودکان استفاده می شود برای بزرگسالان استفاده کنیم تنها می توانیم دندان های کودک را هم تراز کنیم.

یکی دیگر از جنبه های مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بیماری لثه در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می شود، به عبارت دیگر بزرگسالان نسبت به کودکان و نوجوانان در بیماری های لثه یا پریودنتال مستعدتر هستند و نکته ای که در این جا باید به آن توجه داشته باشید این است که قبل از این که درمان بیمار آغاز شود باید درمان لثه بیمار آغاز شود و ابتدا بیماری های لثه بیمار درمان شود.

 

 

لوازم ارتودنسی بزرگسالان

یکی از دیگر از مسائلی که در مورد ارتودنسی بزرگسالان باید به آن اشاره کنیم این است که لوازمی که در ارتودنسی بزرگسالان استفاده می شود شامل چه ابزاری می شود. به دلیل این که روند درمان ارتودنسی بزرگسالان با روند ارتودنسی کودکان متفاوت است لوازمی که برای ارتودنسی بزرگسالان استفاده می شود با ابزاری که برای ارتودنسی کودکان استفاده می شود فرق می کند.

بزرگسالان مانند کودکان علاقه ای ندارند که دستگاه ارتودنسی در دهان شان دیده شود به همین دلیل برای بزرگسالان از براکت های سرامیکی، پلاک های شفاف و ارتودنسی لینگوال استفاده می شود. در واقع دلیل اصلی که باعث شده است که برای بزرگسالان از چنین ابزاری برای ارتودنسی استفاده شود موقعیت اجتماعی و خجالت از موقعیت اجتماعی است.

جالب است بدانید که امروزه روند درمانی ارتودنسی بسیار پیشرفت کرده است و برای این که دستگاه ارتودنسی دیده نشود از تکنیک های مخفی سازی جالبی استفاده می شود، این تکنیک ها باعث می شود که این روش های درمانی هم آسان تر باشد و هم این که رضایت بیمار افزایش پیدا کند.

 

مزایای استفاده از ارتودنسی بزرگسالان

  • داشتن دندان هایی صاف و مرتب
  • داشتن لبخند زیبا که می تواند اعتماد به نفس بیمار را افزایش دهد.
  • جلوگیری از بدتر شدن بیماری های دهان و دندان: استفاده از ارتودنسی می تواند از بیماری هایی که ممکن است در آینده به آن مبتلا شوید جلوگیری کند و مانع از بدتر شدن این بیماری ها شود.

ارسال پاسخ