مطالب و مقالات

آیا فنر فورسس براکت ارتودنسی درد دارد؟

توسط: | برچسب ها: , , , , | دیدگاه ها: 0 | شهریور 19ام, 1399

فنر فورسِس ( فورسوز نیز به آن می گویند ) یکی از اجزاء سیستم براکت است که همیشه به کار نمی آید، اما زمانی که به آن نیاز باشد، عملکرد آن بسیار به درمان ارتودنسی کمک می کند. فنر فورسس در جهتی نیرو وارد می کند که براکت نمی تواند. هنگامی که متخصص ارتودنسی بخواهد دندانهای پایین را جلوتر ببرد و دندانهای بالا را عقب تر بکشد یعنی موقعیت دندانهای بالا و پایین را نسبت به هم تغییر دهد، از فنر فورسس استفاده می کند.

گذاشتن  فنر فورسس درد دارد؟

بله. یکی دو هفته اول درد خفیفی ممکن است داشته باشید که کاملا طبیعی است. درد آن شبیه درد گذاشتن براکت در روزهای اول یا تنظیم براکت است. در افراد مختلف ممکن است شدت آن کمی متفاوت باشد. اما اگر درد شدیدی دارید یا مشکلات دیگری برایتان به وجود آمده است باید وضعیت بررسی شود، چون ممکن است چیز دیگری باعث آن شده باشد.

وصل کردن فنر فورسس به براکت چگونه است؟

فنر فورسس یک فنر فلزی پیچیده شده دور یک میله باریک است که باید به سیستم براکت قلاب شود. دو سر فنر، انحنای قلابی شکل دارد. یک سر آن به دندان آسیاب بزرگ بالایی و یک سر دیگر آن به سیم ارتودنسی پایین وصل می شود تا اوربایت اصلاح شود. اوربایت به جلوتر بودن بیش از حد فک یا دندان های بالایی گفته می شود.

نحوه اتصال فنر فورسس به صورتی است که باعث می شود دندان های جلویی بالایی عقب کشیده شوند و دندانهای جلویی پایینی جلو کشیده شوند. برای گذاشتن فنر فورسس در براکت، ممکن است ابتدا اندازه گیری هایی انجام شود. خود فرایند کار گذاشتن فنر فورسس در سیستم براکت، هیچ دردی ندارد. پس از فعال کردن فنر احساس فشار در دندان ها خواهید کرد. مشابه همان احساسی که هر بار با سفت کردن سیم ارتودنسی پیدا می کنید.

آیا پس از وصل کردن فنر فورسس دندان ها درد می گیرد؟

احتمالا عملکرد سیستم براکت و سیم ارتودنسی و اعمال فشار از طرف آنها بر دندان ها را می دانید. سیستم فنر فورسس نیز همین گونه است. فنر پس از وصل شدن به دندان ها، فعال شده و شروع به اعمال نیرو می کند تا دندان ها را حرکت دهد. این فشار را بر استخوان، لثه و دندان ها ممکن است احساس کنید چون حرکت دندان باید از داخل استخوان فک صورت بگیرد.

استخوان در اثر اعمال نیرو در جلوی دندان حل می شود و در پشت دندان تولید می شود و به این ترتیب دندان جا به جا می شود. به علت همین تغییرات، درد یا ناراحتی ممکن است تجربه کنید. اما در فنر فورسس جهت حرکت متفاوت است به این صورت که دندانهای بالایی را عقب کشیده و دندان های پایینی را جلو می کشد.

درد فنر فورسس تا چه مدت ادامه دارد؟

فنر فورسس معمولا 7 تا 14 روز درد دارد، و به تدریج درد آن کم می شود. هنگامی که فنر فعال می شود درد آن نیز شروع می شود چون فشار آغاز می گردد. با گذر زمان و شروع حرکت دندان ها، فشار نیز کمتر می شود در نتیجه دردی که احساس می کنید کاهش می یابد.

از این رو پس از دو هفته نباید دردتان مشابه روزهای اول باشد. به خاطر داشته باشید ممکن است در مدت زمانی که فنر فورسس در دهانتان قرار دارد، باز کردن فک برایتان سخت شود.

مراقبت از فنر فورسس

  • باید هنگام باز کردن دهان مراقب باشید زیاد دهان را باز نکنید که فنر در برود. اگر فنر از جای خود در رفت می توانید آن را دوباره سر جای خود برگردانید.
  • بسیار مهم است که فنر را همیشه تمیز نگه دارید و مراقب باشید صدمه نبیند.
  • اگر فنر شل شد، شکست یا در آمد مراقب باشید دهانتان آسیب نبیند.
  • همه دستورات دکتر را به دقت رعایت کنید.
  • غذاهای سفت که فشار زیادی به دندان ها وارد می کنند نخورید، خوراکی های چسبنده جویدنی مانند کارامل و پاستیل و آدامس نخورید.
  • حتما هر بار که چیزی می خورید دندان ها و براکت و همه قطعات آن را با مسواک تمیز کنید.
  • موقع مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مراقب فنر باشید. اگر نمی دانید چگونه باید با وجود فنر فورسس، مسواک بزنید یا نخ بکشید، از دکتر بپرسید.
  • اگر عادت هایی مثل ناخن جویدن یا مداد جویدن یا زبان زدن براکت دارید، باید این عادت ها را کنار بگذارید چون باعث خرابی سیستم براکت می شود.

آیا در آوردن فنر فورسس درد دارد؟

وقتی زمان در آوردن فنر فورسس می رسد با خوشحالی به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید تا فنر را برایتان در بیاورد. نگران نباشید، این مرحله دردی ندارد. در آوردن فنر فورسس از دهان، فرایندی کاملا بدون درد است.

چگونه درد فنر فورسس را برطرف کنم؟

دکتر به شما دستورالعملی برای کنترل درد می دهد. اگر درد ناشی از فشاری است که این وسیله به دندان هایتان وارد می کند، با خوردن مسکن، غرغره آب نمک گرم و ماساژ لثه می توانید درد را کاهش دهید.

اگر بخشی از فنر به دهانتان می خورد و باعث درد گرفتن یا زخم شدن آن می شود، برای اصلاح آن به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. تا زمانی که نوبتتان برسد می توانید کمی موم ارتودنسی روی زایده بیرون زده فنر که به دهانتان برخورد می کند بگذارید.

اگر فنر شکسته یا آسیب دیده است حتما با دکتر تماس بگیرید تا به شما بگوید چه باید بکنید.

 

Do Forsus Springs Hurt

ارسال پاسخ