مطالب و مقالات

آیا در آمدن دو دندان جلوی هم یا دندان کوسه ای نیاز به درمان دارد؟

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | تیر 25ام, 1399

دندانهای دائمی معمولا بین 5 تا 7 سالگی شروع به بیرون زدن از لثه میکنند. در روال طبیعی، دندانهای دائمی با فشاری که به دندانهای شیری وارد میکنند باعث حل شدن ریشه آنها میشوند. در نتیجه دندان شیری می افتد و مسیر برای بیرون زدن دندان دائمی باز میشود.

اما گاهی اوقات دندان شیری به جای این که دندان شیری روی سر خود را بیرون کند و خود در جای آن بنشیند، در پشت دندان شیری بیرون میزند در حالی که دندان شیری همچنان در جای خود ثابت و استوار ایستاده است. این وضعیت والدین را نگران میکند چرا که ممکن است به معنی نیاز به درمان ارتودنسی باشد. به این وضعیت که دندانهای دائمی پشت یا جلوی دندانهای شیری بیرون میزنند یعنی دو دندان جلوی هم قرار دارند، دندان کوسه ای میگویند.

برای این که بدانید لازم است مشکل دندان کوسه ای را حل کنید یا نه، سه سوال زیر را از خود بپرسید:

آیا کودک من در همان چارچوب زمانی مورد انتظار در حال در آوردن دندان دائمی است؟ (بین 5 تا 7 سالگی اولین دندان دائمی بیرون میزند و در حدود 12 سالگی دومین مجموعه دندانهای آسیاب بزرگ در دهان پدیدار میشوند)

آیا دندانهای شیری که قرار است بیفتند، لق شده اند؟

اگر پاسخ سوالات بالا مثبت است، احتمالا دندان دائمی در فرایندی عادی و طبیعی در حال بیرون زدن و حل کردن ریشه دندانهای شیری است و به زودی با افتادن دندان شیری، در جای اصلی خود قرار میگیرد. یادتان باشد تحت هر شرایطی کودک باید مرتبا مسواک بزند.

در چه صورت باید کودک را به دندانپزشک نشان دهم؟

هر زمانی که هر گونه نگرانی در مورد سلامت دهان و دندان کودک دارید به دندانپزشک مراجعه کنید. فرقی نمیکند نگرانی تان به جاست یا بی جا، سلامت دهان و دندان کودک اهمیت بیشتری دارد.

مواردی وجود دارد که دندان کوسه ای باید تحت درمان قرار بگیرد:

اگر دندان شیری که اصولا باید بیفتد هنوز لق نشده و ظرف دو ماه هنوز هیچ تکانی نمیخورد، پس احتمالا قرار نیست ظرف چند ماه آینده هم بیفتند. از این رو باید نوبت دندانپزشک بگیرید. به خصوص اگر دندانهای دیگر کودک سابقه نیفتادن دندان شیری دارند احتمال دارد که این دندان هم همانند آنها باشد.

اگر دندانهای جدیدی که در حال بیرون زدن از لثه هستند از پشت دندانهای آسیاب بزرگ بیرون میزنند، ممکن است باعث بهم ریختن نظم دندانهای دیگر شوند بنابراین اگر هنوز به متخصص ارتودنسی مراجعه نکرده اید، حتما این کار را انجام دهید.

اگر دندانهای دائمی که در حال بیرون زدن هستند یا دندانهای شیری، درد یا ناراحتی یا حساسیت ایجاد کرده اند بهتر است کودک را نزد دکتر ببرید. متخصص ارتودنسی با بررسی شرایط به شما میگوید جه باید بکنید. ممکن است توصیه شود غذاهایی به کودک بدهید که کار دندان لق را تمام کند مثلا سیب، هویج و از این خوراکیها. برای کاهش درد و التهاب ممکن است مسکن بدون نسخه توصیه شود.

چرا باید دندان کوسه ای درمان شود؟

نگرانی اصلی دندانپزشک در مورد دندان کوسه ای این است که دندانهای دائمی خیلی دورتر از جایگاه اصلی خود قرار بگیرند و باعث حل شدن ریشه دندانهای شیری نشوند. در این صورت دندانهای دائمی دیگر به جایگاه اصلی خود مهاجرت نمیکنند و دندانها در بزرگسالی نامرتب و عقب – جلو خواهند بود و نیاز به درمان ارتودنسی خواهند داشت.

 

 

https://www.kitsapdfc.com/shark-teeth-when-worry/

https://www.kidsteethsc.com/what-are-shark-teeth-in-kids/

ارسال پاسخ