مطالب و مقالات

فضانگهدار ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | شهریور 13ام, 1398

بیش تر کودکان تا سن سه سالگی به همه دندان های نوزادی خود می رسند . دندان های اولیه کودکان به آن ها این امکان را می دهد تا بتوانند به خوبی غذاهای سفت را بخورند و نقش اساسی را به عنوان فضانگهدار برای دندان های دائمی دارند . متخصصین برای افرادی که دندان ها شیری ان ها زودتر می افتد و دندان های دائمی آن ها دیرتر بیرون می آید توصیه می کنند تا از نگهدارنده استفاده کنند. نگهدارنده ارتودنسی از دهان کودک محافظت می کنند تا وقتی که فضای خالی با استفاده از دندان های دائمی پر شود . زمانی که در کنار دندان ها فضای خالی وجود داشته باشد این فضای خالی باعث می شود تا دندان های کناری کج شوند و به صورت کلی دندان کناری به داخل فضای خالی کشیده می شود . زمانی که دندان های کناری به داخل فضای خالی بروند باعث می شود تا روی دندان های دائمی قرار بگیرند و درنهایت دندان کج می شود . همین ها باعث می شود تا فرد نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشد .

استفاده از نگهدارنده ارتودنسی باعث می شود تا جای خالی دندان های افتاده حفظ شود و به این ترتیب نگهدارنده ارتودنسی می تواند دندان های مجاور را نیز صاف نگه دارد و به آن ها اجازه حرکت تا زمانی که دندان های دائمی در فضای خالی قرار نگرفته باشند را نمی دهد . استفاده از نگهدارنده ارتودنسی مسلما هزینه بسیار کم تری را نسبت به استفاده از روش های درمان ارتودنسی دارد .

انواع نگهدارنده ارتودنسی               

نگهدارنده ارتودنسی به صورت کلی به دو دسته ثابت و غیر ثابت تقسیم می شوند . ابزارهای نگهدارنده ارتودنسی غیرثابت از آکریلیک تولید شده است و برای این که فضای بین دندان حفظ شود از دندان مصنوعی و یا قطعات بین دندانی استفاده می شود . استفاده از این ابزار برای کودکان در سن های بالاتر مناسب خواهد بود . زیرا این کودکان قادرند این ابزارها را تمیز کرده و از آن ها مراقبت های لازم را انجام دهد. از جمله نگهدارنده ارتودنسی غیرثابت پروتزهای چند دندانی اند که برای کودکانی مناسب خواهند بود که چند دندان از آن ها افتاده است .

منظور از نگهدارنده ارتودنسی ثابت نیز فضانگهدارنده هایی است که با استفاده از سیمان دندانی به دندان کناری فضای خالی وصل می شوند . از این نگهدارنده ها برای افرادی استفاده می شود که سن های پایین تری دارند و یا برای افرادی مناسب اند که دندان های عقبی آن ها از دست رفته اند . منظور از نگهدارنده های یک طرفه ، نگهدارنده هایی است که روی یک طرف ثابت می شود البته تجهیزات دو طرفه ای نیز وجود دارند که روی هر دو طرف ثابت می شوند . بسته به تعداد دندان هایی که از فرد افتاده است و یا موقعیتی که دندان ها دارند ابزارهای بسیار زیادی برای فرد توصیه می شود .

ابزارهای ثابت انواع بسیار زیادی دارند که عبارتند از :

  • ابزارهای نوار و حلقه : این ابزارها از جنس سیم فولادی ضدزنگ است . این ابزارها با استفاده از نوارهای ارتودنسی در محل خود قرار می گیرند . با استفاده از این نوارها دندان ها می توانند در جای خود قرار بگیرند بدون این که مانعی برای آن ها وجود داشته باشد. زمانی ازاین ابزارها استفاده می شود که چند دندان در یک قوس از بین رفته باشند .
  • قوس نگهدارنده زبانی : برای نگه داشتن فضا در دندان های پایینی و عقب در هر دو طرف استفاده می شود .
  • قوس ترنس پالاتال یا سقف کام : این نوع از قوس روی فک بالایی قرار می گیرد و به این ترتیب فضا در هر دو طرف قوس دندان می تواند حفظ شود و این قوس ها با استفاده از سیم هایی که در اطراف دندان های مجاور قرار می گیرد نگه داشته می شوند .
  • فضانگه دار دیستال شو : از این ابزار روی دندان های آسیای شیری استفاده می شود . این ابزار باعث می شود تا دندان آسیای بزرگ دائمی به سمت جلو انحراف پیدا نکند .

چه زمانی باید استفاده از فضانگهدار ها را درنظرگرفت ؟

در زمان استفاده از نگهدارنده ارتودنسی این اطمینان برای فرد وجود خواهد داشت که دندان های دائمی دقیقا در جای خود قرار خواهند گرفت . اگر یکی از دندان های شیری کودک افتاده باشد این امکان وجود دارد که سایر دندان های کودک نیز بیفتند زیرا از این دندان ها پشتیبانی زیادی نمی شود . پس بهتر است از نگهدارنده ارتودنسی استفاده شود تا دندان های مجاور وارد فضای خالی دندان های دائمی نشوند . این مسئله زمانی مورد توجه قرار می گیرد که دندان های دائمی بیرون آیند که البته در جای درست خود قرارنمی گیرند .

اگر کودک دندان شیری خود را از دست داده باشد و تا زمان بیرون آمدن دندان دائمی زمان بسیار زیادی نگذشته باشد در این مدت کوتاه نیازی نخواهد بود تا از جداکننده استفاده شود و اما اگر برای مدت زمان طولانی تری دندان دائمی جای خالی را پر نکند بهتر است برای درمان با متخصص ارتودنسی مشورت های لازم صورت گیرد .

ارسال پاسخ