مطالب و مقالات

شکستن براکت ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: 0 | مرداد 31ام, 1398

از مهم ترین موارد و مشکلاتی که درباره درمان ارتودنسی وجود دارد شکستن براکت ارتودنسی است . این حادثه خیلی اورژانسی نیست و در زمان شکستن آن نگران نباشید و به مطب دندان پزشک مراجعه کنید البته قبل از وارد شدن به مطب دندان پزشکی می توانید از روش های ترمیمی استفاده کنید .

در زمان شکستن براکت ارتودنسی باید چه کرد ؟

قبل از این که خود را به نزد پزشک برسانید دردی را حس خواهید کرد . این درد زمانی بیش تر خواهد بود که براکتی که شکسته شده است با زبان و یا گونه برخورد کند در این زمان تحمل درد بسیار بیش تر خواهد بود . اگر به صورت کلی براکت شکسته شده است بهتر است آن را داخل دستمالی قرار دهید و با خود به نزد پزشک ببرید . این کار به خاطر این است که در صورت این که براکت آسیب بسیار زیادی ندیده باشد امکان استفاده دوباره از آن نیز وجود دارد . با این کار هزینه ای که برای درمان درنظرگرفته می شود نیز کم تر خواهد بود .

در صورت کنده شدن براکت در ابتدا همه سیم هایی که در داخل دهان قرار دارند را مورد بررسی قرار دهید . اگر تکه ای از سیم ها دورن دهان قرار داشته باشد می توانید از ناخن گیر برای بریدن آن استفاده کنید و یا با ناخن گیر می توانید آن را ببرید که این باعث می شود تا آسیب کم تری به بافت های دهان وارد شود .

حال اگر براکت به سیم ارتودنسی وصل است به هیچ عنوان آن را دست کاری نکنید زیرا این کار باعث می شود تا دندان و داخل دهان نیز آسیب ببیند. اگر براکت لبه تیزی دارد می توانید از وکس برای پوشانندن آن ها استفاده شود .استفاده از موم ارتودنسی نیز پیشنهاد می شوود که قیمت بسیار کمی دارد و می توان حتی بدون نسخه پزشک نیز آن را از داروخانه ها تهیه کرد.

قبل از این که موم ارتودنسی را روی دندان قرار دهید باید ابتدا با دقت بسیار زیادی دندان ها را مسواک بزنید و سپس قسمتی که می خواهید روی آن مومی را قراردهید را به خوبی خشک کنید به این ترتیب موم می تواند به راحتی روی آن قرار گیرد . برای این که رشد باکتری ها تا حد بسیار زیادی کم شود مسواک زدن الزامی است .

زمانی که چیز سخت و یا تردی را می خورید و متوجه شکستن براکت ارتودنسی می شوید با پزشک معالج خود تماس بگیرید . بیش تر این مشکل زمانی اتفاق می افتد که ضخامت چسب براکت کم است  و یا ترک خورده است . اگر شانس بیاورید و این اتفاق در ساعت های کاری افتاده باشد می توانید با پزشک معالج خود در این زمینه تماس بگیرید .

زمانی که موقعیت خود را برای وی توضیح دهید بسته به این که مشکل تا چه اندازه حاد است برای شما روش هایی پیشنهاد می شود . اگر این مشکل خفیف باشد می توانید با استفاده از راه هایی که به شما پیشنهاد می شود خودتان دندان را ترمیم کنید و تا قرار بعدی صبر کنید . حال اگر این مشکل حاد باشد می توانید برای ترمیم کردن براکت به پزشک مراجعه کنید تا برای ترمیم آن اقدامات لازم را انجام دهند.

برای پیشگیری از شکستن براکت باید چه کارهایی را انجام داد؟

ازمهم ترین مواردی که باید در زمان درمان ارتودنسی از آن پرهیز کنید این است که غذاهای سفت و چسبناک را مصرف نکنید. شکلات های تافی و میوه های سفت را مصرف نکنید زیرا استفاده از آن ها باعث می شود تا رزین های براکت شل شوند و درنهایت نیز باعث شکستن براکت ارتودنسی می شوند .

از مواردی که باید از خوردن آن ها پرهیز کنید استفاده از پاپ کورن ، سیب و یا هر ماده ای است که بین دندان گیرکند . بهتر است در زمان درمان از مصرف این مواد خودداری کنید . با شکستن براکت ارتودنسی هزینه های بسیار زیادی را باید پرداخت کنید .

هزینه شکستن براکت ارتودنسی

برای افتادن براکت های ارتودنسی متخصصین سلیقه های بسیار زیادی دارند . بعضی از آن ها در همان ابتدا که براکت کنده می شود هزینه شکستن براکت ارتودنسی را دریافت می کنند و برخی دیگر نیز یک و یا دو براکت اول را تخفیف می دهند . متخصصین بسیار کمی وجود دارند که هزینه های براکت ارتودنسی را از بیمار دریافت نمی کنند . هزینه براکتی که کنده می شود در این جا اهمیت ندارد بلکه نظم در درمان ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد . هزینه ای که برای شکستن براکت ارتودنسی بسته به نوع براکتی که شکسته شده است و زمانی که برای چسباندن آن در کلینیک گرفته می شود تعیین می شود .  به صورت کلی هزینه ای که کلینیک دریافت می کند برای این است که شکست براکت تکرار نشود و این موضوع اصلا بدین معنا نیست که بیمار خود براکت را بشکند و دوباره هزینه ترمیم آن را پرداخت کند.

ارسال پاسخ