مطالب و مقالات

رژیم غذایی ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | اسفند 12ام, 1397

هفته های اول ارتودنسی ، زمان سختی برای بیمار خواهد بود زیرا بیمار دچار درد می شود و نمی تواند برخی از مواد غذایی را بخورد. برخی از مواد غذایی سفت و چسبناک می تواند به براکت آسیب بزند و حتی آن را بشکند. ممکن است برخی از مواد غذایی نیز لابلای سیم ها گیر کنند و بیرون آوردن آن ها دشوار باشد و  از مهم تر این که استفاده از چنین مواد غذایی که برای سیم و براکت مشکل ایجاد می کند می تواند دوران درمان بیمار را نیز طولانی تر کند.

 

اما غذاهایی نیز وجود دارند که افراد می تواند آن را در رژیم غذایی ارتودنسی خود بگنجانند و آن را با خیال راحت میل کنند. این مواد غذایی عبارتند از:

  • شیر و لبنیات

25 درصد از هر رژیم غذایی سالمی را شیر و لبنیات تشکیل می دهد، برای این که افراد استخوان ها و دندان های محکمی داشته باشند باید به میزان کافی کلسیم دریافت کنند و این کلیسم را می تواند از مواد لبنی دریافت کنند در کنار کلسیم، پروتئین، ویتامین د و پتاسیم بدن خود را نیز می توان از مواد لبنی تامین کرد.

مواد لبنی از آن جا که مواد نرمی هستند در برخی موارد نیاز به جویدن هم ندارند و برای افرادی که ارتودنسی می کنند بسیار مناسب هستند.

 

  • غلات

غلات یک چهارم انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کنند و در سفره های ایرانی معمولا به صورت نان و برنج مصرف می شوند، نان و برنج جزو مواد غذایی هستند که جویدن آن ها آسان است و توصیه می شود بیماران ارتودنسی این مواد غذایی را در رژیم غذایی ارتودنسی خود بگنجانند.

البته لازم به ذکر است برای این که بتوان رژیم غذایی سالمی داشت باید غلات و مواد پروتیئنی در رژیم غذایی افراد موجود باشد.

 

  • میوه

یکی از مهم ترین بخش های هر رژیم غذایی میوه است اما در بیماران ارتودنسی ، با وجود سیم کشی دندان خوردن میوه ممکن است برای این افراد دشوار باشند، به همین دلیل به این افراد پیشنهاد می شود که اگر می خواهند میوه بخوردند، ابتدا میوه ها خرد کنند و میوه را با دندان های عقب بخورند، اما اگر با وجود تمام این موارد ممکن است باز هم خوردن میوه برای این افراد دشوار باشد به همین دلیل این افراد می تواند از آب میوه های طبیعی مثل پرتقال استفاده کنند.

 

  • سبزیجات

پس از غلات و مواد لبنی، یک چهارم دیگر هر  رزیم غذایی سبزیجات است. به دلیل این که معمولا افراد سبزیجات را به صورت پخته شده میل می کنند خوردن سبزیجات برای بیماران ارتودنسی مشکلی ندارد و  در صورتی که این افراد تمایل دارند برخی از سبزیجات مثل سبزیجات سالاد را به صورت خام مصرف کنند می تواند سبزیجات سالاد را به صورت کامل خرد کنند و یا رنده کنند.

توجه داشته باشید دلیلی که باعث می شود سبزیجات برای رژیم غذایی افراد مفید باشد ویتامین ها و مواد معدنی است که در سبزیجات وجود دارد که می تواند باعث رشد بدن شود.

 

  • دانه ها و آجیل

آجیل ها و دانه ها یکی از مواد غذایی مضر برای رژیم غذایی ارتودنسی است زیرا هم کوچک و هم سفت هستند و میان سیم های دندان گیر می کنند . اگر افراد بیماران ارتودنسی تمایل دارند مغز و یا دانه های آجیل را میل کنند می توانند دانه های آجیل مورد علاقه ی خود را آسیاب کنند و سپس آن ها را میل کنند.

 

مواد غذایی که برای بیماران ارتودنسی مضر است عبارتند از:

  • یخ

یخ غذا نیست اما جوانان و کودکان علاقه ی زیادی به جویدن یخ دارند. اما بیماران ارتودنسی توجه داشته باشند که یخ برای سیم کشی دندان به شدت مضر است و حتی کودکانی که بارها سیم کشی دندان ها شکسته است اعتراف کرده اند که یخ جویده اند.

 

  • آب نبات های سفت

یکی از مهم ترین مواردی که باعث می شود سیم کشی دندان بشکند جویدن آب نبات های سفت است، اگر می خواهید آب نبات بخورید می توانید تا باز شدن آن ها، آب نبات را در دهان خود نگه دارید اما از آن جایی که شکر برای دندان مضر است توصیه می کنیم از خوردن آب نبات پرهیز کنید.

 

  • آدامس

آدامس جزو مواد غذایی است که برخی از متخصصین اجازه ی جویدن آن را می دهند و برخی نیز بیماران خود را از جویدن آن را منع می کنند.  زیرا آدامس های دارای قند می تواند باعث کرم خوردگی دندان شود و آدامس های بدون قند هم می تواند به سیم کشی های نازک دندان آسیب برساند.

ارسال پاسخ