مطالب و مقالات

جرمگیری دندان در ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 1ام, 1398

از موارد بسیار مهمی که در ارتودنسی باید موردتوجه قرار گیرد ، جرم گیری دندان است . همین باعث می شود تا بعد از پایان یافتن زمان ارتودنسی دندان هاس سالم و تمیزی داشته باشیم . جرم گیری دندان در ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد و در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع و دلایل اهمیت آن می پردازیم .

دلایل جرم گیری قبل از ارتودنسی دندان

جرم گیری دندان قبل ارتودنسی باعث می شود تا هم تمیز کردن دندان ها راحت تر شود و هم بعد از ارتودنسی بوی بد دهان کم تر می شود . اگر جرم گیری قبل از ارتودنسی صورت نگیرد و با این وجود عمل ارتودنسی انجام شود باعث می شود تا دندان ها پوسیده شوند و هم چنین ظاهر بسیار بدی را بعد از ارتودنسی داشته باشند .

هر متخصص ارتودنسی قبل از این که درمان شما را شروع کند با همکاری دندان پزشک دندان های شما را جرم گیری می کند و بعد از آن درمان را شروع می کند . ارتودنتسیت می خواهد بداند دندان های شما تا چه اندازه سالم است ؟ و این که آیا لثه ها و دندان های شما مقاومت خوبی را دارند یا خیر ؟

نکته بسیار مهم این  است که باید قبل از قرار دادن بریس ها دندان ها جرم گیری شوند تا بعدها پوسیدگی و فسادی برای دندان ها ایجاد نشود .

جرم ها چگونه به وجود می آیند ؟

بزاق دارای املاح و مواد معدنی زیادی است . این مواد در قسمت هایی از دندان ها رسوب می کنند . در مدت زمان طولانی باقی مانده غذاها و هم چنین میکروب های دهانی نیز به این رسوب اضافه می شوند . در ابتدا این پلاک ها با استفاده از مسواک و یا نخ دندان برداشته می شوند و اما به گذشت زمان این پلاک ها بیش تر می شوند و درنهایت نیز به جرم تبدیل می شوند که بافت سختی دارند و تمیزکردن آن ها سخت است . همین جرم ها باعث می شوند تا دندان ها پوسیده شوند و دهان بوی بدی بگیرد. درنهایت نیز باعث بروز بیماری های لثه می شود . این جرم ها سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازد . همه مواردی که گفته شد باعث می شود تا متخصصان به جرم گیری دندان در ارتودنسی بپردازند .

آیا جرم ها باعث شل شدن دندان ها می شود؟

جرم ها همان رسوبات موجود در غذا هستند که با گذشت زمان روی دندان ها می نشیند. اگر این رسوبات به موقع برداشته نشوند استخوان های نگهدارنده در دندان دچار تحلیل می شوند . همین باعث می شود تا لثه تحلیل برود و درنهایت نیز دندان های سالم به مرور زمان شل خواهند شد . به همین دلیل قبل از نصب کردن براکت باید به جرم گیری دندان در ارتودنسی پرداخت .

جرم گیری دندان باید هر چند وقت یک بار صورت گیرد ؟

اگر به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می دهید بهتر است هر شش ماه یک بار برای جرم گیری دندان اقدام کنید . این کار برای حفظ سلامتی دندان ها و لثه لازم است . زمانی که هر شش ماه یک بار به پزشک مراجعه می کنید اگر علائمی از بیماری های لثه نیز در شما دیده شود بسیار سریع تر برطرف خواهد شد .

آیا بیماران در حین درمان ارتودنسی نیز باید جرم گیری کنند؟

همه عناصر کوچکی که روی دندان ها وجود دارد به وسیله ابزارهای ارتودنسی می تواند جذب شود. این ابزارها این کار را بسیار راحت تر از دندان ها انجام می دهند ، البته تمیزکردن اجزای ارتودنسی از اجزای دندان بسیار سخت تر است . به همین دلیل باید در زمان ارتودنسی مراجعه های بسیار منظمی را به متخصص ارتودنسی داشته باشید زیرا خطرات بسیار زیادی در کمین شماست . از جمله این خطرات می توان به ایجاد پوسیدگی ،بیماری های لثه و ایجاد لکه های سفید روی دندان اشاره کرد . همین این خطرها باعث می شود تا متخصصان ارتودنسی از بیمار بخواهند تا هر چند وقت یک بار با دندان پزشک خود نیز ملاقات داشته باشند .

آیا جرم گیری قبل از ارتودنسی باعث حساس شدن دندان ها می شود ؟

جرم ها را می توان به یک عایق حرارتی تشبیه کرد زیرا ضخامت بسیار زیادی دارند و جلوی احساس گرما و سرما را روی دندان می گیرند . زمانی که بیمار جرم گیری انجام می دهد احساس می کند دندان هایش از قبل حساس تر شده است و البته این احساس موقتی است و بعد از مدتی از بین می رود . برای این که میزان حساسیت کم تر شود بیمار می تواند از دهان شویه کلرهگزیدین استفاده کند. استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد .

آیا جرم گیری به مینای دندان آسیب می زند ؟

بیش تر افراد در گذشته بر این عقیده بوده اند که جرم گیری باعث آسیب به مینای دندان می شود . البته علم می گوید این جرم است که باعث آسیب به دندان می شود نه جرم گیری . جرم ها محل بسیار خوبی برای رشد میکروب ها در دندان هستند هم چنین علاوه بر دندان برای خط لثه نیز ضرر بسیار زیادی دارد .همه این ها باعث شده است تا متخصصان ارتودنسی روی جرم گیری دندان در ارتودنسی تاکید بسیار زیادی داشته باشند .

اگر جرم گیری در زمان مناسبی باشد هم باعث می شود جرم روی سطح دندان برداشته شود و هم ظاهر فرد بهبود می یابد. البته این موضوع را نیز باید درنظر داشت که جرم گیری عوارضی را هم دارد . به صورت کلی وجود جرم روی دندان ها باعث تحلیل رفتن لثه ها می شود و همین تحلیل رفتن دندان ها باعث می شود تا بین دندان ها فضایی ایجاد شود که این فضا با استفاده از همان جرم های دندانی پر می شوند . حال زمانی که جرم گیری اتفاق می افتد این جرم ها برداشته می شوند و فضای خالی بین دندان ها دیده می شود و همین هم باعث می شود تا بیمار فکر کند که جرم گیری باعث آسیب به دندان و لثه وی شده است درصورتی که این فضای خالی قبلا هم وجود داشته است و با جرم های دندانی پر شده بوده است .

ارسال پاسخ