بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی

امروزه افراد زیادی با هدف داشتن دندان‌هایی مرتب و لبخندی زیبا از درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند. اما بهداشت دهان و دندان با وجود براکت ها چالش برانگيز است. با انتخاب دقیق و صحیح يك مسواك و اطمينان از مسواك زدن كامل اطراف و بين براکت ها، براکت ها و دندان هاي شما در طول درمان سالم، زیبا و درخشان خواهد بود!

مسواك زدن دندان و براکت ها

 

  1. برای تمیز کردن براکت‌ها باید از مسواک مخصوص این کار استفاده کنید. یک مسواک مخصوص بین دندانی ارتودنسی می‌تواند فضای بین براکت‌ها را به خوبی تمیز کند.

به خاطر داشته باشید که برس مسواک مخصوص ارتودنسی را هر 3-4 ماه جايگزين كنيد.

 

  1. هرچند نوع مسواک خیلی اهمیت ندارد و شیوه صحیح استفاده از مسواک است که شما را به نتیجه دلخواه خواهد رساند. با این حال مسواک مخصوص ارتودنسی به شما برای بهداشت بهتر دهان و دندانتان کمک خواهد کرد. مسواك را زير آب ببريد و سپس مقداري خميردندان به اندازه یک نخود روي آن قراردهيد. استفاده روزانه ۳ نوبت از مسواک باعث مي شود از تميزي دندان، براکت ها و بهداشت دهان خود مطمئن شويد.

از خميردندان حاوی فلورايد استفاده كنيد. فلوراید مینای دندان را تقويت مي كند و پلاك هاي احتمالی ايجاد شده اطراف براکت ها در اثر مسواک زدن نادرست را پاک می‌کند.

مسواک زدن را در چهار بخش انجام دهيد. دهان خود را به چهارربع بالا، چپ، راست و پايين براي مسواک زدن قسمت بندي كنيد. تنظيم بخش هاي ويژه به شما كمك مي كند از تميزي صحيح هر سطح اطمينان حاصل كنيد.

مسواك خود را با زاويه 45 درجه با استفاده از فشار ملايم نگهداريد. مطمئن شويد برس مسواک درتماس با سطح دندان و خط لثه مي ماند.

از سطوح دنداني بيروني به دروني با حرکت های دورانی كوتاه مسواک بزنيد و فرايند را براي هر بخش از دهان تان تكراركنيد.

سطوح داخلي دندان جلويي تان را با زاويه داركردن برس مسواک بصورت عمودي و ايجاد چندين حرکت از بالا و پايين مسواک بزنيد.

به سطوح اطراف و بین براکت ها كه محل تشكيل پلاك است توجه كنيد.

سطوح جويدن، زبان و سقف دهان را با استفاده از حركت مالشي و ملايم مسواک بزنيد.

حرکت براکت ها بدان معني است كه لثه ها هميشه اندكي ملتهب خواهند بود، لذا كمي خونريزي طبيعي است.

  1. از پروكسي براش استفاده كنيد. وقتي كار با مسواك را تمام كرديد، از پروكسي براش يا برس درخت كريسمسي استفاده كنيد. اگر نگران هستيد كه مسواك زدن كافي نيست، اين كار سبب تميزي موثرتر بين براكت ها مي شود.

برس را از بالاي سيم بين 2 براكت واردكنيد و سپس از پايين تكرار كنيد.

  1. از نخ دندان استفاده كنيد. هر زماني كه مسواك مي زنيد، براي نخ دندان هم وقت بگذاريد. چون باقيمانده مواد غذایی به آساني به دندان داراي براکت آسيب مي زنند و مي تواند پلاك تشكيل دهد، نخ دندان مي تواند به پاک کردن باقيمانده هاي غذایی بین دندان‌ها كمك كند.

تقريباً 50 سانتیمتر نخ دندان را از بسته بندي جداكنيد. آن را دور انگشتان مياني تان بپيچانيد. الباقي را بين شصت ها و انگشتان سبابه تان گير بيندازيد.

نخ دندان را با ملايمت بين بالاي دندان نزديك به لثه و سيم اصلي براكت جلو ببريد.

از حركت اره اي در سمت هر دندان استفاده كنيد.

از ارتودنتيست خود سوال كنيد كه اگر لازم باشد، از يك نوع نخ دندان ويژه استفاده كنيد.

  1. از دهانشويه ضدعفوني كننده استفاده كنيد. دهان را با دهانشويه پس از مسواك زدن و استفاده از نخ دندان شستشو دهيد. بررسي ها نشان داده اند كه استفاده از دهانشويه میزان پلاك را كاهش مي دهد.

دهانشويه را در دهان غرغره كنيد.

يك دهانشويه با كلروهگزيدين كه بسياري از متخصصين توصيه مي كنند می‌تواند کمک کننده باشد. دهانشويه هاي حاوي الكل مي توانند دهان را خشك كنند و سبب بوي بد دهان شوند.

حفظ سلامت دهان با براکت ها

  1. مسواك زدن و استفاده روزانه از نخ دندان: مسواك بزنيد و به دندان ها و براکت ها هر روز و نيز پس از غذا نخ دندان بكشيد. اين كار پلاك را بحداقل مي رساند و باقيمانده ها و باكتري ها را مي زدايد.

پس از وعده هاي غذايي درصورت امكان مسواك بزنيد و نخ دندان بكشيد.

  1. رژيم غذايي سالم و مناسب طول درمان ارتودنسی را حفظ كنيد. مراقب آنچه مي خوريد باشيد كه مي تواند سبب ارتقاي كلي سلامت دهان شود. يك رژيم متعادل داشته باشيد.

پروتئين، ميوه و سيزيجات و غلات بخوريد.

برخي نمونه هاي نوشيدني ها و غذاهاي شكري عبارتنداز نوشيدني هاي شيرين، شيريني، آب نبات و …

  1. از غذاهايي كه به براکت ها آسيب مي زنند، پرهيزكنيد. برخي غذاها و نوشيدني هاي رنگي به براکت ها آسيب مي زنند. پرهيز از آنها به پيشگيري از مشكلات دندان و براکت كمك مي كند. برخي از غذاهايي كه بايد پيشگيري شوند عبارتنداز:

پاپ كورن

ذرت

جويدن آدامس

سيب ها

غذاهاي چسبناك مثل كارامل

  1. از ساييدن دندان جلوگيري كنيد. اگر عادت به دندان قروچه داريد، به دندان يا براکت آسيب مي زنيد. از دندانپزشك يا ارتودنتيست خود درمورد استفاده از محفاظ دندان (نایت گارد) بخواهيد.

از ناخن جويدن يا نگهداشتن اشيا در دهان تان پرهيزكنيد.

  1. مرتب با دندانپزشك خود ملاقات كنيد. چك آپ هاي منظم و تميز كردن دندان توسط دندانپزشك در حفظ سلامت دهان مهم هستند.

هشدارها

اگر به نظرتان تغییر نا متعارفی در براکت‌ها ایجاد شده است، با ارتودنتيست تماس بگيريد.

اگر بخاطر براکت ها درد يا خونرزي داريد، با ارتودنتيست تماس بگيريد.

چيزهايي كه نيازخواهيد داشت:

مسواك

خميردندان

نخ دندان- نخ دندان آبي

دهانشويه و پروكسي براش (برس درخت كريسمسي)