مطالب و مقالات

برای درمان اوربایت کدام روش بهتر است

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | بهمن 9ام, 1397

برای درمان اوربایت کدام روش بهتر است: عمل جراحی فک، براکت ارتودنسی یا اینویزالاین

اوربایت تقریبا 70 درصد از مشکلات دندانی در کودکان را به خود اختصاص میدهد. درمانهای مختلفی برای آن وجود دارد که یکی از محبوبترین آنها، اینویزالاین است. این روش جدید برای بیمار بسیار راحت و بدون دردسر است. به همین علت افراد بسیار بیشتری میتوانند مشکل اوربایت خود را حل کنند.

این مسئله که هفت مورد از هر ده مورد مشکل دندانی را اوربایت تشکیل میدهد، آمار حائز اهمیتی است. جای تعجب نیست که طیف گسترده ای از درمانها برای حل مشکل اوربایت وجود دارد.

به طور کلی دو نوع اوربایت وجود دارد: اوربایت یا همپوشانی افقی و عمودی. در اوربایت افقی دندانهای بالایی جلوتر از دندانهای پایینی (از نظر فاصله افقی) قرار میگیرند (این وضعیت به اورجت شناخته میشود) و در اوربایت عمودی دندانهای بالایی بیش از یک سوم دندانهای جلویی پایینی را در پشت خود پنهان میکنند.

اگر چه این دو وضعیت متفاوت هستند ام ویژگیهای مشترک زیادی دارند. عامل اوربایت ممکن است اسکلتی و یا دندانی باشد. اوربایتی که منشا آن دندانی است یعنی موقعیت دندانها منجر به بروز مشکل شده است اما در اوربایتی که منشا آن اسکلتی است، ناهمراستایی یا عدم تناسب استخوانهای فک مسبب آن است. این که نوع اوربایت اسکلتی باشد یا دندانی، نقش زیادی در روش درمانی دارد.

عامل اوربایت اغلب ارثی است اما ممکن است در اثر عادات دهانی مانند جویدن ناخن، فشار دادن زبان به دندانهای جلویی یا مکیدن انگشت یا پستانک به مدت طولانی نیز ایجاد شود.

 

درمان اوربایت با اینویزالاین

اینویزالاین یک پلاک پلاستیکی شفاف است که دندانها را در بر میگیرد و آنها را به موقعیت مورد نظر هل میدهد. اینویزالاین به دندانها چسبانده نمیشود و هر بار موقع غذا خوردن یا مسواک زدن باید آن را در بیاورید. با این حال در مجموع باید حداقل 22 ساعت در روز الاینر در دهانتان باشد. هر دو هفته یک بار الاینر جدید استفاده میشود تا حرکت بعدی را انجام دهد.

اینویزالاین تا حدی میتواند مشکل اوربایت را برطرف کند. در موارد خفیف تا متوسط اوربایت اینویزالاین درمان مناسبی برای حرکت دادن دندانها، خط فک و اصلاح اوربایت است.

اخیرا ابداعاتی در طراحی اینویزالاین به عمل آمده است که میتوان همراه آن الاستیک استفاده کرد. در گذشته عدم امکان استفاده از الاستیک باعث میشود اینویزالاین در درمان مشکلات جدی تر بایت ناتوان باشد. با وصل کردن حلقه کشی الاستیک به الاینرهای بالا و پایین، میتوان موقعیت دندانهای دو فک نسبت به هم را اصلاح کرد.

اگر چه با امکان استفاده از الاستیک، اینویزالاین قادر است مشکلات شدیدتر اوربایت را نیز حل کند اما هنوز موارد خیلی شدید یا پیچیده اوربایت را نمیتوان با آن درمان کرد. در چنین مواردی از رشهای دیگر باید استفاده شود و گاهی اوقات درمان تهاجمی تری لازم است.

 

درمان اوربایت با براکت ارتودنسی

اگر اوربایت شدید باشد، نمیتوان اینویزالاین را برای اصلاح آن به کار گفت اما خوشبختان هنوز روشهایی برای حل مشکل وجود دارد. با براکت ارتودنسی میتوان موارد بسیار پیچیده را نیز حل کرد. براکت یا سیم کشی دندانها، طی فرایند دو مرحله ای استفاده میشود و در درمان اوربایت بسیار متداول است. در مرحله اول نگینهای براکت به دندانهای بیمار متصل میشوند و سپس یک سیم فلزی به آنها وصل میشود تا دندانها را بکشد. پس از این که دندانها صاف و همراستا شدند، ارتودنتیست بر اصلاح اوربایت تمرکز میکند. در مرحله دوم حلقه کشی الاستیک و فنر به سیستم براکت اضافه میشود تا به تدریج خط فک را به جایگاه درست برساند. طول دوره درمانی از شش ماه تا دو سال ممکن است زمان ببرد. اشکال براکت ارتودنسی در این است که حفظ بهداشت و تمیزی دندانها سخت تر است. یکی دیگر از اشکالات آن، ظاهر فلزی دندانها و لبخند است. با این حال نتایج درمان ارزش تمامی این زحمت ها را دارد. میتوان برای حل مشکل فلزی بودن براکت، از سیستم براکت سرامیکی استفاده کرد که سفید رنگ یا شفاف است و بسیار کمتر جلب توجه میکند. با این حال هزینه آن کمی بیشتر از براکت فلزی است.

کشیدن دندان برای درمان اوربایت

برای جا به جایی دندانها و صاف و همراستا کردن آنها و حل مشکل اوربایت، ممکن است لازم باشد فضای بیشتری در قوس دندانی ایجاد شود تا دندانهای جلو عقبتر برگردند. در این موارد برای ایجاد فضا باید یک یا چند دندان فک بالا کشیده شوند. پس از کشیدن دندان براکت به دندانها وصل میشود.

 

درمان اوربایت با عمل جراحی فک

در موارد شدید اوربایت و در صورتی که اوربایت اسکلتی (مربوط به استخوان فک) باشد، ممکن است عمل جراحی لازم باشد تا موقعیت فک را درست کند. این کار در بیمارانی انجام میشود که سن رشد آنها تمام شده است. در کودکان که هنوز در سن رشد قرار دارند، میتوان با کمک وسیله های ارتودنسی و هدایت رشد فک، این کار را بدون عمل جراحی انجام داد. در هر صورت همیشه اولویت با درمانهای کم تهاجمی تر و ساده تر است. بنابراین اگر در سن رشد برای درمان اقدام شود، احتمال نیاز به عمل جراحی فک بسیار کم میشود.

 

https://dentistryformadison.com/invisalign-braces-or-surgery-which-is-best-to-fix-your-overbite

ارسال پاسخ