مطالب و مقالات

براکت ارتودنسی چگونه دندانها را صاف و مرتب میکند؟

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | آبان 15ام, 1398

براکت دندان دستگاهی است که برای صاف و مرتب کردن دندانها استفاده میشود. براکت بیشتر در نوجوانی استفاده میشود اما در هر سنی میتوان این درمان را انجام داد و هیچ وقت برای ارتودنسی دیر نیست.

براکت درمان بسیار موفقی است اما سن نیز در میزان موفقیت در دستیابی به هدف، نقش دارد و در کودکی درمان ساده تر و کوتاهتر انجام میشود.

براکت چگونه دندانها را صاف و مرتب میکند؟

براکت فشار پیوسته به دندانها وارد میکند و این فشار به مدت زمان مشخصی که چند ماه تا چند سال ممکن است باشد، اعمال میشود. شکل فک به تدریج با فشاری که اعمال میشود، سازگاری پیدا میکند.

دندانهای ما مستقیما به استخوان وصل نیستند بلکه در زیر لثه، غشایی وجود دارد به نام غشای پریودنتال که استخوانهایی را که ریشه دندانها در آنها قرار دارد، احاطه میکند. این غشا، موقعیت دندان را کنترل میکند و به فشاری که از طرف براکت وارد میشود، واکنش نشان میدهد. وقتی فشاری از طرف براکت به دندان وارد میشود و آن را میخواهد به سمتی بکشاند، این غشا در یک طرف فشرده و در طرف مقابل کشیده میشود. این قابلیت کشیدگی و فشردگی پریودنتال، به دندان امکان حرکت کوچکی میدهد.

گذاشتن براکت در دهان فرایندی بدون درد است و یک تا دو ساعت طول میکشد تا کامل نصب شود. از لحظه ای که براکت به دندانها چسبانده میشود و سیم تنظیم میگردد، کارکرد براکت شروع میشود.

نگینهای براکت که به دندانها چسبانده میشوند، همانند دستگیره در عمل میکنند و سیم ارتودنسی که به نگینهای براکت وصل میشود وظیفه کشیدن دندانها و حرکت دادن آنها را بر عهده دارد.

گاهی از حلقه های کشی به نام الاستیک برای تنظیم جهت اعمال نیرو یا تغییر موقعیت چند دندان فک بالا و پایین نسبت به هم، استفاده میشود.

 

ریمدلینگ استخوان و حرکت دندانها با براکت

فرض کنید سیم ارتودنسی دندان را به جلو میکشاند. دندان به سمت جلو رانده میشود بنابراین استخوانی که جلوی آن قرار دارد تحت فشار قرار گرفته و حل میشوند و از طرفی در پشت دندان، استخوان کشیده شده و فضای خالی بین آن ایجاد میشود در نتیجه استخوان شروع به تولید سلولهای جدید برای پر کردن فضا میکند. این باعث میشود از طرفی راه جلوی دندان باز شده و از طرف دیگر استخوان پشت دندان ساخته شود و به این ترتیب دندان حرکت کند. به این فرایند، ریمدلینگ استخوان گفته میشود. این فرایند کند پیش میرود به همین علت پس از این که دندانهایتان صاف و مرتب شدند و براکت را در آوردید، هنوز استخوان اطراف دندانها سخت نشده اند. همین باعث میشود دندانها به موقعیت قبل برگردند.

با گذاشتن ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی، از این اتفاق جلوگیری میشود و به استخوان و سایر بافتهای اطراف دندان فرصت داده میشود تا خود را با موقعیت جدید سازگار کرده و تثبیت شوند.

 

https://www.healthline.com/health/how-do-braces-work

https://www.dobraces.com/your-smile/our-blog/how-do-braces-work-your-questions-answered

ارسال پاسخ