مطالب و مقالات

انواع براکت ارتودنسی در بزرگسالان

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آذر 6ام, 1398

  • براکت فلزی

تا چند دهه قبل براکت فلزی درمان اصلی ارتودنسی برای کودکان و بزرگسالان محسوب میشد. براکت فلزی که در حال حاضر به آن براکت معمولی یا مرسوم گفته میشود، از بخشهای فلزی متعددی تشکیل میشود که باعث میشود سفیدی لبخند با رنگ فلزی ترکیب شود. به همین علت به آن براکت فلزی میگویند. قطعات کوچک نگین براکت فلزی هستند، سیم ارتودنسی که به نگینهای براکت متصل میشود فلزی است (استیل)، بند ارتودنسی که دور دندان آسیاب بزرگ قرار میگیرد فلزی است و بسیاری از قطعات دیگر مثل فنر و لیگاچور فلزی هستند. براکت فلزی اگر چه ظاهر زیبایی ندارد اما بسیار کارامد است. هنوز هم برای مشکلات پیچیده ارتودنسی از این روش استفاده میشود.

  • براکت سرامیکی

براکت سرامیکی جایگزین خوبی برای براکت فلزی برای کسانی است که حفظ زیبایی لبخندشان در طول درمان برایشان مهم است. براکت سرامیکی سفید رنگ یا شفاف است تا در زمینه سفید رنگ دندانها استتار کند. براکت سرامیکی گرانتر از براکت فلزی اما زیباتر از آن است و البته نیاز به مراقبت بیشتری دارد تا تغییر رنگ پیدا نکند.

  • براکت خود لیگاچور

براکت خود لیگاچور نوعی سیستم براکت فلزی یا سرامیکی است که در آن از سیم فلزی لیگاچور برای نگه داشتن سیم ارتودنسی استفاده نمیشود (در بسیاری از موارد هم به جای سیم فلزی از کش های کوچکی ممکن است استفاده شود). در براکت خود لیگاچور نیازی به قطعه اضافی لیگاچور نیست بلکه به جای آن، خود نگین براکت سیم ارتودنسی را نگه میدارد.

  • براکت لینگوال یا پشت دندانی

براکت پشت دندانی یا لینگوال دقیقا همان براکت معمولی است ولی به پشت دندانها (سطحی از دندان که رو به زبان قرار دارد) چسبانده میشود. علت این است که بیمار میخواهد براکت دندانهایش دیده نشود. براکت پشت دندانی عملا نامرئی است و کارایی آن مشابه براکت معمولی است. با این حال چون باید متناسب با دندانهای بیمار ساخته شود، هزینه بیشتری دارد.

  • الاینر

به جای سیستم براکت میتوان از الاینر استفاده کرد. الاینر یک قالب پلاستیکی بی رنگ است که روی دندانها قرار میگیرد. هر دو هفته یک بار باید الاینر را با الاینر جدید عوض کنید تا دندانها به مرور حرکت کنند. الاینر بر خلاف همه روشهای قبلی که گفته شد، ثابت نیست و میتوانید آن را در بیاورید. اما حتما باید 20 تا 22 ساعت در شبانه روز الاینر در دهانتان باشد وگرنه دندانها حرکت مطلوبی نخواهند داشت. بنابراین تنها زمانی میتوانید الاینر استفاده کنید که به رعایت دستورالعمل، متعهد باشید.

 

https://www.healthline.com/health/dental-health/adult-braces#management

ارسال پاسخ