مطالب و مقالات

ارتودنسی کودکان

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | بهمن 28ام, 1397

ارتودنسی کودکان درواقع بخشی از درمان های دندانپزشکی است که درخصوص کودکان صورت می گیرد و تحت عنوان ارتودنسی اطفال نیز معرفی می شود. بسیاری از دندانپزشکان عقیده دارند زمانی که در دوران کودکی درمان انجام شود از درمان های سخت تر و بزرگتر دوران بزرگسالی نیز پیشگیری خواهد شد. ارتودنسی کودکان شرایط مختص به خود را دارد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

بهترین سن برای ارتودنسی کودکان

از نظر دندانپزشکان و متخصصان بهترین سن برای ارتودنسی کودکان هفت سالگی است چراکه در این سن دندان های کودک درحال تکامل بوده و استخوان فک هنوز رشد خود را کامل نکرده است. درواقع در این زمان بهتر می توان ناهنجاری های دندانی مانند نامرتبی دندان ها را اصلاح کرد. زمانی که به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه شود درواقع از درمان هایی که در بزرگسالی باید انجام شود پیشگیری خواهد شد.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که درخصوص تمام مشکلات دهان و دندان نمی­توان از ارتودنسی کودکان استفاده کرد اما در بسیاری از موارد ارتودنسی کودکان موجب بهبود وضعیت دندانی کودکان خواهد شد. در دو شرایط ارتودنسی کودکان بسیار حائز اهمیت شناخته می شود که تحت عنوان کراس بایت و پیش آمدگی دندان های جلو است. در کراس بایت فک به صورت نامتقارنی رشد کرده و پیش آمدگی دندان های جلو نیز در اتفاقات ساده ای مانند افتادن ممکن است ترک خورده و یا آسیب های جدی تری به آن ها وارد شود.

مزایای ارتودنسی کودکان

یکی از مهم ترین مزایای ارتودنسی کودکان این است که استخوان فک و آرواره کودک در حال رشد بوده و درمان به صورت بهتری انجام خواهد شد. چنانچه قوس دندانی و فک ها در محل درستی قرار نداشته باشد می توان از ارتودنسی کودکان به عنوان روش درمانی ایده آلی استفاده کرد. در این حالت از دستگاه های فانکشنال استفاده می شود که می توانند در بهبود و یا اصلاح بیماری تاثیر بسیار زیادی داشته باشند. البته این قبیل بیماران درمان های بیشتری را در بزرگسالی نیاز خواهند داشت اما اگر از ارتودنسی کودکان و درمان دوران کودکی استفاده شود در آینده نیازی به درمان های سخت و پیچیده نیز نخواهد بود.

گاهی هیچ یک از مشکلات فکی و استخوانی به صورت حادی وجود ندارد اما ارتودنسی کودکان موجب می شود تا نتیجه بهتری به دست بیاید. در این حالت انجام ارتودنسی در بزرگسالی کمی سخت بوده و فرد درد زیادی را باید تحمل کند. ارتودنسی کودکان طی سال های اخیر با پیشرفت زیادی روبه رو بوده و پیشرفت تکنولوژی موجب شده تا کار با براکت های جدید ساده تر بوده و افراد احساس راحتی بیشتری داشته باشند. دستگاه های ارتودنسی که در حال حاضر از آن ها در مطب های دندانپزشکی استفاده می شود از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده و کودکان بیشتری امکان استفاده از آن ها را خواهند داشت.

نگهداری از دستگاه های ارتودنسی

کودکانی که عمل ارتودنسی درمورد آن ها انجام شده باید نسبت به بهداشت دهان و دندان خود توجه کافی داشته باشند. این دسته از کودکان در طول روز باید حدود سه تا چهار بار دهان خود را شسته و از این طریق مواد غذایی که به دستگاه ارتودنسی چسبیده را جدا کنند. پس از شستشوی دهان کودکان می توانند به آهستگی مسواک زده و دندان های خود را تمیز کنند. برای نگهداری از دستگاه های ارتودنسی کودکان باید پیش از خواب از نخ دندان استفاده کرده و دهان خود را با دهانشویه ای که حاوی فلوراید است شسته و از این طریق استحکام دندان های خود را تقویت کنند.

 

استفاده از نخ دندان موجب می شود تا غذاهای باقیمانده بین دندان ها جدا شده و کلیه باکتری هایی که در اطراف لثه وجود دارد کاملا تمیز شود. زمانی که این مواد در سطح لثه وجود داشته باشند رسوبات مخربی را برای دندان به وجود آورده و موجب مشکل جدی تری خواهد شد. علاوه براین استفاده از نخ دندان موجب می شود فرد گوشه ها و شکاف هایی را که با مسواک دسترسی به آن ها سخت است به راحتی تمیز کرده و سلامت لثه های خود را تضمین کند. متخصص ارتودنسی کودکان یا دندانپزشک کودک توصیه ها و راهکارهایی را به والدین ارائه می دهد که با توجه به آن ها می توانند در حفظ بهداشت دهان و دندان کودک خود توجه بیشتری داشته باشند.

ارسال پاسخ