مطالب و مقالات

آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی، لق شدن و تغییر رنگ دندان ها می شود؟

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 28ام, 1398

ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان ‌ها است. به عبارت دیگر هدف از این کار، مرتب کردن دندان ‌های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک است. به این صورت که دندان ‌های مرتب شده در دو فک به خوبی بر روی یکدیگر قرار می گیرند تا عمل جویدن به بهترین نحو ممکن انجام شود. در این مقاله به ارتودنسی ، خطرات و عوارض درمان ارتودنسی می پردازیم. از این معایب درمان ارتودنسی می توان به پوسیدگی، لق شدن و تغییر رنگ دندان ها اشاره کرد، که در ادامه به تشریح این معایب می پردازیم. همچنین راه های جلوگیری از این اتفاقات را ذکر می کنیم تا بتوانید با انجام این توصیه های مهم در خصوص درمان ارتودنسی، به نتیجه و هدف دلخواهتان برسید.

عوارض و معایب درمان ارتودنسی چیست؟
درمان ارتودنسی یکی از این درمان‌ هایی است که عمدتا برای زیبایی و افزایش کارایی سیستم دندانی صورت می گیرد. در کنار این خوبی ها و مزایای این درمان، ممکن است نگرانی ‌هایی در ارتباط با عوارض یا محدودیت‌ های درمان ارتودنسی وجود داشته باشد. در این قسمت به برخی از این عوارض و خطرات درمان ارتودنسی می پردازیم. ابتدا به خطر پوسیدگی دندان ها بعد از درمان ارتودنسی می پردازیم.

باید توجه داشته باشید که آگاهی از عوارض و خطرات احتمالی بعد از درمان ارتودنسی یا محدودیت ‌ها و روش ‌های جایگزین در زمان شروع درمان ارتودنسی ضروری است، به این صورت که شما به عنوان یک درمان ‌شونده بایستی نسبت به دانستن آن اقدام نمایید.

پوسیدگی دندان ها بعد از درمان ارتودنسی چگونه اتفاق می افتد؟
در درمان ارتودنسی به خاطر وجود براکت هایی که در روی دندان قرار می گیرند، ممکن است با تجمع مواد غذایی در اطراف این براکت ها و وسیله های درمان ارتودنسی، به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان های شما شود. به این ترتیب باکتری‌ها در این قسمت جمع می شوند و این اتفاق برای بهداشت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها باید چه مواردی را رعایت کرد؟
در این حالت متخصص ارتودنسی با درک اهمیت موضوع، بایستی در هر جلسه، ویزیت انجام دهد تا با کنترل وضعیت بهداشت دهان و دندان شما موجب شود که از این اتفاق جلوگیری کند. همین طور ارائه آموزش‌های لازم از طرف متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها، در درمان ارتودنسی امری ضروری و مهم محسوب می شود.

اشتباهی که ممکن است در بهداشت دهان و دندان رخ دهد، معمولا با خونریزی حاشیه لثه هنگام مسواک زدن بروز می دهد، که در این موارد خطر جدی اتفاق افتاده که بایستی کنترل بهداشت بیشتری برای شما انجام شود.

در نتیجه شما موظفید در طی درمان ارتودنسی بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک، نخ دندان و برس بین دندانی است را به خوبی رعایت کنید. در این صورت است که می توانید مطمئن باشید که پوسیدگی دندان ها برای شما اتفاق نمی افتد. بنابراین عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان می‌تواند باعث بروز پوسیدگی دندان ها و حتی ناراحتی و بیماری های لثه شود.

اما در صورتی که این مشکل برای یک فرد به وجود بیاید به عبارت دیگر زمانی که با عدم رعایت مستمر دستورات بهداشتی، فرد دچار بیماری هایی از قبیل خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و در مراحل جدی تر دچار عفونت و التهاب لثه می شود و بعد از این اتفاق هم رعایت بهداشت دهان و دندان تأثیری در کنترل آنها نداشته باشد، ممکن است متخصص ارتودنسی به این نتیجه برسد که درمان ارتودنسی را زودتر از موعد تعیین شده به پایان برساند.

لق شدن دندان ها بعد از درمان ارتودنسی چه زمانی اتفاق می افتد؟
لق شدن دندان ها نیز یکی دیگر از عوارض و خطرات احتمالی بعد از درمان ارتودنسی است که ممکن است اتفاق بیافتد. به این صورت که در ابتدای شروع درمان که براکت ها گذاشته می شوند دندان ها تکان می خورند و احساس لق شدن دندان به بیمار دست می دهد. اما باید گفت که این اتفاق یک امر طبیعی است، به عبارت دیگر در درمان ارتودنسی به علت آن که به دندان ها فشار وارد می شود تا به صورت منظم در جای خود قرار گیرند ممکن است شما حس کنید دندان ها لق شده اند.

چرا در زمان درمان ارتودنسی حس لق شدن دندان ها به شما دست می دهد؟
حرکت دندان به این علت است که دندان ها در جای خود قرار می گیرند و به این صورت ، کجی آن ها برطرف می شود. این اتفاق یعنی منظم شدن دندان ها تنها با اعمال فشار توسط دستگاه های ارتودنسی برای اصلاح فرم و موقعیت دندان ها صورت می گیرد. به این ترتیب فشاری به تاج، ریشه لیگامان پریودنتال و استخوان اطراف دندان ها وارد می سازد.
البته در این مورد باید متذکر شد که این فشار آهسته است و شما ممکن است درد و احساسی در این باره نداشته باشید ولی چون این اتفاق به صورت مستمر و مداوم می افتد، دندان ها را در جای خود قرار می دهد.

لق شدن دندان ها ممکن است علت دیگری داشته باشد؟
علت دیگر لق شدن دندان بیماری های لثه می باشد که این بیماری در بزرگسالان شایع تر از کودکان است. به این صورت که براکت های ارتودنسی که پس از شروع درمان بر روی دندان های شما قرار می گیرند، با نیروهای ملایم فشاری را به دندان های شما وارد می کند. این فشار و نیرو به حدی است که می تواند استخوان اطراف دندان ها را وادار به حرکت کند. به این ترتیب دندان ها به صورت منظم قرار می گیرند.

آیا ممکن است بعد از پایان درمان ارتودنسی دندان ها لق شوند و بیافتند؟
لق شدن دندان های ارتودنسی شده با تشکیل استخوان جدید در اطراف دندان مانعی برای افتادن دندان به شمار می رود. اما گاهی در طول درمان ریشه دندان دچار تحلیل می شود که این امر خود باعث می شود که ریشه دندان ها به نحو قابل توجهی کوتاه شود. البته باید در این قسمت متذکر شد که حتی این کوتاه شدن ریشه دندان ها نیز نمی تواند سلامت و توانایی آن ها را با مشکل مواجه کند. بنابراین، حتی اگر ریشه دندان ها کوتاه شود، دندان ها می توانند در دهان باقی بمانند.

تغییر رنگ دندان ها بعد از درمان ارتودنسی چگونه اتفاق می افتد؟
اتفاق دیگری که ممکن است بعد از درمان ارتودنسی برای شما رخ دهد، این است که تغییر رنگ موقت دندان ها اتفاق می افتد. این تغییر رنگ دندان ها به علت استفاده از دهان شویه کلرهگزیدین رقیق نشده است. به این صورت که این تغییر رنگ دندان که بر این اثر رخ می دهد، موقتی است و با مسواک زدن می توان آن را رفع کرد.

گاهی ممکن است به خاطر آن که شما بیش از حد به دندان های خود توجه دارید، دندان ها ممکن است در نظر شما تغییر رنگ داده باشند، که می توانید در این مواقع بعد از پایان درمان ارتودنسی، از روش های سفید کردن دندان ها استفاده کنید، تا به طور کلی این مشکل برای شما حل شود.

علت دیگری که ممکن است اتفاق بیافتد و شما احساس کنید که دندان های شما دچار تغییر رنگ شده اند این است که با عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی های اولیه در دندان ها شده اید. در این حالت درمان عصب کشی و سفید کردن دندان ها برای شما لازم خواهد بود.

به طور کلی و برای نتیجه گیری باید گفت که عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان یا تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لکه های سفید بر روی سطح دندان ها شود. همچنین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به حد کافی می‌تواند منجر به بروز بیماری لثه شود.

ارسال پاسخ