مطالب و مقالات

آماده کردن کودک برای درمان ارتودنسی با براکت

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | فروردین 24ام, 1398

از لحظه‌ ای که کودکتان متوجه می‌شود باید درمان ارتودنسی انجام دهد سؤالات زیادی از شما خواهد پرسید. او می‌خواهد بداند براکت ارتودنسی چگونه و چه شکلی است، آیا درد دارد یا نه، تا چه زمانی باید براکت به دندان‌های او چسبیده بماند و سؤالات بسیاری دیگر. اگر می‌خواهید کودکتان همکاری لازم را داشته باشد و درمان ارتودنسی را با موفقیت به پایان برساند باید او را برای این کار آماده کنید. در اینجا پنج توصیه کلیدی برای آماده کردن کودک آمده است.

 

1- در مورد هدف از درمان ارتودنسی و روش‌های آن با کودک صحبت کنید

روش‌های زیادی برای درمان ارتودنسی وجود دارد. توضیحات ساده ‌ای در مورد درمان ارتودنسی و روش‌های آن و هدف از این کار به کودک خود ارائه کنید. معمولاً سیم‌ کشی دندان‌ها با براکت ارتودنسی متداولترین روش انجام درمان ارتودنسی است. این روش مقرون به صرفه و بسیار کارآمد می‌باشد و می‌تواند دندان‌های کودک را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، حرکت داده و به نقطه مورد نظر برساند.  به کودک توضیح بدهید چرا باید دندان‌های خود را سیم بگیرد و قرار است به چه نتیجه‌ ای برسد. از کودک پشتیبانی کنید که تمام سؤالات خود را از دکتر بپرسد و ارتباط خوبی با او برقرار نماید.

 

2- به کودک توضیح بدهید درمان ارتودنسی چگونه است

طبیعی است که کودک از سیم‌ کشی دندان‌ها عصبی بوده و مایل به همکاری نباشد. ممکن است اولین جلسه ارتودنسی طولانی‌ترین زمانی باشد که کودک بر روی صندلی دندان‌پزشکی نشسته است. بنابراین در این جلسه سعی کنید او را آرام کنید و به او توضیح بدهید قرار است چه اتفاقی بیفتد. در مورد نگینهای براکت کوچک که به دندان‌ها چسبانده می‌شود و حلقه های کشی های رنگی به او توضیح بدهید و بگویید می‌تواند رنگ حلقه کشی را خود انتخاب کند. ممکن است فشار و درد پس از نصب براکت ارتودنسی برای کودک نگران کننده و عجیب باشد و احساس ناشی از آن، او را بترساند. به او توضیح بدهید که خیلی زود به براکت عادت می‌کند و دیگر درد و فشار احساس نمی‌کند. در این مدت می‌توانید با مسکن های بدون نسخه و استفاده از موم ارتودنسی از درد و تحریک براکت، بکاهید.

 

3- چند روز اول غذاهای نرم به کودک بدهید

در ابتدا که براکت به دندان‌ها چسبانده شده است ممکن است کمی درد و فشار، کودک را اذیت کند و هنگام جویدن احساس ناراحتی داشته باشد. با دادن غذاهای نرم مانند برنج، ماکارونی، فرنی، سوپ، پاستا، ماست، پوره سیب زمینی، شله زرد و از این قبیل غذاها، کودک راحت‌تر خواهد بود و انرژی و مواد مغذی لازم را کسب می‌کند بدون این که فشاری بر دندان‌های او وارد شود. غذاهای سرد به کاهش احساس درد و ورم کمک می‌کند.

 

4- مقدار کافی موم ارتودنسی در دسترس داشته باشید

در مدت زمانی که کودک به براکت ارتودنسی عادت می‌کند، ممکن است بخش‌های فلزی براکت یا سیم ارتودنسی به دهان او ساییده شده و باعث تحریک و زخم بافت‌های نرم شود. در ارتودنسی به اندازه کافی در دسترس داشته باشید تا به سادگی آن را بر روی زواید براکت بمالید تا مانع ساییدن آن به دهان شود. برای این کار کمی موم را بین دو انگشت خود گرد کنید تا نرم شده و سپس آن را به بخشی از براکت که مشکل ساز شده است، فشار دهید. موم یک لایه محافظ بین براکت و دهان ایجاد می‌کند . همچنین مقداری موم ارتودنسی به کودک بدهید تا در کیف خود داشته باشد و در صورت لزوم در مدرسه بتواند از آن استفاده نماید.

 

5- بر فواید درمان ارتودنسی تأکید کنید

اگر چه یک یا دو سال درمان ارتودنسی برای افراد بزرگسال ممکن است چندان طولانی به نظر نرسد اما برای کودکان خیلی طولانی است و احساس می‌کنند تا ابد براکت در دهان آنها خواهد بود. دائماً باید به کودک یادآور شوید براکت موقتی بوده و به بهتر شدن وضعیت دندانهای او و زیبایی و سلامت دهان او کمک می‌کند. سعی کنید با پاداش‌های مختلف مانند انتخاب رنگ حلقه الاستیک، کند کودک را به درمان تشویق کنید. کودک را متوجه کنید باید این مدت را پشت سر بگذارد و حق انتخابی در در آوردن براکت ندارد. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از ارتودنتیست کمک بگیرید.

 

5 tips to prepare your child for braces

ارسال پاسخ